Atelier villa

Atelier villa

Bahia Ballena, Playa Hermosa, Costa Rica

(5. 6. 2020) studio Formafatal

   
 
 
 
 

Atelier villa

Dům byl navržen pro investora resortu a jeho rodinu. 26 metrů dlouhá hmota je osazena do prudkého svahu a částečně levituje nad tropickou vegetací. Výhledy směřují k oceánu nebo do zelených kopců, zatímco zadní fasáda orientovaná k příjezdu a k dalším vilám byla navržena bez oken s požadavkem na soukromí.
Největší důraz jsme vedle myšlenky „smazat hranice mezi interiérem a exteriérem” kladli na konstrukční jednoduchost a čisté linie.
Konstrukčním systémem je ocelový skelet o rozponech 4 x 4 m. Nenápadná barevnost fasád stejně tak jako zelená střecha nechává vilu splynout s okolím. Všechny fasády orientované na výhledy byly navrženy z velkoformátových hliníkových perforovaných dílců, které se na slunci nerozpálí a nerezaví, při vysunutí slouží jako stínicí prvky. Míra a vzor perforace se na každém panelu liší a vytváří tak hru světla a stínů v interiérech. Tyto dílce jsou opatřeny nástřikem v barvě cortenu. Zadní fasáda je obložena dřevěnými opalovanými prkny pomocí staré japonské techniky Shou-sugi-ban, která dřevo chrání před stárnutím a vnějšími vlivy.
Dispozičně je vila navržena ve stejně minimalistickém duchu, jak už napovídá její tvar. Podél plné zadní fasádní stěny jsme rozmístili technické místnosti, sklady, koupelny a kuchyni. Zbytek se odehrává v otevřené dispozici, kde hranice mezi interiérem a exteriérem mizí a celý prostor je vnímán jako zastřešená terasa. Pomocí lehkých posuvných příček lze prostor měnit a dle potřeb vytvářet soukromé zóny. Do terasy je vsazen infinity bazén, který je částečně krytý střechou.
Interiér je laděn do zemitých tónů za použití přírodních materiálů. Vyjma křesel a židlí u jídelních stolů byl mobiliář navržen a vyroben na zakázku u místních řemeslníků. Některé prvky byly naopak vyráběny v Čechách. 

Tisková zpráva
Foto: BoysPlayNice 

3 jedinečné vily = 3 architekti = 3 různé přístupy
Hlavním architektem celého resortu je studio Formafatal v čele s Dagmar Štěpánovou. Vedle návrhů interiérů do všech budov vtisklo Formafatal finální podobu každé vile a celý resort Art Villas sjednotilo v jedinečný ucelený komplex.
Art Villas Resort
Nad pláží Hermosa, nedaleko kostarického městečka Uvita, se v prudkém svahu džungle ukrývá resort Art Villas. Tři unikátní vily a multifunkční otevřený pavilon jsou rozeseté po pozemku o celkové výměře 2,5 ha.

Autor: Formafatal – Dagmar Štěpánová; spoluautor Martina Homolková; spolupráce Atelier Flera – Ferdinand Leffler, Anna Chomjaková; Different Design – stěrkové povrchy
Klient: Filip Žák

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2019

Komentáře ke článku

 
 
 
 

9. 6. 2020 13:41:34. Re: Atelier villa. BlueBoss

 
 
 
 

9. 6. 2020 13:41:34. Re: Atelier villa. BlueBoss

  Krása a nádhera! Kdo by tam nechtěl bydlet?

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

16. 4. 2021 15:44:03

Re: Praha má plán, jak zlepšit bytovou situaci

Velké fráze plné prázdných slov. Ani jedno o tom, jak se společně s růstem zastavěnosti a zahuštění stavbami zlepší životní prostředí bývalých industriálních ploch, často bez veřejné zeleně, ani jak se vyšší počet obyvatel projeví v přeplnění sítí MHD v době špiček. ani Ň o tom, jak bude ošetřena prostupnost přeplněných vnitřních pražských komunikací i magistrály a spojek a totéž platí o umístění parkovacích a odstavných ploch pro nové rezidenty, když dnes jich až 50% chybí pro ty stávající téměř v celé Praze. Samé plány plné ničeho. Jen byty, a související TI a DI je vedlejší, přitom je základnou pro další rozvíjení osídlení v Praze. Kapacity starých inženýrských sítí, ČOV i zdrojů vody jsou již dnes přetíženy. Významné orgrtanizace zásadní pro denní provoz města, jako je mj. i TSK, jsou bez potřebného počtu kvalifikovaných techniků a takové zajímavé, leč postradatelné organizace jako je IPR , ty mají lidí a schopných přebytek. Co vše se v Praze dělá špatně, na co lidé na Magistrátě absolutně nestačí? Na všechno. Pouze zaměstnanost úředníků pořád zvyšují. Jak hloupé, jak sebevražedné, jak nekompetentní! Pan Hřib celou tuto vážnou roli řídit moudře chod města nezvládá, zrovna jako VŠICHNI JEHO PŘEDCHŮDCI! I v Praze ryba smrdí od hlavy a je jedno, zda jde o vládu nebo Magistrát. Stejní lidé, nezodpovědní, s plnými kapsami peněž za své benefity, ale výsledek jejich činností pro občany je katastrofální.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz