Byt Vokovice

Byt Vokovice

Praha Vokovice

(3. 11. 2021) 0,5 Studio

   
 
 
 
 

Byt Vokovice

Byt se nachází v klidné části Prahy, v bytové zástavbě ve stylu socialistického realismu. Zadáním bylo prověřit adaptaci dispozice z 2+1 na 3+kk při zachování komfortu pro čtyřčlennou rodinu, dále jsme měli vytvořit dostatek úložných prostorů. Podstatné pro návrh bylo pochopení kontextu domu, místa a měřítka.

 
Na ploše necelých 55 m² bylo zapotřebí rozvrhnout nové dispoziční uspořádání. Konstrukce domu umožnila snadnou úpravu příček. Přesunutí a spojení kuchyně s obytným prostorem dalo vzniknout samostatné ložnici, takže mohl přibýt dětský pokoj. Pro efektivní řešení úložného prostoru byla stěžejní práce s příčkou mezi dětským pokojem a ložnicí. Příčka je prostorově tvarována, zalomena na výšku. V dětském pokoji tvoří výklenek pro zvýšené postele, pod postelemi jsou skříně a knihovna. Naopak ve směru do ložnice a chodby tvoří prostor pro nižší vestavené skříně. Ostatní místnosti, koupelna, toaleta a technická místnost zůstaly v původní stopě bytu.

Ve vstupní chodbě je začleněna vestavná skříň s botníkem a šatnou. Důležitý prvek, který prostoru opticky pomáhá, je denní světlo. Přichází přes prosklené dveře v ložnici a vstupem do hlavní obytné místnosti. Prosklená stěna s dveřmi byla vytvořená na míru. Prosklené části se mohou zastínit vestavnou roletou.
 
U dětského pokoje bylo důležité definovat úložné prostory a zároveň ponechat volný prostor pro hry dětí. V ložnici byl veškerý nábytek navržen na míru. Hlavní místností bytu je obytný prostor s kuchyňským koutem. Kuchyně je rozdělena na dvě části: první slouží pro přípravu jídla, druhá pro ukládání. Ta byla řešena vestavnou stěnou, která přechází do obytné poloviny místnosti. V ní je integrována sedačka a knihovna akcentovaná jasanovou dýhou.
 
Pojítkem návrhu byla volba materiálů a měřítek – celým bytem prochází struktura podlahy, vestavné prvky jsou v bílé barvě, která se opticky spojuje se zdmi a jsou akcentovány jasanovou dýhou.

Autorská zpráva
Foto: Peter Fabo


Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Dokončení

2020

 
 
 
 
50.0988878
14.3441694
Byt Vokovice

Byt Vokovice
Praha Vokovice

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2021 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz