Bytový dům Spolková

Bytový dům Spolková

ulice Spolková, Brno

(22. 6. 2021) Atelier RAW

   
 
 
 
 

Bytový dům Spolková

Dům stojí v proluce navazující na bývalý Dělnický dům v Brně. Dělnický dům byl realizován ve dvou časových úsecích – uliční již neexistující část roku 1897 a dvorní, zcela zdevastovaná část roku 1929 podle projektu architekta Göttlichera. Komplex nebyl v posledních třiceti letech udržován, což se fatálně podepsalo na stavu jeho stavební substance. 

 
Bytový dům je první etapou zástavby proluky. Na uliční část bude navazovat nižší část dvorní, doplněna bude i další uliční část. Dům má sedm nadzemních podlaží a dvě komunikační jádra se schodištěm a výtahem. V každém z pater jsou čtyři byty různých velikostí. Každý z nich má směrem na jižní stranu do vnitrobloku balkon. Ložnice větších bytů s úzkým průběžným balkonem jsou orientovány na sever. V přízemí jsou k dispozici tři pronajímatelné jednotky s možností využití pro služby nebo ateliéry. Každý byt má v podzemním podlaží stání. Vjezd do garáží tvoří rampa z ulice. Součástí domu je i ozeleněný vnitřní dvůr, který je k dispozici jeho obyvatelům. Přístupný je ze vstupních hal prvního nadzemního podlaží.

Uliční fasáda je opatřena pravidelným rastrem francouzských oken, střídajících se s vertikálním zasklením schodišť. Po délce fasády jsou v patrech průběžné úzké balkony. Fasáda je obložena červenými cihelnými pásky, ukončenými bílými špaletami kolem oken. Sedmé patro je ustoupené. Směrem do vnitrobloku je jednoduchá fasáda s balkony opatřená bílou omítkou. Vstupní haly jsou obloženy keramickým obkladem navozující optický klam.

Po dostavbě druhé etapy vznikne komplex s širokou nabídkou bytů v klidném prostředí, přinášející do ulice novou kvalitu bydlení a života.

Autorská zpráva
Foto: Bořivoj Čapák

Investor: Realdata spol.sr.o. a Mig.
Autoři: Tomáš Rusín, Ivan Wahla, Lukáš Vágner; spolupráce Promed Brno s.r.o.
Stavební firma: Komfort a.s.

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2020

 
 
 
 
49.2015448
16.6235328
Bytový dům Spolková

Bytový dům Spolková
ulice Spolková
Brno

Komentáře ke článku

 
 
 
 

29. 6. 2021 22:50:18. Re: Bytový dům Spolková. Jitka

2. 7. 2021 16:41:25. Re: Bytový dům Spolková. Barbora

 
 
 
 

29. 6. 2021 22:50:18. Re: Bytový dům Spolková. Jitka

  Tedy promiňte, ale kuchyni s gaučem, který nemá ani rozměry postele, říkáte byt? A kde je nějaká skříň?

2. 7. 2021 16:41:25. Re: Bytový dům Spolková. Barbora

  Mě zase zaujal ten "ozeleněný vnitřní dvůr", který se z velké části sestává z parkovacích stání...kdy už se konečně začne dávat přednost lidem před auty, páni architekti?

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2021 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz