Bytový dům Křídlovická

Bytový dům Křídlovická

Křídlovická 11/1005, Brno - Střed

(13. 5. 2016)

   
 
 
 
 

Bytový dům Křídlovická

Architekt: Fránek Architects
Studie: 2010
Projekt: 2011
Realizace: 2013-2015
Zastavěná plocha: cca 395 m2
Obestavěný prostor: cca 7435 m3

Nároží na Křídlovické má novou dominantu – oblou věž
Bytový dům na Křídlovické ulici zaplnil proluku a vytvořil základ budoucího nároží. Na něj v dalším období naváže i plánovaný bytový dům na Václavské ulici, který bude mít shodné architektonické rysy. Autor objektu, Zdeněk Fránek, se rozhodl pro výrazné výtvarné řešení – stavbu ve tvaru L pojal jako terasově ustupující hmoty a nárožní věž.

Architektonický návrh je výsledkem jednoduchého formálního experimentu, v němž autor tematicky navázal na horizontálně členěné fasády a historické články sousedních domů „Tento princip je i vepsán do hloubi povrchu domu pomocí teras a balkonů. Nárožní věž je změkčena oblými rohy a napovídá budoucímu propojení ulic Václavské a Křídlovické. Dům pak bude tvořit nároží, což je důležitý kontext pro pochopení formy domu,“ říká Ing. Arch. Zdeněk Fránek ke svému projektu.

Protože se stavba nachází v záplavové zóně, má kvůli stoleté vodě zvýšené přízemí. To je určeno je komerčnímu využití, horní patra tvoří byty ve standartních velikostech od 1+kk po 3+kk. Každý byt má nějakou zajímavou přednost, která by měla zpříjemnit bydlení v tomto objektu. V suterénu jsou pak společné garáže a technické zázemí.

Konstrukční řešení
Základová deska je ze železobetonu se zesilujícími náběhy pod svislými prvky. Suterén tvoří bílá vana s odolností proti tlakové vodě, proto zde nebylo třeba použít tepelné izolace obvodových konstrukcí. Zateplen je až strop nad podzemním podlažím. Železobetonová deska spočívá na 26 pilotech o průměru 600, 900 a 1200 mm. Svislé konstrukce vznikly kombinací železobetonových a ocelových sloupů, betonových stěn a výplňového zdiva obvodového pláště z pórobetonu Ytong. Skelet ztužuje schodišťové jádro. Stropní a střešní desky tvoří bezprůvlakové desky ze železobetonu a pro zvýšení tuhosti je lemuje železobetonová parapetní zeď. Plochá střecha má klasické pořadí vrstev, přitížená je kačírkem. Střecha je tepelně izolována v plášti EPS tloušťky 200 mm. V konstrukci podlahy je tepelná a kročejová izolace EPS tloušťky 35 mm, v 1. NP 80 mm. Obvodový plášť je zateplen kontaktním systémem se 100 mm minerální izolace z EPS. Hydroizolaci plochých střech a teras tvoří asfaltový pás SBS modifikace.

Výplňové zdivo z Ytongu – tepelněizolační vlastnosti a tvarovatelnost
Atypický zaoblený tvar a rostoucí požadavky na tepelně technické parametry obalových konstrukcí objektů kladly poměrně vysoké nároky na zvolený stavební materiál. Bylo třeba eliminovat tepelné mosty a zvolit izotropní materiál s lehkou opracovatelností, co nejmenší objemovou hmotností a dobrými tepelněizolačními vlastnostmi. Ytong kromě tepelně izolačních vlastností vyniká nad tradičními zdicími materiály snadnou opracovatelností – nepravidelné tvary půdorysu i zaoblené rohy bylo možné realizovat bez zbytečného odpadu stavebního materiálu. Objemová hmotnost hrála rovněž důležitou roli, protože zdivo bylo použito jako výplň nosného železobetonového skeletu. Výběr lehkého materiálu sebou nesl pozitivní důsledky při dimenzování nosného systému s požadavkem na zateplení celé budovy – zde byla volba materiálu s co nejlepšími tepelně izolačními vlastnostmi velmi podstatná.

Publikováno v časopise Stavba č. 1/2016, str. 58-59

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2015

  Výrobci/dodavatelé

Vodní 550

664 62 Hrušovany u Brna

Telefon +420 547 101 111

http://www.xella.cz

 
 
 
 
49.1882526
16.5963829
Bytový dům Křídlovická

Bytový dům Křídlovická
Křídlovická 11/1005
Brno - Střed

Komentáře ke článku

 
 
 
 

13. 5. 2016 20:16:03. Re: Bytový dům Křídlovická. Miloš

 
 
 
 

13. 5. 2016 20:16:03. Re: Bytový dům Křídlovická. Miloš

  Dům je krásný, ale vyvýšení proti stoleté vodě je zbytečně vysoké, komerční prostory jsou v podstatě v patře a obchody v patře mají nižší tržby.

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz