Bytové domy Krásnopolská

Bytové domy se nachází na hranici dvou socioekotonů.  Na výrazné terénní depresi mezi zástavbou rodinnými domy na ulici Krásnopolské a technologickým parkem přiléhajícím k areálu VŠB. Bytové domy, myslíme, jsou fajnym přechodovým prvkem. ÚPD nepracuje s pojmem ekoton, zná jen ostré hranice. A tak se v očích dotčených závazných a aktivních „povolovačů“ stáváme nechtěnými, trpěnými a jen podmíněně přípustnými v ploše rodinné zástavby. Držíme maximální podlažnost a sklony střech podkroví, na centimetr vzájemné odstupy, na decimetr čtvereční maximální zastavěnou plochu jedním objektem a na metry čtvereční celkovou zastavěnou plochu…

Příjezd na pozemek je z ulice Krásnopolské z východní strany bytových domů, kde jsou umístěna parkovací místa, některá krytá pod bytovými domy. Vstupy do objektů jsou ze severní strany, před každým vstupem je vysazený strom, snad se objeví i lavička. Bytové domy tvoří přechod mezi veřejným prostorem na východní straně a o patro níže umístěným komunitním prostorem na západní straně. Komunitní prostor se ponechává k dobudování, ke ztvárnění obyvateli. Byty s přímou vazbou na terén mají předzahrádky.

Domy se skládají ze dvou třípodlažních hmot s pultovou střechou propojených vertikálním komunikačním jádrem.  Jsou orientovány kolmo k vrstevnici, hmoty jsou navzájem výškově posunuty o patro. Toto hmotové řešení se měřítkem přizpůsobuje rodinné zástavbě, zároveň se v dálkových perspektivních pohledech hmoty do sebe zamykají a doplňují tak hmoty objektů technoparku.

V každém domě je sedm bytů, každý s terasou s dálkovými výhledy. Skladebnost bytů je 2 x 2+kk, 1 x  3+kk a  4 x 4+kk, byty jsou jednoúrovňové, v podkroví mezonetové.

Domy jsou založeny na vrtaných pilotech a základových roštech. Svislá nosná konstrukce kombinuje sloupový železobetonový systém s vyzdívaným keramickým stěnovým. Konstrukce s nosným sloupem uprostřed dispozice umožňuje variabilu bytů, téměř každý byt doznal dispozičních změn dle individuálních potřeb majitelů. Konstrukce podkroví je dřevostavbou. Stropy jsou železobetonové monolitické. Okna jsou plastová s vnějším stíněním žaluziemi a skleněným zábradlím. Zábradlí teras je ocelové pozinkované.

Vytápění bytů je teplovodní podlahové, zdrojem je centrální plynový kotel umístěný v kotelně, který slouží i na centrální přípravu TUV.
AUTORSKÁ ZPRÁVA


autor: Tomáš Bindr, Petr Doležal,   ATELIER 38               
spolupráce: Zuzana Škapová, ATELIER 38
HIP: Radomír Pauler, ATELIER 38
statika: Michal  Janík, Statika Janík
topení: Lukáš Onderka, ATELIER 38
TZB: Lukáš Onderka, ATELIER 38
plyn: Martin Vavrica, Projekt 2010
PBŘ: Václav Galas, Ing. Petr Matějek
elektro: Jarmila Mazurová
VH objekty: Iva Výtisková, Bernard Hajovský, Projekt 2010
komunikace: Jan Ludvík, Projekt 2010

místo: Ostrava Pustkovec, Krásnopolská
zhotovitel: Ekobau Invest a.s.
investor: Bytové družstvo Krásnopolská
projekt: 2015-2016
realizace: 2017-2018
foto: Roman Polášek

počet domů / bytů: 3 / 21
plocha pozemku: 3076 m2
zastavěná plocha: 290 m2 / bytový dům
obestavěný prostor: 3590 m3 / bytový dům
zpevněné plochy: 1308 m2
plocha zeleně: 1168 m2

www.krasnopolska.cz 

Komentáře

  1. Čtenář Stavbawebu says:

    Bože můj. Socioekoton. Co to zase je. Dnešní idioti, kteří neovládají ani základní angličtinu (většinou vůbec žádný cizí jazyk, o latině v lepším čase slyšeli s oblibou používají probné výrazy. Je to na úrovni popáků, kteří už nevystupují na jevišti, ale na stejdži a to proto, že jeviště nebo prý podium je prý |malé| a neyvstihuje přesně to, kde se pohybují. Uf. Ale podobné výrazy v architektuře, to už je taky přes čáru. Na druhou stranu, standardní bytovky, ničím zajímavé, ničím převratné, tak si musí autoři pomoct podobnými rádoby odbornými a objevnými novotvary. Myslel jsem, že Ostraváci jsou normální lidé a že všechna ta inout fríkůl hustá generace oblažuje hlavně Prahu a taky Brno, ale jak vidím – pletl jsem se…

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*