Bunzo Ogawa: Absolutní šipky - veřejné toalety pro hirošimské parky

Bunzo Ogawa: Absolutní šipky - veřejné toalety pro hirošimské parky

(14. 10. 2013) Útvar rozvoje města Hirošima vybral soutěžní návrh Absolutní šipky jako budoucí standard. V rámci ojedinělého projektu veřejných staveb bude každý rok vyrobeno a postaveno pět toalet v parcích jako běžný městský mobiliář či design.

 
 
 
 

Bunzo Ogawa: Absolutní šipky - veřejné toalety pro hirošimské parky

Útvar rozvoje města Hirošima vybral soutěžní návrh Absolutní šipky jako budoucí standard. V rámci ojedinělého projektu veřejných staveb bude každý rok vyrobeno a postaveno pět toalet v parcích jako běžný městský mobiliář či design.


Architekt: Bunzo Ogawa
Místo: Hirošima, Prefektura Hirošima, Japonsko
Plocha: 15 m2
Realizace: 2009
Konstrukční systém: RC
Konstrukce: Takashi Fujiki, Satoshi Horie
Foto: Toshiyuki Yano


Architekt říká: Nejprve jsem přemýšlel o tom, co bych měl vložit do města. Byl jsem si vědom toho, že navrhnout větší množství toalet není totéž, jako navrhnout jeden záchod do parku. A měly by mít význam jednoho celku městské infrastruktury.


Snažím se udělat absolutní osu ve městě tím, že se stavby infrastruktury postaví jedním směrem. Masově vyráběná městská zařízení mají trojúhelníkovou střechu směřující na sever. Tím, že se staví ve stejném směru, má každá toaleta stejný prostor s přímým slunečním svitem. Stejný prostor toalety je všudypřítomný v celé Hirošimě.


Navrhl jsem tři varianty půdorysů. Mají dva vchody na východní a západní straně, takže plán se může otočit opačně, protože to funguje z kteréhokoliv vchodu. Konstrukce toalety je krabice s železobetonovým rámem. Také střecha je z betonu. Beton se lije podle nerezové lišty na hraně ostrého úhlu střechy. Povrch střechy je z fluorové pryskyřice na FRP hydroizolaci. Proto je možné dát střeše každé toalety jinou barvu. Každé místo má jinak barevnou střechu, která se hodí k hřišti.


Střecha je se sklonem, na severní straně je vysoká, na jižní straně nízká, ve výši očí, takže je možné se podívat na střechu zvyšující se k severu. Štěrbina pro horní osvětlení vede severojižním směrem a tvoří vnitřní i vnější středovou linku.  Toto okno je z akrylu stejně jako kulaté větrací a osvětlovací otvory ve východní, západní a jižní stěně. Fungují jako kontrola prostředí vnitřního prostoru. Pro povrchovou úpravu vnější stěny byly použity fotokatalytické nátěrové barvy, aby se snadno daly odstranit nečistoty.

V březnu 2012 byly dokončeny 22 toalety ve 22 parcích. Každoročně se postaví na asi pěti místech. Veřejné záchodky s absolutními šipkami budou po celé Hirošimě.


Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Doprava/infrastruktura

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz