Brno má první oficiální dokument, kde připouští nádraží v centru

Brno má první oficiální dokument, kde připouští nádraží v centru

(6. 3. 2012) Brno 5. března (ČTK) - Brněnští zastupitelé 5. března schválili historicky první dokument, kde připouštějí nádraží v centru, a ne jeho odsun. Brno chce dokumentem lobbovat za to, aby se stalo jedním z hlavních měst na budoucí mapě hlavních železničních uzlů Evropy. Dnes podle primátorova náměstka Roberta Kotziana (ODS) hrozí, že v této síti v budoucnu nebude a za ČR tam budou pouze Praha a Ostrava. Formulaci, že Brno má být v síti "bez ohledu na budoucí polohu osobního nádraží", prosadili opoziční zelení. Pak přesto pro dokument nehlasovali.

 
 
 
 

Brno má první oficiální dokument, kde připouští nádraží v centru

Brno 5. března (ČTK) - Brněnští zastupitelé 5. března schválili historicky první dokument, kde připouštějí nádraží v centru, a ne jeho odsun. Brno chce dokumentem lobbovat za to, aby se stalo jedním z hlavních měst na budoucí mapě hlavních železničních uzlů Evropy. Dnes podle primátorova náměstka Roberta Kotziana (ODS) hrozí, že v této síti v budoucnu nebude a za ČR tam budou pouze Praha a Ostrava. Formulaci, že Brno má být v síti "bez ohledu na budoucí polohu osobního nádraží", prosadili opoziční zelení. Pak přesto pro dokument nehlasovali.

Letecký pohled na ŽUB s nádražím v centru (vizualizace projektu koalice NÁDRAË?ŽI V CENTRU)  - zdroj: nadrazivcentru.cz
Podle zastupitele Martina Andera (SZ) není přesvědčivě dokázáno, že by Brno o pozici na křižovatce hlavních tratí mělo přijít. Kotzian to popřel. Podle něj sice nehrozí, že by se kdekoli v okolí Brna "vytrhávaly koleje", Brnu by se však prý v budoucnu mohly v krajním případě vyhnout oba hlavní železniční koridory, které se dnes ve městě kříží. "Jde o ambice plánovaného rozvoje dopravní sítě na 40 let dopředu," řekl náměstek ČTK.

V Brně se dnes kříží Baltsko-jaderský koridor vedoucí ze severu na jih a koridor z německého Hamburku do kyperské Lefkosie. Podle Kotziana je však pro první koridor možnou konkurenční trasou ta přes Žilinu a Bratislavu. "Druhý je možné odklonit přes České Budějovice a rakouský Linec," uvedl náměstek. Podle něj navíc ministerstvo dopravy počítá s tím, že pro nákladní dopravu by se hlavní trasou ve směru sever-jih stala ta přes Olomouc, Otrokovice a Břeclav.

Ander by takové řešení naopak uvítal, podle něj se navíc o dopravních železničních trasách rozhodovalo dřív. "Co by z toho Brno mělo, kdyby vlaky s uhlím z Katovic jezdily přes Brno?" uvedl zastupitel. Podle Kotziana má však i nákladní doprava hospodářský význam, v Brně mohou vzniknout překladiště, a tím i pracovní místa. "Města vždycky vyrůstala na křižovatkách cest, to mělo svá pozitiva ve vyšší životní úrovni i svá negativa. To si musí člověk vybrat, kde chce žít," uvedl.

Podle Kotziana jde navíc o investice, například tu do trati Brno-Přerov. Města dnes spojuje jednokolejná železnice, vlaky si tak musejí vyhýbat ve stanicích, což dopravu zpomaluje a navíc to snižuje množství spojů, které tudy mohou jet. Například osobní vlaky dnes proto na trase Brno-Vyškov nejezdí a obce na trase obsluhují jen autobusy, byť mají vlaková nádraží.

Zastupitelé v dnešním usnesení žádají, aby stát v jednáních s Evropskou unií uplatňoval čtyři požadavky. Chtějí Brno jako jeden z uzlů hlavní železniční sítě, chtějí zachovat křížení dvou koridorů v Brně, nechtějí odklánět z Brna nákladní železniční dopravu a trvají na tom, aby se mezi klíčové investice na železnicích dostala rekonstrukce trati Brno-Přerov.


Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Doprava/infrastruktura

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

21. 9. 2022 15:24:41

Re: Tři nové koncertní síně

Veřejnost chápe pohnutky představitelů, kteří myslí, že mají pravdu. Otázka vytápění i chlazení těchto stavebních obrů v dnešních souvislostech ovšem nezmínil nikdo. Stavebními materiály lze jistě mnohé ovlivnit. Co ale bude jinak, jsou náklady na vybudování něčeho, co je jen kabátkem městského prostoru. O účelnosti tohoto zařízení v této době lze však polemizovat. Kromě provozních nákladů, které dnes nikdo nedokáže propočítat, jde o celkové investiční zátěži zejména Ostravy v celé šíři všech záměrů. Za primátora Macury investice skokově narůstají. Přitom není nikde prezentováno, tedy pro veřejnost, co to znamená pro splácení dluhů, které takto vznikají. V dnešní době obřího nárůstu zadlužení státního rozpočtu a podobně u měst jeto poměrně velká drzost vůči občanům města. Těch se to také svým způsobem bude týkat. Mj. zdražováním služeb, dopravy, úklidu, odvozu odpadů, správních poplatků předepisovaných městem. Není tady něco hodně v nepořádku, Povýšené vystupování Macury vůči jiným politikům i občanům je varováním, že c čele města stojí někdo s velmi pochybným charakterem a zcela povadlou mravností. Kupodivu to zastupitelům nevadí. Nebo mlčí protože se bojí o sebe, své pozice nebo zdraví? Víme přece, jak dominující politici jednají. Po celou dobu lidské moderní civilizace. U tohoto primátora jsem s jist, že se nedá ničím zastavit. Doufám, že se bude jednou zpovídat jinde, o tom, co se tu roky děje za jeho vedení města, ne jen před zastupiteli, které ponížil na pouhé držáky mandátů.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz