Budoucnost centra Brna – urbanistická soutěž o návrh

Budoucnost centra Brna – urbanistická soutěž o návrh

(4. 1. 2016) Odborná porota bude zasedat 15. a 16. ledna a vybere do druhého kola osm návrhů

 
 
 
 

Budoucnost centra Brna – urbanistická soutěž o návrh

(ČTK) - Do prvního kola mezinárodní dvoukolové urbanistické soutěže na podobu brněnského Jižního centra se přihlásilo se svými návrhy 57 uchazečů. ČTK to 18. prosince 2015 řekl náměstek primátora Martin Ander (SZ). V soutěži, kterou město vypsalo v září, řešily týmy architektů podobu území po přestavbě železničního uzlu s nádražím v centru v oblasti Malé Ameriky. Dosud existoval návrh podoby jen pro případ odsunutého nádraží.

Odborná porota bude zasedat 15. a 16. ledna a vybere do druhého kola osm návrhů. Jejich autoři budou mít čas na dopracování do 15. dubna. "Kdo návrh poslal, nelze nyní říct, protože soutěž je anonymní. Výsledky zveřejníme 10. května," řekl Ander. Aby se zachovala anonymita, bude mít osm postupujících možnost přes právní kancelář s porotou komunikovat a podle toho návrhy doplňovat. "Podruhé se komise sejde 22. a 23. dubna a vybere vítězný návrh," řekl Igor Kovačevič z MOBA Studia, které soutěž zajišťuje.

Město soutěž vypsalo kvůli tomu, aby mělo podklad pro případné budoucí rozhodování, jak naložit s územím, které je nyní zčásti brownfieldem. "Chceme, aby v něm vzniklo živé kompaktní město. Jeho základem musí být bydlení a s ním související služby, ať už jsou to kavárny, obchody, školky nebo kvalitní veřejná prostranství a místa pro sportování," uvedl Ander. (SZ). Město ocení tři nejlepší návrhy. Pro první místo je vyčleněno 1,8 milionu korun, pro druhé 1,2 milionu a třetí 750.000 korun. Všech 57 návrhů si budou moct lidé po zveřejnění výsledků prohlédnout.

Urbanistické řešení Jižního centra pro odsunuté nádraží i pro nádraží v centru jsou důležité nejen pro investory, ale také pro občany, kteří budou příští rok na podzim v referendu rozhodovat o tom, kde si přejí nádraží.

Otázka jeho modernizace se v Brně řeší skoro 100 let. O tom, která možnost umístění je vhodnější, napoví studie Správy železniční dopravní cesty. Hotová bude v příštím roce. Aliance Referendum 2016, která plebiscit vyvolala a která chce zachovat nádraží v centru města, již zahájila kampaň, která má lidem dát informace a zároveň je přesvědčit, aby šli hlasovat.
www.budoucnostcentrabrna.cz

Související články:
Brno nechá vytvořit podobu Jižního centra s nádražím pod Petrovem 6.3.2015


Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

21. 9. 2022 15:24:41

Re: Tři nové koncertní síně

Veřejnost chápe pohnutky představitelů, kteří myslí, že mají pravdu. Otázka vytápění i chlazení těchto stavebních obrů v dnešních souvislostech ovšem nezmínil nikdo. Stavebními materiály lze jistě mnohé ovlivnit. Co ale bude jinak, jsou náklady na vybudování něčeho, co je jen kabátkem městského prostoru. O účelnosti tohoto zařízení v této době lze však polemizovat. Kromě provozních nákladů, které dnes nikdo nedokáže propočítat, jde o celkové investiční zátěži zejména Ostravy v celé šíři všech záměrů. Za primátora Macury investice skokově narůstají. Přitom není nikde prezentováno, tedy pro veřejnost, co to znamená pro splácení dluhů, které takto vznikají. V dnešní době obřího nárůstu zadlužení státního rozpočtu a podobně u měst jeto poměrně velká drzost vůči občanům města. Těch se to také svým způsobem bude týkat. Mj. zdražováním služeb, dopravy, úklidu, odvozu odpadů, správních poplatků předepisovaných městem. Není tady něco hodně v nepořádku, Povýšené vystupování Macury vůči jiným politikům i občanům je varováním, že c čele města stojí někdo s velmi pochybným charakterem a zcela povadlou mravností. Kupodivu to zastupitelům nevadí. Nebo mlčí protože se bojí o sebe, své pozice nebo zdraví? Víme přece, jak dominující politici jednají. Po celou dobu lidské moderní civilizace. U tohoto primátora jsem s jist, že se nedá ničím zastavit. Doufám, že se bude jednou zpovídat jinde, o tom, co se tu roky děje za jeho vedení města, ne jen před zastupiteli, které ponížil na pouhé držáky mandátů.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz