Bydlení a práce

Bydlení a práce

(28. 3. 2011) Novostavba v Basileji od architektů Christ und Gantenbein

 
 
 
 

Bydlení a práce

Novostavba v Basileji od architektů Christ und Gantenbein

Programem výstavby je bydlení a práce pro postižené občany. Architekti postavili dvě novostavby – pětipatrový dům pro bydlení do ulice a třípatrovou halu uvnitř bloku.
Původní bytový dům ve dvoře byl tak přesazen k ulici, uzavřel proluku a vytvořil situaci jakési brány do dílen uvnitř bloku. Instituce chráněných dílen a bydlení tak získala navenek vlastní tvář.

V bytovém domě jsou vytvořeny individuální prostory pro obyvatele. V každém patře bydlí čtyři lidé ve skupině. Každý má svůj pokoj a společně užívají kuchyň a lodžii a společný obytný prostor. Individualita je navenek pozorovatelná rozdílným formátem oken. „Stříbřitá barva na hrubé omítce budovy zesiluje živost fasády, dopadající světlo si se světklostí, leskem a stíny budovy pohrává,“ napsali architekti.


Kolem dokola prosklená dílenská budova, kde může pracovat až 120 lidí, se svým nepravidelným tvarem odvolává na linie přilehlých budov bloku. Fasáda dílen má stejnou stříbřitou omítku jako obytná budova, čímž se prokazuje jejich souvislost. V přízemí je veřejnosti přístupná kavárna, která se může stát živým místem setkání lidí s postižením i bez něho.

Projekt stál 20 milionů švýcarských franků.

Foto: Roman Keller
 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Bytové domy

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz