Budova Elektrických podniků v Praze 7 by se měla dočkat oprav

Budova Elektrických podniků v Praze 7 by se měla dočkat oprav

(27. 6. 2013) (ČTK) - Majitel Elektrických podniků v Praze 7, společnost Bubenská 1, chce funkcionalistickou budovu zrekonstruovat. Památkově chráněný dům by měl být celkově zrekonstruován a v podzemí by mělo vzniknout parkoviště pro 144 aut. Opravy mají začít na jaře příštího roku. ČTK to zjistila z internetového informačního systému EIA. Záměr musí ještě schválit příslušné úřady, mimo jiné magistrát a radnice Prahy 7.

 
 
 
 

Budova Elektrických podniků v Praze 7 by se měla dočkat oprav

(ČTK) - Majitel Elektrických podniků v Praze 7, společnost Bubenská 1, chce funkcionalistickou budovu zrekonstruovat. Památkově chráněný dům by měl být celkově zrekonstruován a v podzemí by mělo vzniknout parkoviště pro 144 aut. Opravy mají začít na jaře příštího roku. ČTK to zjistila z internetového informačního systému EIA. Záměr musí ještě schválit příslušné úřady, mimo jiné magistrát a radnice Prahy 7.

Bubenská, Elektrické podniky a kostel svatého Antonína (zdroj: Wikimedia Commons, autor foto: ŠJů)
"Záměr řeší rekonstrukci budovy bez zásadních změn jejího objemu. Rovněž stávající účel užívání stavby se bude měnit jen okrajově. Součástí záměru Oprava a stavební úpravy objektu Bubenská 1 nebude stávající poliklinika,"
píše se v dokumentu na serveru EIA.

Mezi důvody, kvůli kterým je nutné budovu opravit, v dokumentu majitel uvádí nevyhovující stav, který neodpovídá moderním standardům. To prý způsobuje, že nelze využít všechny prostory. "Údržba objektu byla nahodilá a nesystematická, což způsobilo, že části budovy jsou z hlediska stavebně-technického stavu zcela zdevastované a nefunkční," píše se v dokumentu. Zároveň není vyřešeno parkování.

Akce počítá například se zdvojením podlah a rekonstrukcí fasády, oken a střech. Opraveny budou i sklobetonové střechy, kde budou vyměněny rozbité či chybějící luxfery.

Obvodový plášť dělníci sundají až na nosnou železobetonovou konstrukci, kterou zkontrolují a případně opraví. Budovu rovněž zateplí. Zdvojená dřevěná okna nahradí hliníková, která budou vypadat stejně, jako ta původní.

Rekonstrukci podle projektanta nutně potřebují i základy. "Na základě provedených sond bylo již v minulosti zjištěno, že základové patky pod sloupy jsou z hlinitanového betonu a v současnosti nesplňují požadavky na únosnost. Pod všemi sloupy, u kterých tak ještě nebylo provedeno, budou základy sanovány a zesíleny pomocí mikropilot a ocelových objímek kotvených k patě sloupu," píše se v materiálu.

Pod budovou vzniknou garáže, do kterých se vejde až 144 automobilů, dalších sedm parkovacích míst bude venku. V přízemí by pak měly být rozšířeny plochy pro služby a obchody.

S opravou by majitel budovy chtěl podle dokumentu začít na jaře příštího roku. Skončit by měly na jaře roku 2015.

Dům byl postaven v letech 1927 až 1935 jako ústřední budova Elektrických podniků. Architekty byli Adolf Benš a Josef Kříž. Na jejím místě stávala původně továrna na klobouky bratří Böhmů. V budově byly vyprojektovány kanceláře, prostory pro styk s veřejností, zdravotnické a lázeňské zařízení, obchodní a výstavní plochy, společenský sál nebo sklady a dílny.

Bubenská 1
 

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

25. 5. 2020 17:38:58

Re: Interiér rodinného domu

Jako uživatelka bych měla k Vašemu návrhu několik výhrad, ačkoli je interiér na pohled impozantní : 1) podle velikosti ložnice a postlelí odhaduji, že kuchyň bude mít rozměry cca 4x5 m. I když velká kuchyň je krásná, současně by měla šetřit nohy kuchařky, která kromě vaření je možná celý den pracovně na nohou a ještě obstarává malé děti. Víte jak se naběhá s hrncem špaget po kuchyni, než ho někam umístí? A další cca 3 m k jídelnímu stolu, když chce servírovat. Nechtěla bych to. Kuchyň, kde se nestoluje, má být prostorná, praktická, ale ne rozlehlá! 2) Ložnice na opačné straně domu od WC vám nebude vadit, dokud budete mladí a zcela zdraví. Potom si zařídíte raději ložnici v sousední koupelně, než bloudit po celém domě. 3) chválím nápad dvoupostele s prostředním madlem v dětském pokoli. Skvělý nápad s multifunkční a velkokapacitní pohovky s postelemi pro hostinský pokoj (nebo do obýváku). Ale rodičům se dvěma dětmi i stejného pohlaví, bych zcela určitě, po všech svých zkušenostech, doporučila raději dva malé pokojíky než jeden společný. Možná ten společný tak max. max. do 5. třídy. Ale pak by jej muselo být možné rozdělit na dva. P.S. Pohled z pohovky obýváku do přírody může být úchvatný, na krb také. Přesto bych umožnila pro konzervativce i pohled na obrazovku TV - pohovka jak stvořená pro domácí kino! Je mi líto, ale snaha po umění tady, podle mne, převyšuje funkčnost a praktičnost. Měly by být v rovnováze. Člověku běžně nestačí jen se dívat, v bytě musí i příjemně žít.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz