Bytový dům na Žižkově

Bytový dům na Žižkově

Koněvova 39, Praha Žižkov

(14. 12. 2017) A.LT Architekti

   
 
 
 
 

Bytový dům na Žižkově

Dům se snaží přirozeně zařadit do uliční fronty Koněvovy ulice, má nenásilně splynout s okolím. Jeho vizuální charakter komunikuje se zanikajícím duchem žižkovské atmosféry s lehce uvolněnou bohémskou náladou, s geniem loci ošuntělé periferie. Je trochu retro, ale přesto chce být současný. Velikost zastavované parcely odpovídá dvěma až třem typickým žižkovským domům. Návrh proto rozdělil nový objem na dva domy, které jsou téměř identické. Opticky se liší v použití barevného odstínu. Hlavní jižní a zadní severní fasáda je pojednána v tmavších odstínech. Vnitřní fasády jsou s ohledem na značně omezenou prosvětlenost bytů bílé. Hlavní fasádu člení rastr, který je odrazem vnitřní dispozice. Proporce oken se přizpůsobují tradičním rozměrům oken, které jsou typické pro původní zástavbu v okolí. Vodorovné členění fasády naznačují horizontální subtilní římsy z plechu vloženého do zateplovacího systému. Výrazným prvkem na čelní fasádě je dlouhý, vysunutý balkon v 5. NP se zábradlím, který navozuje dojem horizontální římsy. Vzor zábradlí má ambici evokovat tradiční motivy inspirované ručně kovanými prvky pražského stavitelství přelomu 19. a 20. století. Místo objektu je na poměrně frekventované městské ulici. Jeho kvalita spočívá v těsné blízkosti parku Vítkov na severní straně objektu, spolu s atraktivní, nově zbudovanou cyklostezkou, která nahradila bývalou trať. V přízemí domu je proto průchod jako jasné gesto propojení s touto hodnotou. Průchod zároveň plní funkci prostorného vstupu (jakéhosi předpolí) do obou částí domu a cloní tak vstupní pasáže domu od frekventované ulice. Je rozšířením společných prostorů rezidentů.
Autorská zpráva

Dům byl zařazen mezi nominované projekty České ceny za architekturu 2017

Místo: Koněvova 39, Praha Žižkov
Investor: IP Izolace Polná, s.r.o.
Autor: A.LT Architekti v.o.s. – Peter Lacko, Filip Tittelbach, Adam Kekula, Lenka Dvořáková; spoluautoři Tomáš Balej, Michaela Dlouhá
Zastavěná plocha: 1387 m²

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2016

Komentáře ke článku

 
 
 
 

14. 12. 2017 16:29:48. Re: Bytový dům na Žižkově. K

16. 12. 2017 20:35:36. Re: Bytový dům na Žižkově. Jitka

 
 
 
 

14. 12. 2017 16:29:48. Re: Bytový dům na Žižkově. K

  konečně vidíme pěkné domy!

16. 12. 2017 20:35:36. Re: Bytový dům na Žižkově. Jitka

  Bude to propojení ulice s Vítkovem veřejné nebo jen pro rezidenty?

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz