Bytový dům Nuselská

Bytový dům Nuselská

Nuselská ulice, Praha 4 - Michle

(5. 11. 2018) ABM architekti

   
 
 
 
 

Bytový dům Nuselská

Dům se nachází v Praze Michli, v lokalitě, kde se stýká torzo blokové zástavby z počátku 20. století se zbytky starší rostlé zástavby. Výsledkem je nepřehledné prostředí, kde negativní dojem ještě umocňuje periferní charakter a nízký socioekonomický status širšího okolí.
Nově postavený bytový dům je situován v proluce na Nuselské ulici. Pro jeho podobu byla velkou měrou určující specifická prostorová konfigurace okolních objektů. Zatímco v nedávné době realizovaný bytový dům na jižní straně proluky má trakt hluboký, secesní Hotel Michle na severní straně má trakt mělký, ale doplněný jedno a dvoupodlažními přístavby ve dvoře. Oba sousední objekty mají také rozdílnou podlažnost a výšku. Novostavba tvoří se sousedním bytovým domem, který dříve zrealizoval stejný investor, jakési dvojče, sdílí s ním i vjezd do podzemního parkingu a průjezd do dvora. S výjimkou parteru, kde jsou dvě komerční jednotky, jsou v objektu výhradně byty.
Uliční průčelí navazuje na sousední objekty a zaceluje dříve neúplnou uliční frontu, dvorní průčelí jsme řešili jako terasovité. Zatímco na jižní straně má objekt stejnou hloubku traktu jako navazující bytový dům, na severní straně reaguje ve spodních podlažích na značnou hloubku zastavění sousední parcely přístavbami a naopak menší hloubku traktu hotelu v horních podlažích. Forma bytového domu je jednoduchá a čistá; jedině taková se nám jevila jako vhodná v reakci na okolní kontext. Vnější i vnitřní barevnost je redukovaná, pouze vstupní prostory objektu jsme akcentovali zlatým štukem.

Autorská zpráva
Stavba byla zařazena mezi nominace České ceny za architekturu 2018

 


Autor: ABM architekti s.r.o. – Ing. arch. Petr Bouřil, Ing. arch. Jan Mužík, Ing. arch. Tomáš Vlasák, Ing. arch. Václav Petrus

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2016

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz