Atelier villa

Dům byl navržen pro investora resortu a jeho rodinu. 26 metrů dlouhá hmota je osazena do prudkého svahu a částečně levituje nad tropickou vegetací. Výhledy směřují k oceánu nebo do zelených kopců, zatímco zadní fasáda orientovaná k příjezdu a k dalším vilám byla navržena bez oken s požadavkem na soukromí.
Největší důraz jsme vedle myšlenky „smazat hranice mezi interiérem a exteriérem” kladli na konstrukční jednoduchost a čisté linie.
Konstrukčním systémem je ocelový skelet o rozponech 4 x 4 m. Nenápadná barevnost fasád stejně tak jako zelená střecha nechává vilu splynout s okolím. Všechny fasády orientované na výhledy byly navrženy z velkoformátových hliníkových perforovaných dílců, které se na slunci nerozpálí a nerezaví, při vysunutí slouží jako stínicí prvky. Míra a vzor perforace se na každém panelu liší a vytváří tak hru světla a stínů v interiérech. Tyto dílce jsou opatřeny nástřikem v barvě cortenu. Zadní fasáda je obložena dřevěnými opalovanými prkny pomocí staré japonské techniky Shou-sugi-ban, která dřevo chrání před stárnutím a vnějšími vlivy.
Dispozičně je vila navržena ve stejně minimalistickém duchu, jak už napovídá její tvar. Podél plné zadní fasádní stěny jsme rozmístili technické místnosti, sklady, koupelny a kuchyni. Zbytek se odehrává v otevřené dispozici, kde hranice mezi interiérem a exteriérem mizí a celý prostor je vnímán jako zastřešená terasa. Pomocí lehkých posuvných příček lze prostor měnit a dle potřeb vytvářet soukromé zóny. Do terasy je vsazen infinity bazén, který je částečně krytý střechou.
Interiér je laděn do zemitých tónů za použití přírodních materiálů. Vyjma křesel a židlí u jídelních stolů byl mobiliář navržen a vyroben na zakázku u místních řemeslníků. Některé prvky byly naopak vyráběny v Čechách. 
Tisková zpráva
Foto: BoysPlayNice 

3 jedinečné vily = 3 architekti = 3 různé přístupy
Hlavním architektem celého resortu je studio Formafatal v čele s Dagmar Štěpánovou. Vedle návrhů interiérů do všech budov vtisklo Formafatal finální podobu každé vile a celý resort Art Villas sjednotilo v jedinečný ucelený komplex.
Art Villas Resort
Nad pláží Hermosa, nedaleko kostarického městečka Uvita, se v prudkém svahu džungle ukrývá resort Art Villas. Tři unikátní vily a multifunkční otevřený pavilon jsou rozeseté po pozemku o celkové výměře 2,5 ha.

Autor: Formafatal – Dagmar Štěpánová; spoluautor Martina Homolková; spolupráce Atelier Flera – Ferdinand Leffler, Anna Chomjaková; Different Design – stěrkové povrchy
Klient: Filip Žák

 

Komentáře

  1. Čtenář Stavbawebu says:

    Krása a nádhera! Kdo by tam nechtěl bydlet?

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*