Bydlení v klášteře

Bydlení v klášteře

U Pernikářky, Praha 5

(31. 5. 2018) ti architekti

   
 
 
 
 

Bydlení v klášteře

Byt o velikosti 100 m2 se nachází v rezidenci Little Monastery, v objektu kláštera ze 17. století. Jeho současná dispozice je 4+kk. Jsou tu dvě koupelny, šatna, ložnice, dětský pokoj a obývací pokoj s kuchyňským koutem.

Bydlení v centru Prahy a přitom jako na vesnici? Lokalita blízko moderních novostaveb a přesto s tak silným geniem loci? Atmosféra nad uniformní bílou praktičností? Ano, ano, ANO!
Původní představy majitelů se zcela lišily od našeho konečného návrhu. Ten se dramaticky vyvíjel v průběhu stavebně archeologických prací. Dřevěný strop a původní fresky byly ukryty nad sádrokartonovým podhledem. Tuto historickou stopu jsme nemohli nechat skrytou a její oživení jsme přenechali restaurátorům. Ke zdobným fragmentům jsme do kontrastu postavili surové a industriální prvky a materiály v kombinaci s moderními solitéry.
Vysokou kuchyňskou sestavu kryjí dvířka s betonovým povrchem v černém odstínu. Ostrůvek kuchyně je pokryt nerezovými zrcadlovými plechy. Zrcadlení je pak iluzivní hrou.
V prostoru ložnice byla kdysi kaple. Tu je možné společně s oknem oddělit závěsem, který kryje obvodové stěny. Za závěsy tak vzniká scéna krytá oponou.
Každá z koupelen je zcela v jiném duchu. V první jsme použili zrenovovanou historickou vanu. V druhé koupelně je dominantou deska z tropického dřeva v kontrastu s betonovým povrchem stěn a nerezovým WC. Součástí bytu je také malá šatna. I zde jsme odkryli původní fresky.

Autorská zpráva
Foto: Zdeněk Buchlák a archiv autorů


Autor: Ing. arch. Martin Machů; spoluautor Ing. arch. Anna Holešovská

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Interiéry/design

Dokončení

2017

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz