Bezručova chata na Lysé hoře se začne stavět za dva až tři roky

Bezručova chata na Lysé hoře se začne stavět za dva až tři roky

(15. 2. 2011) Klub českých turistů (KČT) získal v lednu územní rozhodnutí pro obnovu vyhořelé chaty.
Snahou KČT a ostravského architekta Josefa Havlíčka (z atelieru ARKOS - doplněno Stavbaweb) bude zachovat co nejvíce původní funkcionalistickou podobu Bezručovy chaty.

 
 
 
 

Bezručova chata na Lysé hoře se začne stavět za dva až tři roky

Klub českých turistů (KČT) získal v lednu územní rozhodnutí pro obnovu vyhořelé chaty.
Snahou KČT a ostravského architekta Josefa Havlíčka (z atelieru ARKOS - doplněno Stavbaweb) bude zachovat co nejvíce původní funkcionalistickou podobu Bezručovy chaty.

 

Ostrava 14. února (ČTK) - Nová Bezručova chata na vrcholu Lysé hory by se mohla začít stavět za dva až tři roky. Klub českých turistů (KČT) získal v lednu územní rozhodnutí pro obnovu vyhořelé chaty, usiloval o něj 17 let. Stavba moderní nízkoenergetické budovy si vyžádá až 25 milionů korun, peníze by měla přinést mimo jiné veřejná sbírka. ČTK to řekl vedoucí technické sekce KČT Jiří Stejskalík. Původní Bezručova chata vyhořela v roce 1978. Na nejvyšším vrcholu Beskyd ji přes tři desetiletí připomínají sutiny.

Bezručova chata (zdroj: Lysa hora) Bezručova chata (zdroj: Lysa hora)

"Po 17 letech snažení se nám konečně podařilo dokončit územní rozhodnutí, což přineslo velkou radost a úlevu. Za sebe však mohu říci, že jsem z toho byrokratického šílenství zestárnul nejméně o 20 let," řekl ČTK Stejskalík.

Územní rozhodnutí s téměř 80 podmínkami je podle něho zásadním krokem pro přípravu projektové dokumentace ke stavebnímu povolení, což odhaduje na zhruba 2,5 roku. Například půdorysně se musí nová chata přesně shodovat s původní chatou postavenou v roce 1935 a novostavba také zůstane přístupná pouze pěšky, uvedl některé z podmínek územního rozhodnutí.

Schiestlhaus (zdroj: Wikipedie)Snahou KČT a ostravského architekta Josefa Havlíčka bude zachovat co nejvíce původní funkcionalistickou podobu Bezručovy chaty (www.lysahora.cz). Technologicky se nová chata přiblíží moderní alpské chatě Schiestlhaus, která je pasivním domem. "Chybět nebudou solární kolektory a fotovoltaické články, které z 60 procent pokryjí spotřebu elektřiny. Počítáme také s rekuperací zbytkového tepla a využitím dešťové vody," naznačil Stejskalík.

Nová chata, která bude stát na páteřní stezce mezi Ostravicí a Visalajemi, poskytne turistům zázemí a zároveň apartmán pro krátkodobý nocleh. "Nechceme ale budovat další 'mrtvé' postele. Na Lysé hoře je možné přespat na zhruba 80 lůžkách, které jsou využity jen z deseti procent," upozornil. Apartmán s 12 lůžky podle něho bude vhodný pro ty, kteří na vrchol zavítají kvůli východům slunce či výhledům při inverzích.

Na stavbu nové Bezručovy chaty bude KČT potřebovat 20 až 25 milionů Kč. "Zhruba třetinu bychom dali dohromady sami, zbytek by mohl pokrýt kraj, regionální firmy a také veřejná sbírka," naznačil Stejskalík s tím, že lidé se budou moci letos zapojit také do úklidu požářiště.

Obnovu vyhořelé Bezručovy chaty, která stála blízko Národní přírodní rezervace Mazák, brzdily téměř dvě desetiletí soudní spory, nutné souhlasy CHKO Beskydy a ministerstva životního prostředí, evropské vyhlášení chráněného území Natura 2000 i protesty ekologických aktivistů.

První dřevěná útulna pro turisty stála na vrcholu Lysé hory již v roce 1880. Moderní turistickou chatu se podařilo postavit až ve 30. letech minulého století. Od té doby je spojena se jménem básníka Petra Bezruče, který Lysou horu pravidelně zdolával při takzvaných výplazech. Nadčasovou chatu navrhl architekt František Knobloch, který ve výběrovém řízení zvítězil mimo jiné nad bratry Šlapetovými. Přes 40 let byla Bezručova chata Mekkou beskydské turistiky. V březnu 1978 při tragickém požáru zcela vyhořela.

 

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Komerční stavby

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz