Byt Karlín – historie s dotekem geometrie

Byt Karlín – historie s dotekem geometrie

Praha - Karlín

(27. 9. 2019) Mooza architecture

   
 
 
 
 

Byt Karlín – historie s dotekem geometrie

Příjemná spolupráce začala nejprve nezávaznou konzultací ohledně hrubého dispozičního řešení. Stávající dispozice, která ještě odrážela fungování měšťanské rodiny 19. století, volala po radikálním zásahu. Naše doporučení bylo přiblížit obytný prostor více do středu bytu a pokud možno ho co nejvíce zvětšit. Díky vysokým stropům, které ještě nesou původní štukovou výzdobu, tak vznikl velkorysý světlý interiér. Ložnici a dětský pokoj jsme umístili do krajních místností, do klidové zóny.

Při navrhování barevného a materiálového řešení přišli klienti se zajímavým zadáním, které znělo: „neutrální základ s překvapivým barevným akcentem“. Ihned jsme poznali, že jsme na stejné vlně a vznikl tak prostor, který překvapí nejenom barevností. Svou roli zde hraje i geometrický vzor na čelní obývací stěně, který je dle zadání neutrální a pouze v prostoru za kuchyňskou linkou si dovoluje malou barevnou revoluci. Vzor jako takový opticky zpříjemňuje pobyt v otevřeném prostoru. Obdobná geometrie se opakuje jak ve svítidle nad jídelním stolem, tak v ložnici.
Za zmínku stojí také okénko mezi chodbou a kuchyní, na kterém je aplikován historizující vzor původního leptaného skla, objevující se na oknech společného domovního schodiště. Ložnici jsme ponechali v čistě bílých tónech, vyniká zde pouze parketová podlaha s opětovným barevným akcentem v podobě obrazů.

Autorská zpráva
Foto: Václav Kahoun     


Autoři: Mooza architecture – Ing. arch. Klára Císařovská, Ing. arch. Petra Kocourková
Užitná plocha: 154 m2

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Dokončení

2016

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

19. 1. 2020 11:37:05

Re: Re: Praha bude chránit panorama města, střech a podpoří stav...

Praha patří mezi nejkrásnější města světa díky jedinečnému urbanismu - celkovému uspořádání historického jádra i fantastické architektuře - málo kde najdeme tak bohatou směs stylů od románského po slohy 19.století. Za Karla IV. to byla jedna z největších metropolí Evropy a v době baroka již tehdy uznávaná svou jedinečnou krásou. Proč bychom jako Češi neměli být hrdí na tak úžasnou hodnotu? Praha zůstala jedinečná jen proto, že jsme v minulosti neměli dost peněz ji přestavět a tedy zničit, jak se to stalo v jiných evropských metropolích. Teď víceméně bez naší zásluhy vlastníme velkou devízu. Tohle vše ale neznamená, že v Praze musí být šmelina a kriminalita, To s tím nijak nesouvisí, spíše bych řekl, že zatímco krásná Praha možná ani není tak přímo vizitka českých schopností, to, co se děje dnes, česká vizitka je. Také se v Praze můžou stavět mrakodrapy, jen ne do historického panoramatu, to přece není nic hrozného. Proč bychom neměli jedinečnou starou Prahu a vedle rostly moderní čtvrtě. Jen to dělejme rozumně, ne tak, jako v mnoha zničených městech a vesnicích za komunistů, ale bohužel i za dnešní doby. Management je první vlaštovkou rozumného přístupu k rozvoji Prahy a pokud bude trend pokračovat, můžeme se dočkat i dalších rozumných opatření, jako vytěsnění šmeliny a grázlovství. Ale to je běh na dlouhou trať a nezapomínejme, že všechno, co se v Praze děje, je víceméně výsledek českých poměrů. Tak se snažme, abychom nemusely pořád jen koukat na ty Němce, Francouze nebo Švýcary.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o.