Bytový dům MINX

Bytový dům MINX

Minská ulice, Brno-Žabovřesky

(9. 10. 2018) Pelčák a partner architekti

   
 
 
 
 

Bytový dům MINX

Ulice Minská se během 20. století dostala z pozice předměstí do centrální části Brna, které se rozrostlo o několik sídlišť desítky kilometrů západním směrem. K proměně ulice adekvátní její situaci přispívá i tato stavba. Její arkýř kromě plasticity a tektonického tématu vnáší řád a městský charakter do dosud neuspořádaného prostředí. Je však zejména motivem reagujícím na zprava sousedící průčelí a současně artikulujícím výškovou návaznost staré a nové zástavby.
Dům svým materiálovým i dispozičním standardem navazuje na luxusní prvorepublikové malé nájemné domy s jedním rozlehlým bytem na každém podlaží. Tento dobový i místní brněnský kontext podtrhuje travertinem obložená vstupní hala s žulovou podlahou, černou keramikou obložený parter či průběžným luxferovým pásem prosvětlené schodiště. V přízemí je umístěna krytá garáž, na jejíž střeše je zahrada bytu v prvním patře, který má jako jediný obytnou část směrovanou do dvora.
Čelo do ulice a záď do dvora jsou formálně tradičně rozlišeny na reprezentativní a intimní stranu domu. Ke slunci a městskému životu se obracejí obytné pokoje, ložnice ke stínu a klidu zahrad.

Autorská zpráva
Foto: Filip Šlapal


 

Autoři: Petr Eliáš, Viktor Kvita, Petr Pelčák, Petr Uhrín
Investor: Strotera, s.r.o.

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2015

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

20. 10. 2022 17:55:02

Re: Odborníci apelují na vládu: odložte projednávání novely stav...

Kromě toho, že se připojuji k této výzvě, upozorňuji na to, že velkým přičiněním pana Františka Lukla, tuším že z 13.1.2021 bylo z novely SZ vyloučeno to podstatné, co mělo být hlavním motorem zlepšení výkonnosti stavebních úřadů základního stupně a tedy i zkrácení doby trvání správního řizení. A to jistě víte, je vyjmutí těchto úřadů z gesce a působnosti místních, obecních a městských úřadů, tedy z vlivu starostů a z jejich rozhodování o personálním obsazení míst odborých pracovníků vč. určování jejich platů podle tabulek a jiného odměňování podle vlastního uvážení. Tedy z vlivu korupčního prostředí, které jednoznačně na mnoha radnicích trvale vládne. Tedy shrnu to takto: žádné změny (ani o 30% podle názoru paní Žanety Hadžič) v trvání správního řízení pro vydání povolení stavby nebo souhlasu s jejím umístěním ani náhodou nečekejme, když je již známo, že přes 3 tisíce pracovník stav.úřadů odejde do důchodu a 3 tisíce na jiná méně exponovaní místa, protože za takové mizerné platy si nebudou dále ničit zdraví, jak z novely SZ již nyní vyplývá. to jsou informace jak z MMR, tak z "terénu", kde se pohybuji již 50 let. Tedy bude chybět víc než 6000 odborníků (a nečekejme, že mladší náhradníci z jiných oborů budou vykazovat potřebné výsledky) a slučováním úřadů nebude ničeho dosaženo, spíše naopak přijdou další odchody těch opravdu zkušených lidí, o nichž si ministr Bartoš myslí, že jsou ti nejslabší. Jak úsměvný je jeho amatérský názor. Holt kozel je opět jednou zahradníkem a paní ing. Hadžič ho ještě podporuje. Tedy ona ví víc než pan ing., Bartoš, ale jen po právní stránce, o praxi v terénu přímo na úřadech ví zrovna tak málo, jako ministr.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz