Bydlení na Krejcárku

Bydlení pro krále železnic nebo milovníka pražského panoramatu. Na Krejcárku vzniklo 291 bytů v domech, které se tyčí nad železničním depem v Libni a nabízí výhledy na Prahu.

Krejcárek je dynamicky se rozvíjející lokalitou, na jihu ho vymezuje rozsáhlý zelený pás, který přechází z Vítkova, na severu spleť železničních kolejí. Pět domů volně navazuje na historicky osídlenou lokalitu. Kratšími fasádami přiléhají k ulici Novovysočanská, vůči níž se vymezují průběžnou betonovou opěrnou zdí. Domy jsou oproti ulici posazené o úroveň níž, díky tomu kolem sebe vytváří pobytové veřejné prostředí v městské zeleni, kterému dominuje abstraktní pískovcová skulptura na motivy tří rozevlátých ženských těl od sochaře Petra Váni.

Každý z domů dosahuje výšky pěti kompaktních a posledního šestého ustoupeného podlaží. Fasády vertikálně člení vysoká okna, která vždy doplňuje horizontální římsa a tím vytváří kýžený detail. Jihozápadním fasádám dominuje předsazená ocelová konstrukce opatřená žárovým pozinkováním. Vertikální kovové pásy tvoří zábradlí a dělicí stěny mezi balkony. K bytům v parteru patří předzahrádky. Všech pět věží spojuje průběžné parkoviště ve z části otevřeném suterénu.

Nosná konstrukce novostaveb je železobetonová. Všechny domy jsou omítnuté světle šedou drážkovanou omítkou, betonové římsy pod okny vyrobil investor ze sklocementu ve své dílně. Výplně otvorů jsou antracitové. Ve stejné barevnosti navazuje i interiér. Na podlaze chodeb je terrazzová dlažba, stropy byly ponechány v pohledovém betonu, na stěnách je na významných místech zopakovaná drážkovaná omítka.

Svým tvaroslovím jsou domy stejné, liší se však v půdorysné stopě – jak ubíhá pozemek, postupně se zkracují. Z nepřímo osvětleného schodiště vede chodba k bytům, které v dispozicích variují od typů 1kk až po 3kk a lofty v posledních patrech. Ke všem bytům orientovaným k jihozápadním fasádám přísluší balkony, které nabízejí nejen každodenní západy slunce, ale hlavně výhledy na metropoli.
 
Autorská zpráva
Foto: Filip Šlapal

Autoři: Milan Jirovec, Matyáš Sedlák, Klára Sedláková; spolupráce Lucie Vanžurová, Tereza Šváchová
Projektant: Architektonická kancelář Křivka, s.r.o, m3m s.r.o.
Hrubá podlažní plocha: 10 105 m2
Zastavěná plocha: 1952 m2
Investor: EDIFICE Krejcárek, s.r.o.
Stavební management: EDIFICE construction & consulting, s.r.o.
Rozpočet: 250 mil. Kč

Komentáře

  1. Čtenář Stavbawebu says:

    Proč musí být ty společné chodby tak jednotvárně a depresivně šedivé? O co příjemnější (a snadnější pro orientaci) by bylo, kdyby mělo každé patro svou barvu. Copak by to bylo o tolik dražší?

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*