Bytové domy Krásnopolská

Bytové domy Krásnopolská

(24. 10. 2018) Bytové domy tvoří přechod mezi veřejným prostorem na východní straně a o patro níže umístěným komunitním prostorem na západní straně

   
 
 
 
 

Bytové domy Krásnopolská

Bytové domy se nachází na hranici dvou socioekotonů.  Na výrazné terénní depresi mezi zástavbou rodinnými domy na ulici Krásnopolské a technologickým parkem přiléhajícím k areálu VŠB. Bytové domy, myslíme, jsou fajnym přechodovým prvkem. ÚPD nepracuje s pojmem ekoton, zná jen ostré hranice. A tak se v očích dotčených závazných a aktivních "povolovačů" stáváme nechtěnými, trpěnými a jen podmíněně přípustnými v ploše rodinné zástavby. Držíme maximální podlažnost a sklony střech podkroví, na centimetr vzájemné odstupy, na decimetr čtvereční maximální zastavěnou plochu jedním objektem a na metry čtvereční celkovou zastavěnou plochu...

Příjezd na pozemek je z ulice Krásnopolské z východní strany bytových domů, kde jsou umístěna parkovací místa, některá krytá pod bytovými domy. Vstupy do objektů jsou ze severní strany, před každým vstupem je vysazený strom, snad se objeví i lavička. Bytové domy tvoří přechod mezi veřejným prostorem na východní straně a o patro níže umístěným komunitním prostorem na západní straně. Komunitní prostor se ponechává k dobudování, ke ztvárnění obyvateli. Byty s přímou vazbou na terén mají předzahrádky.

Domy se skládají ze dvou třípodlažních hmot s pultovou střechou propojených vertikálním komunikačním jádrem.  Jsou orientovány kolmo k vrstevnici, hmoty jsou navzájem výškově posunuty o patro. Toto hmotové řešení se měřítkem přizpůsobuje rodinné zástavbě, zároveň se v dálkových perspektivních pohledech hmoty do sebe zamykají a doplňují tak hmoty objektů technoparku.

V každém domě je sedm bytů, každý s terasou s dálkovými výhledy. Skladebnost bytů je 2 x 2+kk, 1 x  3+kk a  4 x 4+kk, byty jsou jednoúrovňové, v podkroví mezonetové.

Domy jsou založeny na vrtaných pilotech a základových roštech. Svislá nosná konstrukce kombinuje sloupový železobetonový systém s vyzdívaným keramickým stěnovým. Konstrukce s nosným sloupem uprostřed dispozice umožňuje variabilu bytů, téměř každý byt doznal dispozičních změn dle individuálních potřeb majitelů. Konstrukce podkroví je dřevostavbou. Stropy jsou železobetonové monolitické. Okna jsou plastová s vnějším stíněním žaluziemi a skleněným zábradlím. Zábradlí teras je ocelové pozinkované.

Vytápění bytů je teplovodní podlahové, zdrojem je centrální plynový kotel umístěný v kotelně, který slouží i na centrální přípravu TUV.
AUTORSKÁ ZPRÁVA


autor: Tomáš Bindr, Petr Doležal,   ATELIER 38               
spolupráce: Zuzana Škapová, ATELIER 38
HIP: Radomír Pauler, ATELIER 38
statika: Michal  Janík, Statika Janík
topení: Lukáš Onderka, ATELIER 38
TZB: Lukáš Onderka, ATELIER 38
plyn: Martin Vavrica, Projekt 2010
PBŘ: Václav Galas, Ing. Petr Matějek
elektro: Jarmila Mazurová
VH objekty: Iva Výtisková, Bernard Hajovský, Projekt 2010
komunikace: Jan Ludvík, Projekt 2010

místo: Ostrava Pustkovec, Krásnopolská
zhotovitel: Ekobau Invest a.s.
investor: Bytové družstvo Krásnopolská
projekt: 2015-2016
realizace: 2017-2018
foto: Roman Polášek

počet domů / bytů: 3 / 21
plocha pozemku: 3076 m2
zastavěná plocha: 290 m2 / bytový dům
obestavěný prostor: 3590 m3 / bytový dům
zpevněné plochy: 1308 m2
plocha zeleně: 1168 m2

www.krasnopolska.cz 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Bytové domy

Komentáře ke článku

 
 
 
 

30. 10. 2018 11:50:29. Re: Bytové domy Krásnopolská. Jadran

 
 
 
 

30. 10. 2018 11:50:29. Re: Bytové domy Krásnopolská. Jadran

  Bože můj. Socioekoton. Co to zase je. Dnešní idioti, kteří neovládají ani základní angličtinu (většinou vůbec žádný cizí jazyk, o latině v lepším čase slyšeli s oblibou používají probné výrazy. Je to na úrovni popáků, kteří už nevystupují na jevišti, ale na stejdži a to proto, že jeviště nebo prý podium je prý "malé" a neyvstihuje přesně to, kde se pohybují. Uf. Ale podobné výrazy v architektuře, to už je taky přes čáru. Na druhou stranu, standardní bytovky, ničím zajímavé, ničím převratné, tak si musí autoři pomoct podobnými rádoby odbornými a objevnými novotvary. Myslel jsem, že Ostraváci jsou normální lidé a že všechna ta inout fríkůl hustá generace oblažuje hlavně Prahu a taky Brno, ale jak vidím - pletl jsem se...

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

20. 10. 2022 17:55:02

Re: Odborníci apelují na vládu: odložte projednávání novely stav...

Kromě toho, že se připojuji k této výzvě, upozorňuji na to, že velkým přičiněním pana Františka Lukla, tuším že z 13.1.2021 bylo z novely SZ vyloučeno to podstatné, co mělo být hlavním motorem zlepšení výkonnosti stavebních úřadů základního stupně a tedy i zkrácení doby trvání správního řizení. A to jistě víte, je vyjmutí těchto úřadů z gesce a působnosti místních, obecních a městských úřadů, tedy z vlivu starostů a z jejich rozhodování o personálním obsazení míst odborých pracovníků vč. určování jejich platů podle tabulek a jiného odměňování podle vlastního uvážení. Tedy z vlivu korupčního prostředí, které jednoznačně na mnoha radnicích trvale vládne. Tedy shrnu to takto: žádné změny (ani o 30% podle názoru paní Žanety Hadžič) v trvání správního řízení pro vydání povolení stavby nebo souhlasu s jejím umístěním ani náhodou nečekejme, když je již známo, že přes 3 tisíce pracovník stav.úřadů odejde do důchodu a 3 tisíce na jiná méně exponovaní místa, protože za takové mizerné platy si nebudou dále ničit zdraví, jak z novely SZ již nyní vyplývá. to jsou informace jak z MMR, tak z "terénu", kde se pohybuji již 50 let. Tedy bude chybět víc než 6000 odborníků (a nečekejme, že mladší náhradníci z jiných oborů budou vykazovat potřebné výsledky) a slučováním úřadů nebude ničeho dosaženo, spíše naopak přijdou další odchody těch opravdu zkušených lidí, o nichž si ministr Bartoš myslí, že jsou ti nejslabší. Jak úsměvný je jeho amatérský názor. Holt kozel je opět jednou zahradníkem a paní ing. Hadžič ho ještě podporuje. Tedy ona ví víc než pan ing., Bartoš, ale jen po právní stránce, o praxi v terénu přímo na úřadech ví zrovna tak málo, jako ministr.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz