Bydlení na Krejcárku

Bydlení na Krejcárku

Novovysočanská 604/2B, Praha 3

(8. 12. 2021) m4 architekti

   
 
 
 
 

Bydlení na Krejcárku

Bydlení pro krále železnic nebo milovníka pražského panoramatu. Na Krejcárku vzniklo 291 bytů v domech, které se tyčí nad železničním depem v Libni a nabízí výhledy na Prahu.


Krejcárek je dynamicky se rozvíjející lokalitou, na jihu ho vymezuje rozsáhlý zelený pás, který přechází z Vítkova, na severu spleť železničních kolejí. Pět domů volně navazuje na historicky osídlenou lokalitu. Kratšími fasádami přiléhají k ulici Novovysočanská, vůči níž se vymezují průběžnou betonovou opěrnou zdí. Domy jsou oproti ulici posazené o úroveň níž, díky tomu kolem sebe vytváří pobytové veřejné prostředí v městské zeleni, kterému dominuje abstraktní pískovcová skulptura na motivy tří rozevlátých ženských těl od sochaře Petra Váni.

Každý z domů dosahuje výšky pěti kompaktních a posledního šestého ustoupeného podlaží. Fasády vertikálně člení vysoká okna, která vždy doplňuje horizontální římsa a tím vytváří kýžený detail. Jihozápadním fasádám dominuje předsazená ocelová konstrukce opatřená žárovým pozinkováním. Vertikální kovové pásy tvoří zábradlí a dělicí stěny mezi balkony. K bytům v parteru patří předzahrádky. Všech pět věží spojuje průběžné parkoviště ve z části otevřeném suterénu.

Nosná konstrukce novostaveb je železobetonová. Všechny domy jsou omítnuté světle šedou drážkovanou omítkou, betonové římsy pod okny vyrobil investor ze sklocementu ve své dílně. Výplně otvorů jsou antracitové. Ve stejné barevnosti navazuje i interiér. Na podlaze chodeb je terrazzová dlažba, stropy byly ponechány v pohledovém betonu, na stěnách je na významných místech zopakovaná drážkovaná omítka.

Svým tvaroslovím jsou domy stejné, liší se však v půdorysné stopě – jak ubíhá pozemek, postupně se zkracují. Z nepřímo osvětleného schodiště vede chodba k bytům, které v dispozicích variují od typů 1kk až po 3kk a lofty v posledních patrech. Ke všem bytům orientovaným k jihozápadním fasádám přísluší balkony, které nabízejí nejen každodenní západy slunce, ale hlavně výhledy na metropoli.
 
Autorská zpráva
Foto: Filip Šlapal

Autoři: Milan Jirovec, Matyáš Sedlák, Klára Sedláková; spolupráce Lucie Vanžurová, Tereza Šváchová
Projektant: Architektonická kancelář Křivka, s.r.o, m3m s.r.o.
Hrubá podlažní plocha: 10 105 m2
Zastavěná plocha: 1952 m2
Investor: EDIFICE Krejcárek, s.r.o.
Stavební management: EDIFICE construction & consulting, s.r.o.
Rozpočet: 250 mil. Kč

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2019

 
 
 
 
50.1007281
14.4933873
Bydlení na Krejcárku

Bydlení na Krejcárku
Novovysočanská 604/2B
Praha 3

Komentáře ke článku

 
 
 
 

11. 12. 2021 17:40:09. Re: Bydlení na Krejcárku. Jitka

 
 
 
 

11. 12. 2021 17:40:09. Re: Bydlení na Krejcárku. Jitka

  Proč musí být ty společné chodby tak jednotvárně a depresivně šedivé? O co příjemnější (a snadnější pro orientaci) by bylo, kdyby mělo každé patro svou barvu. Copak by to bylo o tolik dražší?

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

20. 10. 2022 17:55:02

Re: Odborníci apelují na vládu: odložte projednávání novely stav...

Kromě toho, že se připojuji k této výzvě, upozorňuji na to, že velkým přičiněním pana Františka Lukla, tuším že z 13.1.2021 bylo z novely SZ vyloučeno to podstatné, co mělo být hlavním motorem zlepšení výkonnosti stavebních úřadů základního stupně a tedy i zkrácení doby trvání správního řizení. A to jistě víte, je vyjmutí těchto úřadů z gesce a působnosti místních, obecních a městských úřadů, tedy z vlivu starostů a z jejich rozhodování o personálním obsazení míst odborých pracovníků vč. určování jejich platů podle tabulek a jiného odměňování podle vlastního uvážení. Tedy z vlivu korupčního prostředí, které jednoznačně na mnoha radnicích trvale vládne. Tedy shrnu to takto: žádné změny (ani o 30% podle názoru paní Žanety Hadžič) v trvání správního řízení pro vydání povolení stavby nebo souhlasu s jejím umístěním ani náhodou nečekejme, když je již známo, že přes 3 tisíce pracovník stav.úřadů odejde do důchodu a 3 tisíce na jiná méně exponovaní místa, protože za takové mizerné platy si nebudou dále ničit zdraví, jak z novely SZ již nyní vyplývá. to jsou informace jak z MMR, tak z "terénu", kde se pohybuji již 50 let. Tedy bude chybět víc než 6000 odborníků (a nečekejme, že mladší náhradníci z jiných oborů budou vykazovat potřebné výsledky) a slučováním úřadů nebude ničeho dosaženo, spíše naopak přijdou další odchody těch opravdu zkušených lidí, o nichž si ministr Bartoš myslí, že jsou ti nejslabší. Jak úsměvný je jeho amatérský názor. Holt kozel je opět jednou zahradníkem a paní ing. Hadžič ho ještě podporuje. Tedy ona ví víc než pan ing., Bartoš, ale jen po právní stránce, o praxi v terénu přímo na úřadech ví zrovna tak málo, jako ministr.

6. 10. 2022 14:46:02

Re: Elysium spa

Paráda!

 
© 2007–2021 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz