Bytový dům Prachnerova

Bytový dům Prachnerova

Prachnerova - Vrchlického, Praha 5 - Košíře

(17. 2. 2022) A.LT architekti

   
 
 
 
 

Bytový dům Prachnerova

Dům stojí na rohové parcele v poměrně úzkém městském bloku mezi ulicemi Vrchlického, Prachnerova a Hlaváčkova. Charakter stavby i její tvar vychází z parametrů této parcely. Vznikl pavlačový obytný dům s vnitřními atrii. Výrazným prvkem fasády je robustní, monumentální rastr s lodžiemi.

 
Jedná se o monolit z pohledového betonu, předsazený před vnitřní „teplou fasádu“. Vytváří se tak efekt hluboké fasády – jakéhosi „lešení“, opakující se na všech uličních frontách. Rigidnost rastru narušují posuvné stínicí panely ve stejném odstínu jako betonová konstrukce; spolu s ní posilují plasticitu fasády. Zaoblené nároží je jasnou dominantou.
 
Tvarové řešení objektu je jednoduché, kopíruje hranice parcely. Rastr opticky definuje základní hmotu včetně výšky říms. Horní ustupující patra jsou vložená dovnitř předsazeného rastru, čímž opticky zmenšují pocit výšky nad hranicí říms.
 
Fasáda se snaží i přes formální jednoduchost zajistit nadstandardní kvalitu pro bytovou funkci. Hluboké lodžie po celém obvodu domu nabízejí poměrně vysokou intimitu. Fasádu jsme navrhli v monochromatických odstínech přírodního betonu v kombinaci s šedým perforovaným plechem. Okna jsou v hliníkových rámech, zábradlí je skleněné s dekorativním potiskem, opakujícím se v celém domě. U fasády vnitřního dvora jsme využili stejného efektu dvou vrstev. Otvory do pavlačí mají různé rozměry, aby opticky rozházely měřítko vnitrobloku. Pavlače jsou otevřené, doplněné o ocelové zábradlí se svislými profily. Vizuálně výrazný motiv dlažby pavlačí z „pražské mozaiky” byl použitý v celém domě. Vnitřní atria slouží k prosvětlení společných prostor bytů, doplněna byla o zelené plochy. Ústředním motivem hlavního vstupu do bytů a středem celého domu je světlík ze skleněných čoček.

Autorská zpráva

Autoři: Peter Lacko, Filip Tittelbach, Tomáš Balej; spoluautor Martina Svobodová; spolupráce Magdaléna Hlaváčková, Barbora Zachovalová/grafický design

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2019

 
 
 
 
50.0700567
14.3801629
Bytový dům Prachnerova

Bytový dům Prachnerova
Prachnerova - Vrchlického
Praha 5 - Košíře

Komentáře ke článku

 
 
 
 

17. 2. 2022 20:41:40. Re: Bytový dům Prachnerova. Jitka

 
 
 
 

17. 2. 2022 20:41:40. Re: Bytový dům Prachnerova. Jitka

  Ta dlažba na pavlačích, která z nich podvědomě dělá chodníky, je úžasný nápad. A skvělé jsou i rozdílné motivy v jednotlivých patrech, člověk hned ví, jestli je v tom svém.

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

20. 10. 2022 17:55:02

Re: Odborníci apelují na vládu: odložte projednávání novely stav...

Kromě toho, že se připojuji k této výzvě, upozorňuji na to, že velkým přičiněním pana Františka Lukla, tuším že z 13.1.2021 bylo z novely SZ vyloučeno to podstatné, co mělo být hlavním motorem zlepšení výkonnosti stavebních úřadů základního stupně a tedy i zkrácení doby trvání správního řizení. A to jistě víte, je vyjmutí těchto úřadů z gesce a působnosti místních, obecních a městských úřadů, tedy z vlivu starostů a z jejich rozhodování o personálním obsazení míst odborých pracovníků vč. určování jejich platů podle tabulek a jiného odměňování podle vlastního uvážení. Tedy z vlivu korupčního prostředí, které jednoznačně na mnoha radnicích trvale vládne. Tedy shrnu to takto: žádné změny (ani o 30% podle názoru paní Žanety Hadžič) v trvání správního řízení pro vydání povolení stavby nebo souhlasu s jejím umístěním ani náhodou nečekejme, když je již známo, že přes 3 tisíce pracovník stav.úřadů odejde do důchodu a 3 tisíce na jiná méně exponovaní místa, protože za takové mizerné platy si nebudou dále ničit zdraví, jak z novely SZ již nyní vyplývá. to jsou informace jak z MMR, tak z "terénu", kde se pohybuji již 50 let. Tedy bude chybět víc než 6000 odborníků (a nečekejme, že mladší náhradníci z jiných oborů budou vykazovat potřebné výsledky) a slučováním úřadů nebude ničeho dosaženo, spíše naopak přijdou další odchody těch opravdu zkušených lidí, o nichž si ministr Bartoš myslí, že jsou ti nejslabší. Jak úsměvný je jeho amatérský názor. Holt kozel je opět jednou zahradníkem a paní ing. Hadžič ho ještě podporuje. Tedy ona ví víc než pan ing., Bartoš, ale jen po právní stránce, o praxi v terénu přímo na úřadech ví zrovna tak málo, jako ministr.

 
© 2007–2022 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz