Novostavba v Basileji od architektů Christ und Gantenbein
Programem výstavby je bydlení a práce pro postižené občany. Architekti postavili dvě novostavby – pětipatrový dům pro bydlení do ulice a třípatrovou halu uvnitř bloku.
Původní bytový dům ve dvoře byl tak přesazen k ulici, uzavřel proluku a vytvořil situaci jakési brány do dílen uvnitř bloku. Instituce chráněných dílen a bydlení tak získala navenek vlastní tvář.
V bytovém domě jsou vytvořeny individuální prostory pro obyvatele. V každém patře bydlí čtyři lidé ve skupině. Každý má svůj pokoj a společně užívají kuchyň a lodžii a společný obytný prostor. Individualita je navenek pozorovatelná rozdílným formátem oken. „Stříbřitá barva na hrubé omítce budovy zesiluje živost fasády, dopadající světlo si se světklostí, leskem a stíny budovy pohrává,“ napsali architekti.
Kolem dokola prosklená dílenská budova, kde může pracovat až 120 lidí, se svým nepravidelným tvarem odvolává na linie přilehlých budov bloku. Fasáda dílen má stejnou stříbřitou omítku jako obytná budova, čímž se prokazuje jejich souvislost. V přízemí je veřejnosti přístupná kavárna, která se může stát živým místem setkání lidí s postižením i bez něho.
Projekt stál 20 milionů švýcarských franků.
Foto: Roman Keller
Autorům, realizaci a investorovi se podařila úžasná stavba. Ta obřadní síň je svojí koncepcí a jednoduchostí nesmírně přitažlivá, gratuluji. Materiálové…
Copak omyl? Ale strategie myšlení tvůrců a autorů záměru běhá někde v jných galaxiích a nevnímá, že jsme v Česku,…
Je to kulturní stánek nebo další cirkus? Už to vidím jak ty rampy v zimě, v létě, budou žít svým…
Těším se. Ale jak může někdo tvrdit, kdy začne stavět? Copak může vědět, jak dlouho bude trvat povolovací proces, výkupy…
Kéž by ty přístřešky byly všude, kde jsou dnes nekryté vstupy, bez ohledu na to, jestli vedou přímo do metra,…