Bytový dům MINX

Bytový dům MINX

Minská ulice, Brno-Žabovřesky

(9. 10. 2018) Pelčák a partner architekti

   
 
 
 
 

Bytový dům MINX

Ulice Minská se během 20. století dostala z pozice předměstí do centrální části Brna, které se rozrostlo o několik sídlišť desítky kilometrů západním směrem. K proměně ulice adekvátní její situaci přispívá i tato stavba. Její arkýř kromě plasticity a tektonického tématu vnáší řád a městský charakter do dosud neuspořádaného prostředí. Je však zejména motivem reagujícím na zprava sousedící průčelí a současně artikulujícím výškovou návaznost staré a nové zástavby.
Dům svým materiálovým i dispozičním standardem navazuje na luxusní prvorepublikové malé nájemné domy s jedním rozlehlým bytem na každém podlaží. Tento dobový i místní brněnský kontext podtrhuje travertinem obložená vstupní hala s žulovou podlahou, černou keramikou obložený parter či průběžným luxferovým pásem prosvětlené schodiště. V přízemí je umístěna krytá garáž, na jejíž střeše je zahrada bytu v prvním patře, který má jako jediný obytnou část směrovanou do dvora.
Čelo do ulice a záď do dvora jsou formálně tradičně rozlišeny na reprezentativní a intimní stranu domu. Ke slunci a městskému životu se obracejí obytné pokoje, ložnice ke stínu a klidu zahrad.

Autorská zpráva
Foto: Filip Šlapal


 

Autoři: Petr Eliáš, Viktor Kvita, Petr Pelčák, Petr Uhrín
Investor: Strotera, s.r.o.

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2015

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz