Bart Lootsma: Individualization

Bart Lootsma: Individualization

(4. 11. 2019) Galerie VI PER Vás zve 6. listopadu na přednášku Barta Lootsmy

 
 
 
 

Bart Lootsma: Individualization

KDY: 6. 11. 2019, 19:00
KDE: Galerie VI PER, Vítkova 2, Praha 8

Individualizace je jednou z implicitních, utajených hybných sil diskusí o architektuře minimálně již od 60. let 20. století. Pohled na tento fenomén se však od té doby zásadně proměnil. V 60., 70. či 80. letech, a do velké míry dokonce i dnes, byla individualizaci vnímaná jako něco, čeho je třeba docílit. Hlavním úkolem progresivní architektury bylo nalézt a vytvořit rozdíly v estetice či uspořádání anebo je dokonce vyprovokovat. V současnosti a v dekádách, které jsou před námi, se individualizace stává něčím, co je zapotřebí řešit, co je nutné vstřebat. To představuje naprosto jiné zacílení a my se s tím potýkáme již dnes. Některé z nejzásadnějších problémů v architektuře a urbanismu, jako je například sídelní kaše či nejistota ohledně toho, co vlastně je veřejný prostor, jsou s individualizací bezprostředně spojené. Individualizace však přináší víc než jen to: ohrožuje samotnou podstatu toho, co jsme se naučili vnímat jako Architekturu s velkým A a městské plánování. To by samo o sobě nemusel být problém, nicméně ve společnosti existují určité základní povinnosti a úkoly, které by bylo třeba reorganizovat, a to zejména v oblasti urbanismu a navrhování měst. To před nás klade obrovský úkol, který je stále brán na příliš lehkou váhu, a to obzvlášť ze strany architektů. Je to tak nezměrný úkol protože, jak píše Ulrich Beck, „jakýkoli pokus přijít s novým konceptem, který by zajistil společenskou soudržnost, musí vycházet z vědomí toho, že individualismus, diverzita a skepse jsou v západní kultuře hluboce zakořeněné“. Bart Lootsma je historik, teoretik, kritik a kurátor architektury, designu a vizuálního umění. V současné době je profesorem architektonické teorie na Fakultě architektury v Innsbrucku. Byl hostujícím profesorem na několika předních institucích, včetně Akademie der Bildenden Künste v Norimberku, Universität für angewandte Kunst ve Vídni a Berlage Institute v Rotterdamu, a také vedoucím vědeckého výzkumu na ETH Zürich, Studio Basel. Působil jako hostující kurátor ArchiLabu 2004, pořádaného v Orléans, a v roce 2016 byl spolukurátorem Pavilonu Černé Hory na bienále v Benátkách. Lootsma publikoval mnoho článků a několik knih a působil jako redaktor časopisů Forum, de Architect, ARCHIS, ARCH+, l’Architecture d’Aujourd’hui, Daidalos, Domus či GAM. Mezi jeho knihy mimo jiné patří: Media and Architecture (1998, s Dickem Rijkenem), SuperDutch: New Architecture in the Netherlands (2000), ArchiLab 2004: La ville à nu / The Naked City (2004), Reality Bytes: Selected Essays 1995–2015 (2016).

Přednáška se koná ve spolupráci s FA VUT v Brně. Přednášku podpořilo Velvyslanectví Nizozemského království v Praze.
Úvodní foto: Andreas Gursky, Montparnasse, 1993.

vipergallery.org

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

19. 2. 2020 11:04:39

Re: Re: Pankrác.

Je nyní 6141.

18. 2. 2020 22:08:26

Re: Žaloba ombudsmanky kvůli Šantovce Tower

Druhá největší městská památková rezervace Olomouc má pro svoji ochranu vyhlášené ochranné pásmo, které ale nic nechrání - chybí v něm totiž výrok... Magistrátní památkáři si tak flexibilně vymýšlejí podmínky ochrany či neochrany jak se jim zamane a jak kdo přitlačí. A nemohou si to vynachválit: v památkově identickém území sem tam zamítnou nadstavbu rodinného domu a sem tam „pustí“ 22 patrový mrakodrap, jak je vidět. Dovolím si prognózu: dojemná shoda mezi špičkami už několikáté olomoucké politické garnitury a úředníky magistrátu už prošla mnohokrát ohněm, a je na ni 100% spolehnutí. Jen pro připomenutí: 3-letá nečinnost magistrátu při soudem nařízené nápravě zrušené části územního plánu a při nevyhlášení dílčí stavební uzávěry, kladné stanovisko šéfky magistrátních památkářů (na třetí pokus) poté co ho 2x zrušil nadřízený orgán. A abych nezapomněla na „zásluhy“ jednoho z největších malých mužů Olomouce – ministra kultury Staňka, který tak dlouho odkládal jednoznačné rozhodnutí svého ministerstva k této cause, až ho pro jistotu raději vůbec nestihl udělat. Nebojte. Klapne to, A když bude nejhůř, pan Křeček není paní Šabatová. Šantovka Tower bude! A protože žijeme v právní státě, který garantuje rovnost šancí a předvídatelnost práva, po Šantovka Tower začnou v prstenci ochranného pásma kolem Městské památkové rezervace vyrůstat další a další a hanácké mrakodrápky. Magistrát totiž už nebude moci otočit na obrtlíku a další stavby nepovolit. Protože precedent je precedent, tak proč toho nevyužít? Byty v oblacích, z jejichž oken se při nedělním vepřo-zelo-knedlo a lahváči budete moci dívat na barokní skvosty hluboko pod vámi…No řekněte: kdo to má? Myslíte, že bude o zájemce nouze? A město Olomouc konečně prolomí svoji provinciálnost, konečně prorazí a stane se urbanistickou raritou Evropy. Ne kvůli už dávnou okoukanému historickému jádru, ale kvůli náhrdelníků „Nabob“ Towerů kolem něj.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz