Bydlení na Krejcárku
Novovysočanská 604/2B, Praha 3
(8. 12. 2021) m4 architekti
Bydlení na Krejcárku
Bydlení pro krále železnic nebo milovníka pražského
panoramatu. Na Krejcárku vzniklo 291 bytů v domech, které se tyčí nad
železničním depem v Libni a nabízí výhledy na Prahu.
Krejcárek je dynamicky se rozvíjející lokalitou, na jihu ho vymezuje rozsáhlý zelený pás, který přechází z Vítkova, na severu spleť železničních kolejí. Pět domů volně navazuje na historicky osídlenou lokalitu. Kratšími fasádami přiléhají k ulici Novovysočanská, vůči níž se vymezují průběžnou betonovou opěrnou zdí. Domy jsou oproti ulici posazené o úroveň níž, díky tomu kolem sebe vytváří pobytové veřejné prostředí v městské zeleni, kterému dominuje abstraktní pískovcová skulptura na motivy tří rozevlátých ženských těl od sochaře Petra Váni.
Každý z domů dosahuje výšky pěti kompaktních a posledního šestého ustoupeného podlaží. Fasády vertikálně člení vysoká okna, která vždy doplňuje horizontální římsa a tím vytváří kýžený detail. Jihozápadním fasádám dominuje předsazená ocelová konstrukce opatřená žárovým pozinkováním. Vertikální kovové pásy tvoří zábradlí a dělicí stěny mezi balkony. K bytům v parteru patří předzahrádky. Všech pět věží spojuje průběžné parkoviště ve z části otevřeném suterénu.
Nosná konstrukce novostaveb je železobetonová. Všechny domy jsou omítnuté světle šedou drážkovanou omítkou, betonové římsy pod okny vyrobil investor ze sklocementu ve své dílně. Výplně otvorů jsou antracitové. Ve stejné barevnosti navazuje i interiér. Na podlaze chodeb je terrazzová dlažba, stropy byly ponechány v pohledovém betonu, na stěnách je na významných místech zopakovaná drážkovaná omítka.
Svým tvaroslovím jsou domy stejné, liší se však v půdorysné stopě – jak ubíhá pozemek, postupně se zkracují. Z nepřímo osvětleného schodiště vede chodba k bytům, které v dispozicích variují od typů 1kk až po 3kk a lofty v posledních patrech. Ke všem bytům orientovaným k jihozápadním fasádám přísluší balkony, které nabízejí nejen každodenní západy slunce, ale hlavně výhledy na metropoli.
Autorská zpráva
Foto: Filip Šlapal
Autoři: Milan Jirovec, Matyáš Sedlák, Klára Sedláková; spolupráce Lucie Vanžurová, Tereza Šváchová
Projektant: Architektonická kancelář Křivka, s.r.o, m3m s.r.o.
Hrubá podlažní plocha: 10 105 m2
Zastavěná plocha: 1952 m2
Investor: EDIFICE Krejcárek, s.r.o.
Stavební management: EDIFICE construction & consulting, s.r.o.
Rozpočet: 250 mil. Kč
Základní informace o objektu
Kategorie
Novostavby
Dokončení
2019
50.1007281
14.4933873
Bydlení na Krejcárku
Bydlení na Krejcárku
Novovysočanská 604/2B
Praha 3
Komentáře ke článku
Registrace k zasílání newsletteru
Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

3. 10. 2023 10:33:43
loan Offer
I am a private money lender that give out fast cash no collateral required. all cash amounts and currencies, if interested TO started no matter your location http://sumitilendinghome.in (WhatsApp) number +918131851434 sumitihomelend@gmail.com Mr. Damian Sumiti
2. 10. 2023 16:26:10
Re: Podchod a zastávky Místecká v Ostravě
Skvělé...ukázka, že nejenom na divadle, ale ani v architektuře "není malých rolí". Překročit myšlenková (a typologická) klišé není vůbec nic jednoduchého...a tady se to fakt povedlo. Logická dynamika zastávky dopravního prostředku, využití skutečně "domácího" materiálu, strohý až brutalistní výraz utilitární stavby, která musí čelit atakům nejrůznějších cestujících...a měl by se dát uklidit pomocí hadice s vodou. Přístřešek bude mít nepochybně spoustu kritiků, ale spoustě lidí také přinese nečekané setkání s kuturou architektury. Ta stavba má kořeny, a to je v dnešní globalizované době vzácnost. Ostrava má svou duši, Rottrová, Špinarová, Nohavica...je moc dobře, že tento "region rázovitý" máme. A je dobře, že to architekti a pedagogové a studenti fakulty umění v tom podchodu chápu. Díky!
30. 9. 2023 10:41:31
Re: Rekonstrukce řadového domu v Praze
Jak dlouho to celé trvalo?
30. 9. 2023 10:18:04
Re: Rekonstrukce chaty
Klobouk dolů před tím, kdo opečovává zahradu. Obzvlášť pokud je chata opravdu užívána jen rekreačně.
30. 9. 2023 09:49:44
Re: Byt v Praze na Vinohradech
Tak nevím, ale ta vstupní hala vypadá ve skutečnosti spíš ponuře než noblesně. Na vizualizacích je mnohem světlejší.
30. 9. 2023 08:32:29
Re: Re: Rodinný dům Černá Pole.
Děkuji. Pěkně a znale napsáno.
27. 9. 2023 17:14:05
Re: Re: Nová galerie v Pardubicích.
Že by to byla skládací budova? Že by měnila svoji výšku podle výšky návštěvníků? Dělám si legraci, samozřejmě. Ale docela vám rozumím...zavětrovací kříže obvykle nepřenáší svislé zatížení. Dělají to sloupy či stěny. Ale co když má pan profesor Šépka šikovného statika, který obě funkce dokázal spojit? Navrhl desku, kterou vylehčil trojúhelníkovými otvory...
26. 9. 2023 18:14:50
Re: Nová galerie v Pardubicích
Vypada to velmi zajimave. Ale jak prosim staticky funguji ty Xka? Me to tak na prvni pohled uplne boli do oci...
25. 9. 2023 15:50:46
Re: Rodinný dům v Jesenici
https://www.blachotrapez.cz/cs/produkty/plechova-strestni-krytina
25. 9. 2023 15:50:31
Re: Rodinný dům v Jesenici
a href="https://www.blachotrapez.cz/cs/produkty/plechova-strestni-krytina"Plechová střecha/a - spojení elegance a trvanlivosti. Moderní vzhled a dlouhá životnost. Ideální volba pro váš domov!"
25. 9. 2023 14:25:59
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kasárna Karlín.
stále bez podpisu... holt hulvát.....A by se Vám s tou relevancí nějak nepřitížilo
22. 9. 2023 08:34:59
Re: Mykokompozit je materiál budoucnosti
Při porovnávání s polystyrénem, jako tepelnou izolací, mně v článku chybí údaj porovnání tepelného odporu a odhad cenového porovnání.
21. 9. 2023 14:50:45
Re: Mykokompozit je materiál budoucnosti
Zdroje by se jistě našly, ale co celkový objem produkce? Těžba, převoz, uložení před formováním, umístění celé produkce, kde budou formy? A živostnost je omezená nebo ne? To by chtělo vidět a hlavně zkoušet, zda množství této produkce bude pro velký odbět zajímavé. Zateplní přece nebudeme obnovovat za 20 let? To by mohlo vydržet déle.
19. 9. 2023 09:52:16
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kasárna Karlín.
V cem je presne podle vas mimo? Srovnavat dva druhy verejneho prostoru je podle me zcela relevantni. Kasarensky vnitroblok totiz ted jako verejny prostor funguje (narozdil od Vaseho "navrhu"). Ta poznamka od Jitky je tedy na miste. Spis se ukazuje, ze Vy, pane Parmo, absolutne neumite ten svuj projekt vyargumentovat. Misto toho se tu navazite do ostatnich, ze se nepodepisuji a ze jsou proste "mimo". Je videt, ze jste z te stare skoly, ktera relevantni dotazy bere jako osobni utok.
18. 9. 2023 16:43:54
Re: Byt v Praze na Vinohradech
Dispozičně dost dobrý, ale interiérově dost chudé
18. 9. 2023 15:35:36
Re: Re: Re: Re: Re: Kasárna Karlín.
Doopravdy jste MIMO. srovnávat využití nezastavěného dvora o rozměrech 100 x 70 m s CENTRÁL PARKEM je ............ Natož Central park je prostor , který byl urbanisticky při svém zárodku New Yorku, určen k zelené oáze města. Kdežto prašný, částečně vydlážděný prostor apelplatzu je .............
17. 9. 2023 18:19:21
Re: Re: Štvanická lávka.
...i kdybych neviděl jméno, je znát, že tento příspěvek píše dáma. Všichni zde uvádíme osobní názor, nic proti tomu. Když ta věc ale zasáhne širokou věřejnost a je v takto exponovaném místě, více oosbních názorů vyjadřuje veřejný názor. Koilik jich musí být? Nic osobního Adélo. Elegance? A to jsem až teď uviděl ty detaily zábradlí a la JP, které to nezachrání vůbec. Naopak tvoří to divný paskvil a nepochopení použití.
17. 9. 2023 18:09:06
Re: Re: Re: Re: Štvanická lávka.
...pardon za překlep: ...zvyknete.
17. 9. 2023 18:06:59
Re: Re: Re: Štvanická lávka.
pan kolega mě předběhl s odpovědí, viz dole. btw 'neviditelnost' neznamená přímo toto slovo, ale má mnoho dalších podob. Mimo jiné vizuální zakomponování do EXISTUJÍCÍHO prostředí, ne naopak - jeho znásilňování až do té míry, že si na to zvaknete.
16. 9. 2023 21:50:05
Re: Re: Štvanická lávka.
Asi nemáte velké nároky na estetiku, ale nic si z toho nedělejte, takových lidí je většina, a v Praze se staví plno podivných staveb, bez jakékoliv elegance, a ještě pražské architektonické ateliéry ze samého dna, vytvářejí své projekty i pro celou republiku. V takovém státě pak nemusí pomoci ani zahraniční soutěže, protože architekti v zaraničí si řeknou, jaká je tady úroveň.