Atlas prázdna

Atlas prázdna

Libavá

(25. 10. 2019) Třetí cena v Přehlídce diplomových prací ČKA - 2019

   
 
 
 
 

Atlas prázdna

Marie Štefanová z Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze pod vedením Romana Brychty navrhla průvodce po prázdné krajině na Libavsku.

Atlas prázdna funguje společně se třemi mapami o rozměrech 1,2 x 1,2 m jako průvodce po prázdné krajině okolo Libavska. Navržená trasa je v nich zobrazena tučnou červenou čarou. Každé z asi 240 míst, které cesta spojuje, atlas vidí jako malé (a možná nevýznamné) součástky ve větším a důležitějším společenském příběhu. Ke každému takovému místu, ať už jde o odvodňovací meliorace, osamělé stromy v polích, křížky, meze, staré či nové rybníčky, ale také opuštěné chátrající vesnice či sovětské bunkry, přidávám v knize komentář. Snažím se na základě starých map či rozhovorů s místními tyto jednotlivé součástky do příběhu zasadit a vysvětlit.
Navrhovaná trasa prochází krajinou, kterou přejmenovávám podle toho, k čemu po 70 letech od odsunu sovětských vojsk dospěla. Začíná v Kulturní poušti, kde nás provází kolektivizací scelenými lány, dnes chemicky obdělávanými zemědělskými podniky vzešlých z JZD. V půdě chybí drobní živočichové a důležité živiny, které chemie nemůže donekonečna nahrazovat.
Část pojmenovaná Kůrovcová apolalypsa nás zavede do holin, které zbyly po lesích nad pramenem Odry zničených kůrovcem a vichřicí. Smrková monokultura kdysi zadržela mnoho vody, dnes ale chybějící stromy nemohou zabránit jejímu odparu z půdy a pramen řeky se tak postupně tenčí.
V kapitole Zbytky mezí potkává trasa několik remízků a mezí, které tu kdysi lidé po generace budovali a které velké stroje nestačily rozorat.
V části Konec světa kniha vypráví smutné příběhy obcí a jejich obyvatel, kteří se v pozdních čtyřicátých letech ocitli na území vojenského újezdu později okupovaném sovětskou armádou. K vidění tady jsou Sověty opuštěné vojenské objekty i pozoruhodné městečko Libavá, kde se o urbanismus vojensky racionálně starala pouze armáda.
Cestu uzavírá typicky sudetské Údolí chatařů a tábořišť, která po odsunu Němců jako vylidněné oblasti lákala obyvatele měst k rekreaci.

Autorská zpráva

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Škola, věda

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

19. 1. 2020 11:37:05

Re: Re: Praha bude chránit panorama města, střech a podpoří stav...

Praha patří mezi nejkrásnější města světa díky jedinečnému urbanismu - celkovému uspořádání historického jádra i fantastické architektuře - málo kde najdeme tak bohatou směs stylů od románského po slohy 19.století. Za Karla IV. to byla jedna z největších metropolí Evropy a v době baroka již tehdy uznávaná svou jedinečnou krásou. Proč bychom jako Češi neměli být hrdí na tak úžasnou hodnotu? Praha zůstala jedinečná jen proto, že jsme v minulosti neměli dost peněz ji přestavět a tedy zničit, jak se to stalo v jiných evropských metropolích. Teď víceméně bez naší zásluhy vlastníme velkou devízu. Tohle vše ale neznamená, že v Praze musí být šmelina a kriminalita, To s tím nijak nesouvisí, spíše bych řekl, že zatímco krásná Praha možná ani není tak přímo vizitka českých schopností, to, co se děje dnes, česká vizitka je. Také se v Praze můžou stavět mrakodrapy, jen ne do historického panoramatu, to přece není nic hrozného. Proč bychom neměli jedinečnou starou Prahu a vedle rostly moderní čtvrtě. Jen to dělejme rozumně, ne tak, jako v mnoha zničených městech a vesnicích za komunistů, ale bohužel i za dnešní doby. Management je první vlaštovkou rozumného přístupu k rozvoji Prahy a pokud bude trend pokračovat, můžeme se dočkat i dalších rozumných opatření, jako vytěsnění šmeliny a grázlovství. Ale to je běh na dlouhou trať a nezapomínejme, že všechno, co se v Praze děje, je víceméně výsledek českých poměrů. Tak se snažme, abychom nemusely pořád jen koukat na ty Němce, Francouze nebo Švýcary.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o.