Bytový dům Radlická

Bytový dům Radlická

(4. 7. 2016) Studio pha

   
 
 
 
 

Bytový dům Radlická

Návrh domu odstranil terénní „zaškrcení“ uličního parteru svahem a posunutím nové opěrné zdi o 4-5 metrů parter uvolnil do hloubi pozemku. Výsledná hmota se tak lépe přizpůsobila uliční čáře, založené v tomto místě především sousední budovou školy. Zároveň také lépe koresponduje s upraveným tvarem rekonstruované ulice Radlická.
Na opěrnou zeď, jejíž objem je využit pro dvě, resp. tři podlaží podzemních garáží, je nasazena dvoupodlažní hmota administrativních prostor - dům do ulice, která společně se zdí představuje objem pětipodlažní stavby, obvyklé v Radlické ulici. Tato hmota tvoří zároveň akustickou clonu hluku, který i po přestavbě Radlické ulice bude představovat jistou zátěž.
Hlavní pětipodlažní objekt je ve střední části pozemku, půdorysně vychází z jeho tvaru a svou hmotou i dispozičním řešením kopíruje sklon terénu. Orientace bytů využívá tří světových stran. Dominantní je orientace jižní - k Radlické ulici, s opačně přetaženými terasami (sloužícími zároveň jako sluneční clona) a v horních ustupujících podlažích s velkými terasami. Boční fasády poskytují bytům orientaci východním a západním směrem s vizuální vazbou na zeleň svahu. Byty v přízemní mají u bočních fasád přímý vstup na terén s terasami. Hlavní objekt je spojený s domem do ulice vnitřním atriem (nádvořím). Propojení obou „domů“ tvoří boční stěny, které uzavírají vnitřní atrium a zároveň obě hmoty scelují do jednoho objemu.

Příjezd a vstup do budovy jsou z ulice Radlické. Z horní části je přístup pro pěší, navazující na nově vybudovanou cestu vedoucí po svahu až do míst nové budovy ČSOB. Tento přístup umožňuje zároveň dobré propojení stavby s klidnou vilovou lokalitou nad pozemkem.

Autorská zpráva
Foto: Filip Šlapal


 
Bytový dům Radlická 142, Praha 5-  Smíchov
Autoři: Jan Šesták, Marek Deyl / Studio pha; spolupráce Filip Tomášek
Investor: RT Reality
Generální dodavatel: Strabag

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2016

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz