Bezručova chata na Lysé hoře opět otevřena

Bezručova chata na Lysé hoře opět otevřena

Lysá hora, 739 04 krásná

(9. 9. 2015)  Původní chata z roku 1934 v roce 1978 vyhořela

   
 
 
 
 

Bezručova chata na Lysé hoře opět otevřena

(ČTK) - Víc než 1000 lidí dorazilo v sobotu 5. září na vrchol Lysé hory v Beskydech, kde se po 37 letech znovu otevřela Bezručova chata. Zatím nabídne návštěvníkům jen restauraci, později i bytování. Původní chata z roku 1934 v roce 1978 vyhořela. Příčina požáru se nikdy nezjistila, spekuluje se, že na vině byla vadná elektroinstalace.

Za vybudováním nového objektu, který je replikou původní chaty, stojí Klub českých turistů (KČT), který projekt financoval především z darů. ČTK to řekl vedoucí technické sekce KČT Jiří Stejskalík. „Původní projekt měl stát 56 miliónů korun. Skutečné náklady ale nepřekročí 32 miliónů. Lidé nepřispívají jen penězi. Dostáváme i materiál či nám bez nároku na odměnu poskytují služby,“ uvedl Stejskalík.

Velká část chaty bude i nadále veřejnosti uzavřena. Plnému využití zatím brání absence kolaudačního rozhodnutí. Úplné otevření se plánujeme v říjnu.

Základní kámen stavby byl položen v roce 1933. Na slavnost byl pozván i Petr Bezruč. Básník se ale omluvil verši: „Na Lysou se nechtělo, běželť syn v srpnu horami, nech je u Vás veselo a den švarny budiž s Vámi.“ Útulna byla poprvé otevřena v prosinci 1934. Chata měla 12 pokojů, dvě noclehárny, byt pro nájemce, ústřední topení, teplou užitkovou vodu a kuchyň.

Doplněno Stavbaweb:
Snahou KČT a ostravského architekta Josefa Havlíčka (z atelieru ARKOS) bylo zachovat co nejvíce původní funkcionalistickou podobu Bezručovy chaty.

Bezručova chata / Lysá hora
Obnova Bezručovy chaty na Lysé hoře 
Fotografie z výstavby
ČT 24 - Nová Bezručova chata na Lysé hoře zahajuje zkušební provoz

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

 
 
 
 
49.5458333
18.4486111
Bezručova chata na Lysé hoře opět otevřena

Bezručova chata na Lysé hoře opět otevřena
Lysá hora
739 04 krásná

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz