bureau SLA + overtreders w: Noorderparkbar (Bar v Severním parku)

bureau SLA + overtreders w: Noorderparkbar (Bar v Severním parku)

(5. 6. 2012) Kavárna postavená jen z již použitých materiálů v Amsterodamu.

 
 
 
 

bureau SLA + overtreders w: Noorderparkbar (Bar v Severním parku)

Kavárna postavená jen z již použitých materiálů v Amsterodamu.Adresa: Noorderpark, vstup z Wingerdweg 185, Amsterodam
Program: kavárna a dvě veřejné toalety
Klient: bureau SLA a overtreders w
Návrh: bureau SLA a overtreders w
Tým projektantů: Sara Postkart, Ronna Gardner, Jiri Masek, Ninja urheide, Monique Philippo, dobrovolníci a asi 80 zaměstnanců inzertní agentury
Statika: Pensera, Amsterodam
Stavitelé: bureau SLA, overtreders w & Jorrit Vijn
Financování: Ymere (bytové družstvo), e-bay, 99 sponzorů

Začátek stavby: 15. 8. 2011
Otevření baru: 15. 3. 2012
Celková plocha: 36 m2 včetně 18 m2 terasy
Foto: Jeroen Musch, archív bureau SLA

Amsterdamské bureau SLA a overtreders w spolupracovali na iniciování, návrhu a realizaci "Noorderparkbar" (bar Severní park), kavárny a prostoru k setkávání místních obyvatel. Plně financováno a postaveno členy zmíněných dvou firem; všechny prvky a součásti konstrukce pocházejí od asi stovky jednotlivých prodejců objevených na holandském internetovém trhu podobném eBay. Přestože je pavilon složený jen z použitých materiálů, vypadá jako novostavba. Vzhledem k metodě postupného sbírání stavebních prvků probíhaly návrh i stavba simultánně.
Celkový objem vzniká ze tří jednotek původně realizovaných pro dočasnou nemocnici, která byla rozebraná a její části znovu použité k jinému účelu. Dvě rámové konstrukce jsou postaveny na sobě a vymezují venkovní jídelní terasu. Dřevěné dveře za dne otevřené se na noc zavírají, aby se předházelo vadnalizaci prostoru. Fragmentární vzor opláštění vznikl pokládáním kusů řeziva v náhodných úhlech a s mezerami mezi nimi. Většina tohoto dřeva pochází z několika tisíců metrů dřeva zbylého z renovačních projeků. Povrch byl opalován podle prastaré japonské techniky shou sugi ban, kterou se chrání exteriér před živly.
Střecha stěny zbylé části jsou ze světíáků a oken nejrůznějších stylů s bílými rámy; uvnitř je bar a dvojice toalet. Zboží pro stavbu bylo koupeno porůznu po celém Holandsku, včetně bílých a zelených dlaždiček, dvou toaletních mís a 55 litrů barvy. Dřevo okenic pochází ze zbankrotované továrny na bednění.

Žaluziové dveře jsou během dne otevřené Na noc dveře celou konstrukci uzavřou
Při západu slunce V noci
Dvě rámové konstrukce na sobě utvářejí terasu a samostatná jednotka obsahuje bar a toalety
Jídelní terasa Toalety
Opláštění baru včetně střechy je z oken různých typů


Situace Půdorys

Pohled Pohled

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Komerční stavby

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz