Bytový dům Na Smetance

Bytový dům Na Smetance

(21. 4. 2017) Rekonstrukce a nástavba

   
 
 
 
 

Bytový dům Na Smetance

Slovo architekta
Ladislav Lábus

Funkcionalistický obytný dům na rohu ulice Italské a Na Smetance v Praze 2 byl dokončen v roce 1938 podle projektu architekta Jaroslava Vančury. Při zpracování projektu současné podoby jsme mohli zúročit zkušenosti z rekonstrukcí funkcionalistických staveb – Edisonovy transformační stanice a vil – Palička na Babě a vily Lídy Baarové na Hanspaulce, stejně tak jako z řady dílčích rekonstrukcí tohoto domu Na Smetance (od roku 1995).

Při celkové rekonstrukci spojené s realizací otevřené nástavby na střeše ustupujícího podlaží a garáží v suterénu byly sledovány tendence uplatňované v již dříve realizovaných rekonstrukcích bytů tohoto domu. Dispoziční změny spočívají, kromě zvětšování počtu místností zřizováním druhých ložnic, zejména v přímém prostorovém propojení vnitřních obytných hal s hlavní obytnou místností, které zásadně mění standard bytů a zdvojnásobuje původní velikost obývacích pokojů. Funkcionalistická stavba i její renovace nabízí vysoký standard prostorů, hygienického vybavení i výrobků včetně kuchyní. Netýká se jen bytů, ale i vnitřních komunikací v domě – kamenem obkládané vstupní haly i prostorného schodiště, přímo osvětleného rohovou prosklenou stěnou. Standard domu a všech bytů je umocněn výjimečnými externími podmínkami nárožního pozemku.

Rohová poloha domu přímo proti vstupu do Riegrových sadů a blízkost centra města vytvářejí ojediněle atraktivní podmínky pro bydlení. Potenciál pozemku je plně využit byty v původním funkcionalistickém domě, jejichž pokoje jsou otevřeny pohledům do parku i dálkovým výhledům na severní partie Prahy díky horizontálním pásovým oknům na celou šířku místností. Plně se samozřejmě projeví v bytech a na terasách ustupujícího podlaží a zejména ve třech bytech v nástavbě, které mají zajištěny otevřené výhledy z každé místnosti i z prostorných pobytových teras na všechny světové strany, včetně výhledů na historické centrum Prahy, Petřín a Hradčany.

Otevřenost funkcionalistických půdorysů i soudobých bytů v nástavbě je tak v souladu s otevřeností nejbližšího okolí – s velkorysostí Riegrových sadů.

 
Investoři: Zuzana Meisnerová Wismer, Rolf Wismer-Meisner
Generální projektant:  Ladislav Lábus, AA - Architektonický Ateliér
Autoři: Ladislav Lábus, Vít Krušina, Petr Cimbulka
Spolupráce: Lukáš Grasse, František Košař, Jan Kazimour, Marek Nábělek, Václav Navrátil
Projektanti částí: Karel Jerie (statika), Jiří Chlumský (PBŘ), Martin Beneš (UT, VZT, CHLA), Milan Maštálka (ZTI), Elpros Praha (EL), Ateliér DUA (doprava),
Romana Michálková (zahradní úpravy)
Projekt: 2011–2014
Stavba: 06/2014 – 10/2015
Generální dodavatel: DOMEC (Martin Dostál, David Stříteský, Petr Zvěřina, Marek Vašíček, Zdeněk Skrovný)
Technický dozor investora: ARKOS (Petra Machková, Jiří Tománek, Luděk Kmoch)
Foto: Petr Neubert

Publikováno v časopise Stavba č. 2/2016, str. 32-37

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz