Atelier Nuno Lacerda Lopes: Škola v Mouriz

Atelier Nuno Lacerda Lopes: Škola v Mouriz

(13. 10. 2011) Dvoupodlažní školní centrum, mateřská a základní škola, se nachází v Mouriz, Paredes, v severním Portugalsku.

 
 
 
 

Atelier Nuno Lacerda Lopes: Škola v Mouriz

Dvoupodlažní školní centrum, mateřská a základní škola, se nachází v Mouriz, Paredes, v severním Portugalsku.
Místo: Mouriz, Paredes, Portugal
Klient: Paredes City Council
Architekt:
Atelier Nuno Lacerda Lopes (CNLL)
Projekční tým: CNLL: Márcia Areal ,Vanessa Tavares, Hélder Lopes, Augusto Rachão, Natália Rocha
Autorský dozor a koordinace: CNLL
Profese: AC + Cogen, Central Projecto, IPC
Didavatel: MRG
Model: CNLL
Celková plocha: 3220 m2
Pozemek: 11 000 m2
Reaizace: 2010
Foto: FG+SG – Fernando Guerra, Sergio Guerra
Toto dvoupatrové školní centrum zahrnuje mateřskou školku a základní školu ve městě Mouriz, v okresu Paredes, Portugalsko. Koncept je v souladu s programem potřebným pro školu s patnácti třídami: řízení pohybu a vytvoření různých úrovní využití pro různé úrovně autonomie v rámci školního centra - mateřská škola a základní škola; společné prostory, sportovní plochy, propojení dynamiky každého prostoru, lokace využití a uživate, sdílené cesty a funkce.

Formálně byla škola definována jako podélný objem. Podélné fasády mají povrchy vesměs uzavřené, přerušované opakováním stejných vertikálních ve zdánlivě nahodilém rozmístění, které ale při hlubším pohledu vykazuje pečlivou kompozici. V protikladu k hlavnímu opláštění školy jsou oba póly budovy (kratší fasády) prosklené a otevřené do okolí.
Šikmé střechy nad příčnými řezy se objevují v různých sklonech a jsou plně integrovány do ploch fasád. Přenášejí tak myšlenku pohybu (v  kombinaci s kompozicí otvorů) a vytvářejí iluzi městského horizontu. Rytmická kompozice fasády není dána okenními otvory, ale vztahuje se ke střeše a ovlivňuje tvar hmoty. To dává škole určitou tvarovou hodnotu ve smyslu hravosti - hodnoty podstatně ceněné většinou uživatelů školy.
Formální rysy školy mají dopad i na vnitřní prostor. Interiér odráží atmosféru a kompozici rozmístění oken a variabilních velikostí a sklonů střechy. Tak vznikají různé průhledy a vztahy mezi vnějškem a vnitřkem, ale hlavně různé fyzické a smyslové zážitky v každém z vnitřních prostorů, ať už tříd, chodeb nebo jiných. Materiál vnějšího pláště dodává školní budově jedinečnou dimenzi a estetickou kvalitu.

Pokud jde o interiér, měl by zdůrazňovat převahu charakteristických prvků s opakující se tematikou, jako vinylové podlahy, zavěšená svítidla, bíle lakované dveře a skříňky z MDF, které zaručují světlé a útulné učebny, v nichž se zdůrazní interakce a synergie dětí s prostorem. Naše školní centrum je řešením prostoru se silným smyslem pro integraci.

Z textu autorské zprávy
 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Škola, věda

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

20. 10. 2022 17:55:02

Re: Odborníci apelují na vládu: odložte projednávání novely stav...

Kromě toho, že se připojuji k této výzvě, upozorňuji na to, že velkým přičiněním pana Františka Lukla, tuším že z 13.1.2021 bylo z novely SZ vyloučeno to podstatné, co mělo být hlavním motorem zlepšení výkonnosti stavebních úřadů základního stupně a tedy i zkrácení doby trvání správního řizení. A to jistě víte, je vyjmutí těchto úřadů z gesce a působnosti místních, obecních a městských úřadů, tedy z vlivu starostů a z jejich rozhodování o personálním obsazení míst odborých pracovníků vč. určování jejich platů podle tabulek a jiného odměňování podle vlastního uvážení. Tedy z vlivu korupčního prostředí, které jednoznačně na mnoha radnicích trvale vládne. Tedy shrnu to takto: žádné změny (ani o 30% podle názoru paní Žanety Hadžič) v trvání správního řízení pro vydání povolení stavby nebo souhlasu s jejím umístěním ani náhodou nečekejme, když je již známo, že přes 3 tisíce pracovník stav.úřadů odejde do důchodu a 3 tisíce na jiná méně exponovaní místa, protože za takové mizerné platy si nebudou dále ničit zdraví, jak z novely SZ již nyní vyplývá. to jsou informace jak z MMR, tak z "terénu", kde se pohybuji již 50 let. Tedy bude chybět víc než 6000 odborníků (a nečekejme, že mladší náhradníci z jiných oborů budou vykazovat potřebné výsledky) a slučováním úřadů nebude ničeho dosaženo, spíše naopak přijdou další odchody těch opravdu zkušených lidí, o nichž si ministr Bartoš myslí, že jsou ti nejslabší. Jak úsměvný je jeho amatérský názor. Holt kozel je opět jednou zahradníkem a paní ing. Hadžič ho ještě podporuje. Tedy ona ví víc než pan ing., Bartoš, ale jen po právní stránce, o praxi v terénu přímo na úřadech ví zrovna tak málo, jako ministr.

6. 10. 2022 14:46:02

Re: Elysium spa

Paráda!

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz