Bezbariérové podlahy v jednom dekoru

Bezbariérové podlahy v jednom dekoru

(8. 2. 2021) Kratochvíl parket profi nabízí krytiny stejného designu v různých konstrukčních výškách

   
 
 
 
 

Bezbariérové podlahy v jednom dekoru

Obecným trendem v interiérech je jednotné provedení podlahy v celém bytě či domě. Toto řešení jednak vnese do prostoru eleganci, jednak zajistí, že působí opticky vzdušněji a rozměrněji, a to tím více, čím světlejší dekor podlahové krytiny zvolíte. Efekt ještě umocní, podaří-li se propojit podlahy v sousedících místnostech bez přechodových lišt. Zajištěna je tím rovněž dokonalá bezbariérovost, která v praxi činí bydlení pohodlnější a bezpečnější. Tento fakt uvítají nejen rodiny s malými dětmi či starší lidé.


Ne vždy jsou ale pro takové řešení ideální podmínky. Problém přináší zejména různé výškové úrovně podkladu v jednotlivých místnostech. Pokud se jeho identickou výšku nepodaří zajistit již při stavbě či rekonstrukci vašeho domova, jednotného provedení podlahy v celém interiéru se ještě vzdávat nemusíte a ve většině případů se obejdete i bez nutnosti dodatečných stavebních úprav. 

„Bezbariérovost a zároveň designové požadavky klientů pomáhají řešit výrobci podlahových krytin tím, že jeden dekor vyrábějí v různých konstrukčních výškách. Zejména u bytových rekonstrukcí totiž zákazník často řeší různé výškové úrovně podkladu v jednotlivých místnostech, přesto chce celý byt či dům položit v jednom dekoru. Proto třeba např. společnost KPP vyrábí svou kolekci vinylových podlah 1FLOOR „V“ ve třech různých výškách. Jeden dekor si tak můžete vybrat v lepeném provedení s tloušťkou 2 mm, pro pokládku se zámkem  v tl. 4,5 mm nebo na HDF desce se zámkem  s tl. 9 mm. Tři různé výšky nabízí i německá kolekce vinylových krytin Wineo 400,“ vysvětluje Milan Mrkáček, vedoucí regionálního prodeje společnosti Kratochvíl parket profi.

Výšku podlah řeší norma
Milan Mrkáček, KPP: „Pokud jde o výšku podlah, bezbariérovost v bytové oblasti řeší norma ČSN 74 45 05. Ta stanoví, že pokud na sebe dvě plochy přímo navazují bez přechodových lišt a prahů, výškový rozdíl mezi nimi nesmí překročit dva milimetry. Při použití přechodové lišty či prahu, které zakryjí případnou mezeru mezi podlahami, povoluje norma výškový rozdíl dva centimetry. V různých státech však mohou být požadavky rozdílné, jednotná evropská norma pro tento parametr neexistuje. U nás vychází předpis dvou milimetrů z toho, že ČSN povoluje maximální odchylku v rovinnosti krytiny 2 mm na délce 2 metrů. Například benevolentnější německá norma DIN stanovuje maximální odchylku 3 mm na 1 metr.“

Moderní krytiny zvládnou i velkou zátěž
Výhodou moderních podlahových krytin je, že investoři již nemusejí přemýšlet, zda vybraný materiál obstojí v kuchyni či předsíni, což jsou nejvíce zatěžované prostory domácnosti, a podle toho nakupovat podlahu pro celý byt či dům. V současné nabídce kvalitních krytin totiž nemohou zvolit špatně. „Například v sortimentu vinylových podlah, které se prodávají na českém trhu, se setkáte s krytinami se zátěžovou třídou v rozmezí 23 až 31, přičemž třída 23 zahrnuje podlahoviny vhodné pro nejvíce zatížené obytné prostory a třída 31 podlahoviny určené pro nízké zatížení v komerční sféře. V soukromém interiéru tak lze takovou krytinu použít bez obav do předsíně i kuchyně, při běžném užívání rozhodně obstojí,“ pokračuje Milan Mrkáček z KPP. Další výhodou je, že prakticky všechny podlahové materiály včetně podlah dřevěných lze použít zároveň na schodiště. Tímto krokem dosáhnete dokonalého estetického efektu. Kvůli bezpečnosti je ale na schodiště nutné zvolit vždy pokládku lepením.

Rozdílná pokládka vlastnosti podlahy příliš neovlivní
Přemýšlíte-li, zda odlišný způsob pokládky v jednom interiéru ovlivní výsledné vlastnosti podlahy, podle odborníků jsou obavy zbytečné. Bez ohledu na to, zda krytinu k podkladu lepíte nebo pokládáte plovoucím způsobem, jako běžný uživatel rozdíl nejspíš vůbec nezaznamenáte. „Jde spíše o subjektivní pocit při chůzi či vnímání akustických vlastností podlahy. A rozdílný typ pokládky v žádném případě neovlivňuje náchylnost k opotřebení, ta je dána nášlapnou vrstvou. I přesto bych ale v některých situacích doporučoval tuto skutečnost zohlednit, i když z jiného důvodu. Například v kuchyni, kde hrozí incident v podobě vyteklé myčky či ledničky i pád těžkých předmětů, není vhodné pokládat vinylovou podlahu s HDF deskou – tu by zmíněné nehody mohly poškodit. Praktičtější je do kuchyňské zóny zvolit vinyl v podobě lepených dílců nebo celovinylovou podlahu se zámkovými spoji,“ radí Milan Mrkáček z KPP.

KPP nabízí krytiny s rozdílnou konstrukční výškou v populárních dekorech
V sortimentu společnosti Kratochvíl parket profi najdete hned několik kolekcí krytin v jednom dekoru a různých konstrukčního výškách. Kromě už zmíněné vinylové podlahy 1FLOOR „V“ to jsou německé vinyly Wineo s populárními dekory dřeva a kamene. I u řady Wineo 400 jsou k dispozici tři varianty tloušťky (2 – 4,5 – 9 mm). Ve třech výškových provedeních (2,2 – 5 – 9 mm) je v nabídce i ekologická elastická podlaha Wineo 1000 wood a Wineo 1000 wood XL. Ve dvou konstrukčních výškách (2 nebo 2,5 a 5 mm) jsou pak dostupné krytiny z kolekce Wineo 600 a Wineo 800, a to v rozličných designech, a také podlahy předního švédského výrobce Kährs. Řady Kährs vinyl a minerální krytiny Kährs SPC jsou k dispozici v nejžádanějších dekorech dřeva a kamene a sortiment se bude dále rozšiřovat.

podle podkladů společnosti Kratochvíl parket profi

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

29. 1. 2021 18:41:57

Re: Chytremapy.cz nově ukazují rozsáhlé možnosti aplikace GisOnl...

Fakt pěkný. Má to jenom jednu malinkou chybku. Očekával bych, že podobná aplikace bude přístupná veřejně a zdarma pro celou republiku, například prostřednictvím portálu geoportal.gov.cz. Ten většinu uvedených funkcí sice nabízí, ale kombinace s "panoramou" či "streetview" a s dalšími informacemi o objektech či věcných břemenech tam chybí, zatímco zde to je skutečně vše. (Jistě, dalo by se pokračovat a mít na jednom místě ke všemu již publikovanému ještě např. podrobnou geologickou mapu ČR, která má zase svůj samostatný portál, a patrně by někoho napadly další mapové vrstvy, zrovna jsem si vzpomněl - máme další portál s historickými mapami, jojo....) Proč to píšu? Chápu, že Top Gis je komerční firma a že musí vydělávat, to je v pořádku. Na druhou stranu je mi nesmírně líto, že existuje již tolik různých mapových portálu, vzájemně se různě překrývajících či duplikujících svými daty a službami. Je to nepřehledné a nemůžu se zbavit silného pocitu mrhání lidskou prací a umem. V moderním statě 3. tisíciletí bych čekal nějaký partnerský projekt státu a soukromých subjektů, který by sjednotil všechna data pro "chytrou mapu ČR" na jednom místě a ta pak poskytl veřejnosti z velké části zdarma, s možností např. připlatit si za některé již velmi specifické vrstvy a informace. Tak by se to líbilo mně jako uživateli i jako občanovi. :)

 
© 2007–2021 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz