Byt pro sběratele umění

Byt pro sběratele umění

Praha 3 - Vinohrady

(28. 6. 2021) COLLARCH

   
 
 
 
 

Byt pro sběratele umění

Ačkoli se čtyřpokojový byt v patře prvorepublikové vily na Vinohradech nacházel v dobrém stavu, bylo na něm vidět, že je ušitý na míru předchozím majitelům. S klienty jsme tedy opustili myšlenku drobných intervencí a pustili se do celkové rekonstrukce. Chtěli svému bytu vtisknout vlastní styl, navíc do něj chtěli umístit umělecké a starožitné předměty, knihy, sochy a obrazy. Obývací pokoj jsme tedy navrhli ve stylu prvorepublikového salonu, předsíň se stala galerií. Zaměřili jsme se na vytvoření neutrálního pozadí s několika výraznými vestavnými prvky, které reprezentují zálibu klientů v soudobém umění. Ke spolupráci jsme přizvali sochaře Vojtěcha Trochu a grafika Vojtěcha Hrubanta. Jedním z určujících prvků obývacího pokoje se stal krb, který ztvárnil Vojtěch Trocha. Hmota krbu se rozbíhá prostřednictvím stylizovaných trámů od vlastního ohniště do stěn a ke stropu. Prostorově odděluje kuchyni s jídelním stolem od obytné části. Nad klidným koutem obývacího pokoje se vznáší stropní kresba Vojtěcha Hrubanta, vytvořená do polí mezi odhalenými ocelovými stropními nosníky.


Koupelny jsou řešené jako součást klidové části bytu určené pro relaxaci. Tomu odpovídá polozapuštěná vana hlavní koupelny, jejíž nízký sokl může sloužit jako lavice rodičům, kteří dozorují své ratolesti při vodních hrátkách. Stejně tak si tu rodiče vychutnají koupel se sklenkou vína po náročném dni. Tmavý obklad dodává místnosti výjimečnou atmosféru a při tlumeném osvětlení nechává vyniknout podsvětlený kámen.

Spolupráce s oběma umělci dala vzniknout ocelovým posuvným dveřím s leptem Vojtěcha Hrubanta, spojujícím předsíň s obývacím pokojem. V předsíni je centrálním prvkem betonová lavice Vojtěcha Trochy. Je pravděpodobné, že tím vybavení bytu nekončí a postupně budou přibývat další umělecké kousky.

Materiálové řešení bylo do značné míry předurčeno dubovými parketami a vestavným nábytkem z dubové dýhy. Naopak zmizely lososové stěrky na stěnách i na stropě, mahagonové parkety a mramorový krb. Drobné viditelné prvky jsme ladili do neutrální antracitové nebo bílé. Z interiéru také zmizel rastr bodovek v podhledu, nahradila je nenápadná LED svítidla kombinovaná se závěsnými světly, která dotváří charakter místností. Majitelé bytu tak mohli tyto neutrální kulisy zabydlet podle svého vkusu a experimentovat s kousky nábytku různého stáří, barev i materiálů, které jsou jim blízké.

Autorská zpráva
Foto: Peter Fabo a archiv autorů

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Interiéry/design

Dokončení

2020

 
 
 
 
50.0755381
14.4378005
Byt pro sběratele umění

Byt pro sběratele umění
Praha 3 - Vinohrady

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2021 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz