Bochnerův palác

Bochnerův palác

Přízova ulice, Vlněna, Brno

(14. 10. 2021) Studio acht

   
 
 
 
 

Bochnerův palác

Novorenesanční palác bratří Theodora a Edmunda Bochnerových postavil v Brně v letech 1864–67 rakouský stavitel Josef Arnold. Palác sloužil jako správní budova přilehlé továrny dnes známé pod názvem Vlněna. Tvoří důležitý urbanistický prvek areálu Vlněny. Jeho výjimečnost umocňuje nově se rozšiřující ulice Přízova, která k paláci navádí směrem od Hlavního nádraží. Objekt zaujímá rozložitou kulisou hlavní fasády, klasicky členěnou do tří průčelních zón. Jedná se o jednu z nejstarších neorenesančních budov v Brně.

 
I přes vypsaný demoliční výměr se investor po dlouhém rozvažování rozhodl palác zachovat a rekonstruovat. Nejdůležitější bylo zajištění základových a krovových konstrukcí, neboť celá stavba měla silně porušenou statiku.

Při rekonstrukci se podařilo objevit cenné nosné konstrukce v přízemí, celé schodiště a zachovalé původní štukové stropy.
 
Budova má sloužit vícero účelům: v přízemí vznikl prostor pro kavárnu či restauraci, horní patra byla upravena pro kanceláře.

Autorská zpráva
Foto: Tomáš Slavík


Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Dokončení

2019

 
 
 
 
49.1884199
16.6164465
Bochnerův palác

Bochnerův palác
Přízova ulice, Vlněna
Brno

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2021 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz