Barové pulty pro Národní divadlo

Barové pulty pro Národní divadlo

Národní třída, Praha 1

(27. 5. 2019) boq architekti

   
 
 
 
 

Barové pulty pro Národní divadlo

Národní divadlo, novorenesanční budova od architektů Josefa Zítka a Josefa Schulze s bohatou vnější i vnitřní výzdobou, kterou tvoří vrcholná díla českých autorů 19. století – Mikoláše Alše, Františka Ženíška, Vojtěcha Hynaise, Josefa Václava Myslbeka.
Naším úkolem bylo navrhnout do hlavního foyer a foyer první galerie současný prvek – tři barové pulty, fungující jako společenský bod, místo pro setkávání. Barové pulty, které budou sloužit jako výdejní místo občerstvení a doplní tak centrum společenského života během divadelních představení.

Základní koncept: Vložený prvek, který svým vzhledem odráží dobu svého vzniku, ale který zároveň využívá materiálů, jež korespondují a vhodně zapadají do historického interieru budovy. Vložený prvek, který na sebe nepoutá přílišnou pozornost. Jednoduchá hmota, účelná forma, materiálová střídmost.
Jednoduchý mosazný rám, do kterého je vsazen mramorový kubus. Celé doplněno o prosklenou chladicí vitrínu. Celá hmota navíc leží na odsazeném soklu, pult je tak odlehčen a vytváří dojem levitace v prostoru.

Technické informace

Každý barový pult je mobilní, je tak umožněna tvarová a prostorová variabilita během různých typů akcí. Jednoduchá forma navenek je vyvážena komplexností instalovaných technologií. Během patnáctiminutové přestávky je potřeba obsloužit až tisíc hostů, všechna instalovaná zařízení, zejména pak způsob jejich řazení, tomu musí dopomoci. Všechny komponenty tvoří jeden velký gastronomický stroj. Pulty jsou vybaveny uzamykatelnými chladicími boxy, úložnými prostory a vestavnými spotřebiči, v horní části se nachází prosklená chladicí vitrína sloužící pro prezentaci vybraných lahůdek.

Něco ze zákulisí: Potlačit vlastní ego. To byl ten nejdůležitější a možná i nejtěžší úkol, se kterým jsme se v návrhu setkali. Hlavně v začátku nás úvahy vedly k extravagantnímu pojetí, ovšem tento směr jsme rychle zavrhli a vydali se cestou citlivého zasazení prvků do interieru divadelních prostor. Pěkně s pokorou tak, jako by tam byly odjakživa. Díky tomu se návrh hned v úvodu setkal s pozitivní reakcí zástupkyně úřadu památkové péče, která má Národní divadlo na starosti. Společně jsme potom ladili detaily, například barvu a strukturu mramoru, možnost osvětlení a podobně.

Dar Národnímu divadlu: Barové pulty byly dokončeny při zahájení sezóny v září 2018 při představení opery Libuše Bedřicha Smetany ke 100. výročí založení České Republiky, režírovaného ředitelem Národního divadla prof. MgA. Janem Burianem. Celá realizace byla pojata jako sponzorský dar divadlu ke 100. výročí založení České Republiky.

Autorská zpráva
Foto: MgA. Tomáš Dittrich


Autor: boq architekti – Ing. arch. Miroslav Stach, Ing. arch. Jana Stachová; spolupráce Ing. arch. Markéta Michálková
Realizační firma: Vestavstyl s.r.o.
Zadavatel: MasterCard pro Národní Divadlo

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Interiéry/design

Dokončení

2018

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz