Autentista Wine Bar

Autentista Wine Bar

Řetězová 10, Praha 1

(10. 5. 2021) Studio Formafatal

   
 
 
 
 

Autentista Wine Bar

V klenutém prostoru domu na Starém Městě měl vzniknout příjemný a útulný prostor vhodný k degustaci skvostných naturálních vín. Na ně se totiž vinný bar Autentista specializuje. Pro majitele baru pány Bogdana Trojáka a Antonína Suchánka (mimo jiné organizátory úspěšného festivalu Praha pije víno) bylo zásadní, aby prostor svou atmosférou s víny souzněl. Měl působit dostatečně přepychově, nakolik jsou i autentická vína přepychovým produktem, ale zároveň prostě a přirozeně, jak i tato vína ve skutečnosti vznikají.


Stejně jako má naturální víno vznikat bez nadbytečných přísad a s respektem k přírodě, zůstal interiér věrný principům, s nimiž dlouhodobě pracujeme. Materiály jsou zde prezentovány ve své původní a čisté formě. Prefabrikované ocelové profily nejsou skryty pod dokonalou pigmentovou povrchovou úpravou, vyniká jejich patina. Přebroušené konstrukční spoje ocelových prvků jsou přiznané, nezakryté.
 
Patinované výmalby podtrhují starobylost domu a navozují potemnělou atmosféru. Napomáhá jí i nepřímé osvětlení LED pásy, které svým teplým světlem dokreslují kontury kleneb a celého prostoru. Atypická světla na stěnách svým tvarem připomínají víno právě nalité do poháru. Všechna světla jsou stmívatelná, atmosféru je tedy možno programovat pro různé příležitosti. 

Odkaz na víno a přírodu lze číst i z gradientů na potisku stolů, stěrkových podlahách a výmalbě dvorku. Centrální lustry Moooi Meshmatic poutají pozornost vcházejících návštěvníků. Přímočarostí a jednoduchostí formy dokonale zapadají do koncepce prostoru. Jsou zároveň highlightem i příjemným společníkem.

Prostory baru chtějí volně navázat na Literární kavárnu, která v prostorech dříve fungovala. Odkazem na tuto historickou okolnost grafické potištění baru od Janka Dočekala znázorňuje mapu hvězdné oblohy. Zadáním investorů totiž bylo spojeno s využitím ASCII grafiky. Na baru je tedy vyobrazení hvězdné oblohy vyskládané ze znaků ASCII. Vinaři jsou hvězdy, z hroznů vytvářejí víno.  Stejně tak se z jednotlivých znaků dá vytvořit obraz nebo literatura.

Autorská zpráva
Foto: BoysPlayNice


Klient: Antonín Suchánek, Bogdan Troják
Autoři: Studio Formafatal – Katarína Varsová, Jan Roučka; spoluautor Dagmar Štěpánová
Užitná plocha: 111 m2

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Dokončení

2019

 
 
 
 
50.0853786
14.4175622
Autentista Wine Bar

Autentista Wine Bar
Řetězová 10
Praha 1

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2021 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz