Atelier 9.81: Krytý přechod pro chodce

Atelier 9.81: Krytý přechod pro chodce

(16. 11. 2011) Přechod pro chodce v centru města Tourcoing. Propojuje autobusové nádraží na jedné straně a tramvaje a metro na druhé, mezi Place du Doctor Roux a Place Charles et Albert Roussel.

 
 
 
 

Atelier 9.81: Krytý přechod pro chodce

Přechod pro chodce v centru města Tourcoing. Propojuje autobusové nádraží na jedné straně a tramvaje a metro na druhé, mezi Place du Doctor Roux a Place Charles et Albert Roussel.Místo Tourcoing, Francie
Architekti: Atelier 9.81
Realizace: 2010
Rozloha: 150 m2
Foto: Julien Lanoo

Intenzivní restrukturalizace historického centra Tourcoingu (severní Francie), která započala před několika lety, právě vrcholí. Všechny veřejné prostory, ulice a náměstí jsou zcela renovovány a brzy zde bude otevřeno velké obchodní centrum s multikinem. Součástí projektu přestavby centra města jsou také zastávky metra, tramvaje a autobusů. Projekt zastřešeného přechodu pro pěší přes centrum vznikl díky novému vztahu mezi druhy veřejné dopravy a vede mezi náměstími Doctor Roux a Charles et Albert Roussel.

Pěší přechod se hodí do řady městských domů téhož stylu, přičemž zabere místo jednoho z nich. Vizuálně se prosazuje červenooranžovou barvou na odhalených štítech a skleněnou retrofasádou, osvětlenou v noci.
Projekt pro prázdno spočívá ve vystavění baldachýnu, který je jakýmsi origami v městském měřítku. Kvalitní plechy z grafického Alucobondu jsou podporou pro orientační značení. Plech je rozvinutý v délce 20 metrů a šířce 4,5 metrů; objevuje se v něm množství složitých záhybů a výškových variací, což dodává jeho  ztvárnění jedinečnost.
Zastřešení je ukončeno nápadným sklonem, který označuje pěší přechod z konečné tramvaje a vstup do obchodního centra a do metra. Chodník přechodu je dlážděn šedou žulou, která je plánována stejně pro všechny veřejné prostory centra. 
Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Doprava/infrastruktura

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

25. 5. 2020 17:38:58

Re: Interiér rodinného domu

Jako uživatelka bych měla k Vašemu návrhu několik výhrad, ačkoli je interiér na pohled impozantní : 1) podle velikosti ložnice a postlelí odhaduji, že kuchyň bude mít rozměry cca 4x5 m. I když velká kuchyň je krásná, současně by měla šetřit nohy kuchařky, která kromě vaření je možná celý den pracovně na nohou a ještě obstarává malé děti. Víte jak se naběhá s hrncem špaget po kuchyni, než ho někam umístí? A další cca 3 m k jídelnímu stolu, když chce servírovat. Nechtěla bych to. Kuchyň, kde se nestoluje, má být prostorná, praktická, ale ne rozlehlá! 2) Ložnice na opačné straně domu od WC vám nebude vadit, dokud budete mladí a zcela zdraví. Potom si zařídíte raději ložnici v sousední koupelně, než bloudit po celém domě. 3) chválím nápad dvoupostele s prostředním madlem v dětském pokoli. Skvělý nápad s multifunkční a velkokapacitní pohovky s postelemi pro hostinský pokoj (nebo do obýváku). Ale rodičům se dvěma dětmi i stejného pohlaví, bych zcela určitě, po všech svých zkušenostech, doporučila raději dva malé pokojíky než jeden společný. Možná ten společný tak max. max. do 5. třídy. Ale pak by jej muselo být možné rozdělit na dva. P.S. Pohled z pohovky obýváku do přírody může být úchvatný, na krb také. Přesto bych umožnila pro konzervativce i pohled na obrazovku TV - pohovka jak stvořená pro domácí kino! Je mi líto, ale snaha po umění tady, podle mne, převyšuje funkčnost a praktičnost. Měly by být v rovnováze. Člověku běžně nestačí jen se dívat, v bytě musí i příjemně žít.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz