Bytový dům Spolková

Bytový dům Spolková

ulice Spolková, Brno

(22. 6. 2021) Atelier RAW

   
 
 
 
 

Bytový dům Spolková

Dům stojí v proluce navazující na bývalý Dělnický dům v Brně. Dělnický dům byl realizován ve dvou časových úsecích – uliční již neexistující část roku 1897 a dvorní, zcela zdevastovaná část roku 1929 podle projektu architekta Göttlichera. Komplex nebyl v posledních třiceti letech udržován, což se fatálně podepsalo na stavu jeho stavební substance. 

 
Bytový dům je první etapou zástavby proluky. Na uliční část bude navazovat nižší část dvorní, doplněna bude i další uliční část. Dům má sedm nadzemních podlaží a dvě komunikační jádra se schodištěm a výtahem. V každém z pater jsou čtyři byty různých velikostí. Každý z nich má směrem na jižní stranu do vnitrobloku balkon. Ložnice větších bytů s úzkým průběžným balkonem jsou orientovány na sever. V přízemí jsou k dispozici tři pronajímatelné jednotky s možností využití pro služby nebo ateliéry. Každý byt má v podzemním podlaží stání. Vjezd do garáží tvoří rampa z ulice. Součástí domu je i ozeleněný vnitřní dvůr, který je k dispozici jeho obyvatelům. Přístupný je ze vstupních hal prvního nadzemního podlaží.

Uliční fasáda je opatřena pravidelným rastrem francouzských oken, střídajících se s vertikálním zasklením schodišť. Po délce fasády jsou v patrech průběžné úzké balkony. Fasáda je obložena červenými cihelnými pásky, ukončenými bílými špaletami kolem oken. Sedmé patro je ustoupené. Směrem do vnitrobloku je jednoduchá fasáda s balkony opatřená bílou omítkou. Vstupní haly jsou obloženy keramickým obkladem navozující optický klam.

Po dostavbě druhé etapy vznikne komplex s širokou nabídkou bytů v klidném prostředí, přinášející do ulice novou kvalitu bydlení a života.

Autorská zpráva
Foto: Bořivoj Čapák

Investor: Realdata spol.sr.o. a Mig.
Autoři: Tomáš Rusín, Ivan Wahla, Lukáš Vágner; spolupráce Promed Brno s.r.o.
Stavební firma: Komfort a.s.

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2020

 
 
 
 
49.2015448
16.6235328
Bytový dům Spolková

Bytový dům Spolková
ulice Spolková
Brno

Komentáře ke článku

 
 
 
 

29. 6. 2021 22:50:18. Re: Bytový dům Spolková. Jitka

2. 7. 2021 16:41:25. Re: Bytový dům Spolková. Barbora

 
 
 
 

29. 6. 2021 22:50:18. Re: Bytový dům Spolková. Jitka

  Tedy promiňte, ale kuchyni s gaučem, který nemá ani rozměry postele, říkáte byt? A kde je nějaká skříň?

2. 7. 2021 16:41:25. Re: Bytový dům Spolková. Barbora

  Mě zase zaujal ten "ozeleněný vnitřní dvůr", který se z velké části sestává z parkovacích stání...kdy už se konečně začne dávat přednost lidem před auty, páni architekti?

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

20. 10. 2022 17:55:02

Re: Odborníci apelují na vládu: odložte projednávání novely stav...

Kromě toho, že se připojuji k této výzvě, upozorňuji na to, že velkým přičiněním pana Františka Lukla, tuším že z 13.1.2021 bylo z novely SZ vyloučeno to podstatné, co mělo být hlavním motorem zlepšení výkonnosti stavebních úřadů základního stupně a tedy i zkrácení doby trvání správního řizení. A to jistě víte, je vyjmutí těchto úřadů z gesce a působnosti místních, obecních a městských úřadů, tedy z vlivu starostů a z jejich rozhodování o personálním obsazení míst odborých pracovníků vč. určování jejich platů podle tabulek a jiného odměňování podle vlastního uvážení. Tedy z vlivu korupčního prostředí, které jednoznačně na mnoha radnicích trvale vládne. Tedy shrnu to takto: žádné změny (ani o 30% podle názoru paní Žanety Hadžič) v trvání správního řízení pro vydání povolení stavby nebo souhlasu s jejím umístěním ani náhodou nečekejme, když je již známo, že přes 3 tisíce pracovník stav.úřadů odejde do důchodu a 3 tisíce na jiná méně exponovaní místa, protože za takové mizerné platy si nebudou dále ničit zdraví, jak z novely SZ již nyní vyplývá. to jsou informace jak z MMR, tak z "terénu", kde se pohybuji již 50 let. Tedy bude chybět víc než 6000 odborníků (a nečekejme, že mladší náhradníci z jiných oborů budou vykazovat potřebné výsledky) a slučováním úřadů nebude ničeho dosaženo, spíše naopak přijdou další odchody těch opravdu zkušených lidí, o nichž si ministr Bartoš myslí, že jsou ti nejslabší. Jak úsměvný je jeho amatérský názor. Holt kozel je opět jednou zahradníkem a paní ing. Hadžič ho ještě podporuje. Tedy ona ví víc než pan ing., Bartoš, ale jen po právní stránce, o praxi v terénu přímo na úřadech ví zrovna tak málo, jako ministr.

 
© 2007–2021 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz