Architektura na UMPRUM

Architektura na UMPRUM

Na Cihlářce 10, Praha Smíchov

(26. 1. 2018) Winternitzova vila

 
 
 
 

Architektura na UMPRUM

Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze a galerie Winternitzova vila podepsaly memorandum o spolupráci, v rámci něhož se budou ve vile pravidelně pořádat výstavy studentů UMPRUM. První výstava nese název Architektura na UMPRUM 2018 - výběr z klauzurních prací studentů ateliérů architektury. Kurátorem výstavy je doc. ak. arch. Bohumil Chalupníček a navštívit ji můžete od 4. 2. 2018 do 4. 4. 2018.
„Spolupráce nás velmi těší, od samého začátku jsme měli v plánu propojit prostory od slavného architekta se začínajícími umělci, tato myšlenka by Adolfu Loosovi byla určitě blízká, sám totiž v roce 1912 založil soukromou stavební školu, kde také vyučoval," říká MgA. David Cysař, ředitel galerie.
Ve Winternitzově vile UMPRUM představí výběr nejlepších klauzurních prací ze čtyř ateliérů katedry architektury. Každý ateliér má svůj vlastní přístup k architektuře.  Ateliér architektury I vede doc. Ing. akad. arch. Jan Šépka a tématem semestrálních a klauzurních prací v zimním semestru 2017/2018 byla Slovanská epopej Praha. Ateliér architektury II vede prof. Ing arch. Ivan Kroupa, u něj měli studenti zpravovat tato témata: Můj svět (osobní vize), Přežití (workshop Kostarika), Hranice města (workshop Medellín), Baroko (urbanistický workshop Měšice), Těšnov (doplnění zástavby). Studenti z třetího ateliéru pod vedením prof. akad. arch. Imricha Vaška představí klauzurní projekt Acoustic cave - pavilon pro Salone Internazionale del Mobile v Miláně. Poslední téma, na které se můžete těšit je aktuální: Z ostrova na břeh a zpět - objekt pro překonání/propojení břehů Císařského ostrova a Troji. Zpracovávali ho studenti Ateliéru architektury IV pod vedením doc. Mgr. ak. arch. Romana Brychty.
„Partnerství s Winternitzovou vilou vidím jako přínos pro obě instituce. Škole se nabízí jedinečné prostory vily a zahrady k výstavám a dalším akcím. Pro studenty teorie umění je druhá Loosova vila v Praze příležitostí ke zmapování její historie. Domnívám se, že vstup UMPRUM do programu výstav Winternitzovy vily pomůže zvýšit zájem lidí o tento donedávna opomíjený funkcionalistický poklad", říká k nově uzavřené spolupráci s Winternitzovou vilou prorektor pro vnější vztahy a mezinárodní spolupráci UMPRUM prof. akad. arch. Jiří Pelcl.

Vernisáž: pátek 2. 2. 2018 od 18 h
Termín konání akce: 4. 2. - 4. 4. 2018
Lokalita: Winternitzova vila, Na Cihlářce 10, Praha 5
Otevřeno: neděle - středa 12-18 hodin

O Winternitzově vile
Vila od architektů Adolfa Loose a Karla Lhoty se díky velkému zájmu veřejnosti otevřela 25. dubna 2017 trvale jako galerie. Je možné ji navštívit vždy od neděle do středy mezi 12. a 18. hodinou a každou sobotu v rámci komentovaných prohlídek. Návštěvníci si mohou nejen v klidu prohlédnout dílo Adolfa Loose (a obdivovat jeho mimořádný způsob členění prostoru tzv. raumplan), navštívit aktuální výstavu a stálou expozici mapující osud vily od třicátých let, ale také si užít unikátní prostory při některém z doprovodných programů. Pravnuk Josefa Winternitze, který nechal vilu postavit pro svoji rodinu v roce 1932, zde pořádá v duchu tehdejších salonů přednášky o dějinách umění a architektuře, divadla, koncerty a swingové tančírny.
Více informací: www.loosovavila.cz a www.umprum.cz


Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Škola, věda

 
 
 
 
50.0674771
14.3885225
Architektura na UMPRUM

Architektura na UMPRUM
Na Cihlářce 10
Praha Smíchov

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz