Business centrum Wallenrod

Business centrum Wallenrod

Mickiewiczova ulice, Bratislava

(9. 7. 2015) Bratislavský Wallenrod vrací městu život

   
 
 
 
 

Business centrum Wallenrod

Bratislavský Wallenrod vrací městu život
Administrativní budova s romantickým, aristokraticky znějícím jménem Wallenrod je první středoevropskou stavbou se „zelenou fasádou“. Za technicky i esteticky inovativním projektem stojí architekti, kteří se rozhodli být i developery a provázeli Wallenrod od plánů až po předání jednotlivým nájemcům.

Mickiewiczova ulice pro architekturu znovu nalezená
Bratislava se stejně jako další socialismem zasažená města potýká s devastací stylu městské architektury a nedostatkem urbanistického myšlení této éry. Právě Mickiewiczova ulice je příkladem, že v bezprostřední blízkosti turistického centra chybí atraktivní prostor pro běžný obchodní a administrativní ruch i jakoukoli městskou zeleň. Přitom i zde za prvorepublikové éry vzniklo několik architektonicky hodnotných staveb a bývalo to místo oblíbených kaváren, což současná šedá dopravní tepna už v ničem nepřipomíná. Vrátit do Mickiewiczovy ulice život, poskytnout reprezentativní prostory pro podnikání – to byla hlavní myšlenka vzniku budovy. Název dostala podle postavy pokrokového šlechtice ze slavného Mickiewiczova románu a autoři projektu se tím přihlásili k odkazu jeho vizionářství, s nímž bojoval o svou zemi.

Wallenrod – fasáda podle ročních období
Wallenrod byl projektován jako komerční administrativní objekt, který bude i příjemným místem pro setkávání a každodenní život. Díky tomu, že architekti se stali zároveň i developery, byl také zcela v souladu s tímto návrhem realizován. Poprvé ve střední Evropě se rozhodli pracovat se zelenou architekturou, která je bezesporu výrazným trendem současného městského bydlení.

Vertikální zahrada je dominantním prvkem stavby a dozajista se již dostává do povědomí návštěvníků Bratislavy. Zeleň se ukrývá v prostoru dvojité fasády, odvětrávané vnitřní vrstvy a vnější vrstvy ze skla. Je zde umístěn zavlažovací systém a skladba rostlin počítá s teplotními výkyvy od mrazů až po tropická vedra. Údržba probíhá dvakrát ročně. Výhody pro obyvatele netřeba zdůrazňovat – představte si pracovní den v kanceláři, která je odstíněna a odhlučněna fasádou a zelení, navíc vybavena stíněním. Velký význam má ale i po urbanistické a estetické stránce. Fasáda se mění podle ročních období a je jediným místem s rostoucí zelení v širokém okolí.

Ytong – řešení pro skeletové stavby
Wallenrod je po konstrukční stránce skelet s vyzdívkou z pórobetonu Ytong. Výhodou tvárnic je vysoká produktivita práce, které je možné dosáhnout díky větším formátům komponentů i tenkovrstvému zdění. Takto mohou stavební firmy plnit nároky současných investorů na tempo výstavby a zprovoznění budovy v co nejkratším čase. Projektanti pak na systému Ytong ocení, že stavbu není nutné přizpůsobovat výškovým ani délkovým modulům a nejsou třeba speciální doplňky.

Od téhož výrobce stavebního materiálu zde byly použity vápenopískové tvárnice Silka, které poskytují vynikající protihlukovou ochranu. Z jeho sortimentu pochází i zateplení stropů garáží minerálními deskami Multipor. Jejich velkou výhodou je požární odolnost třídy A1.  Navíc snadná aplikace bez nutnosti kotvení a povrchových úprav šetří čas i náklady na práci.

Wallenrod stavbou budoucnosti, nebo již dneška?
Ačkoliv by se zdálo, že se jedná o poněkud romantickou myšlenku, která bude plně doceněna v budoucnu, skutečnost ukazuje, že i slovenští nájemci ve svých nárocích dozráli. Obsazenost Wallenrodu a poptávka po prostorách v něm již rok po jeho otevření dává za pravdu jeho projektantům. Komunita těch, kteří zde pracují a podnikají, se úspěšně rozrůstá.


Business centrum Wallenrod
Místo: Mickiewiczova ulice, Bratislava
Autoři: Igor Lichý, Tomáš Šebo, Emanuel Zatlukaj
Investor: ITB Development
Začátek výstavby: srpen 2012
Konec výstavby: podzim 2013
Celková investice: 6 miliónů eur
Zastavěná plocha: 622,7 m2
Obestavěný objem: 17 572 m3
Plochy na pronájem: 2650 m2
Počet parkovacích míst: 48

podle podkladů společnosti XELLA CZ

Publikováno v časopise Stavba č. 2/2015, str. 50-51

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

  Výrobci/dodavatelé

Vodní 550

664 62 Hrušovany u Brna

Telefon +420 547 101 111

http://www.xella.cz

 
 
 
 
48.1458923
17.1071373
Business centrum Wallenrod

Business centrum Wallenrod
Mickiewiczova ulice
Bratislava

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz