Autentista Wine Bar

V klenutém prostoru domu na Starém Městě měl vzniknout příjemný a útulný prostor vhodný k degustaci skvostných naturálních vín. Na ně se totiž vinný bar Autentista specializuje. Pro majitele baru pány Bogdana Trojáka a Antonína Suchánka (mimo jiné organizátory úspěšného festivalu Praha pije víno) bylo zásadní, aby prostor svou atmosférou s víny souzněl. Měl působit dostatečně přepychově, nakolik jsou i autentická vína přepychovým produktem, ale zároveň prostě a přirozeně, jak i tato vína ve skutečnosti vznikají.

Stejně jako má naturální víno vznikat bez nadbytečných přísad a s respektem k přírodě, zůstal interiér věrný principům, s nimiž dlouhodobě pracujeme. Materiály jsou zde prezentovány ve své původní a čisté formě. Prefabrikované ocelové profily nejsou skryty pod dokonalou pigmentovou povrchovou úpravou, vyniká jejich patina. Přebroušené konstrukční spoje ocelových prvků jsou přiznané, nezakryté.
 
Patinované výmalby podtrhují starobylost domu a navozují potemnělou atmosféru. Napomáhá jí i nepřímé osvětlení LED pásy, které svým teplým světlem dokreslují kontury kleneb a celého prostoru. Atypická světla na stěnách svým tvarem připomínají víno právě nalité do poháru. Všechna světla jsou stmívatelná, atmosféru je tedy možno programovat pro různé příležitosti. 

Odkaz na víno a přírodu lze číst i z gradientů na potisku stolů, stěrkových podlahách a výmalbě dvorku. Centrální lustry Moooi Meshmatic poutají pozornost vcházejících návštěvníků. Přímočarostí a jednoduchostí formy dokonale zapadají do koncepce prostoru. Jsou zároveň highlightem i příjemným společníkem.

Prostory baru chtějí volně navázat na Literární kavárnu, která v prostorech dříve fungovala. Odkazem na tuto historickou okolnost grafické potištění baru od Janka Dočekala znázorňuje mapu hvězdné oblohy. Zadáním investorů totiž bylo spojeno s využitím ASCII grafiky. Na baru je tedy vyobrazení hvězdné oblohy vyskládané ze znaků ASCII. Vinaři jsou hvězdy, z hroznů vytvářejí víno.  Stejně tak se z jednotlivých znaků dá vytvořit obraz nebo literatura.

Autorská zpráva
Foto: BoysPlayNice


Klient: Antonín Suchánek, Bogdan Troják
Autoři: Studio Formafatal – Katarína Varsová, Jan Roučka; spoluautor Dagmar Štěpánová
Užitná plocha: 111 m2

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*