Bytový dům U Milosrdných

Bytový dům U Milosrdných

(28. 11. 2018) Návrh nového architektonického ztvárnění pochází z dílny studia Fránek Architects

   
 
 
 
 

Bytový dům U Milosrdných

Rezidenční developerská společnost V Invest dnes oficiálně představila budoucí podobu bytového domu U Milosrdných v sousedství pražského Anežského kláštera. Po převzetí projektu od italského investora Augusta Razetta oslovil V Invest přední česká architektonická studia s žádostí o funkční přepracování vnitřních dispozic projektu a následnou úpravu jeho vnější podoby. Výběr probíhal ve dvou kolech a vítězný návrh jednoznačně podpořili všichni odborní garanti komise, kterou V Invest k tomuto účelu sestavil. Návrh pochází z dílny studia architekta Zdeňka Fránka, který je rovněž autorem původní podoby projektu.

Už po převzetí projektu Rezidence U Milosrdných na jaře tohoto roku společnost V Invest avizovala, že původní návrh architekta Zdeňka Fránka projde proměnou, a to především z důvodu úpravy vnitřních dispozic. „To nám otevřelo prostor i pro diskuzi nad vnější podobou celého domu. Naším záměrem je postavit budovu, jejíž výsledná podoba bude pro své okolí přínosem a zároveň bude více konsensuální. Dali jsme si záležet na tom, abychom výběr nové podoby domu neuspěchali a aby se na něm podíleli renomovaní zástupci odborné veřejnosti,“ říká partner a ředitel společnosti V Invest Jaroslav Vondřička s tím, že všechny návrhy se musely pohybovat v rámci platného územního rozhodnutí.

Nová podoba domu od studia Fránek Architects je poctou atmosféře „pražských Stínadel“, jak bývá staroměstská čtvrť na Františku někdy nazývána. „Vnější fasáda budovy čerpá inspiraci z vizuálních prvků, které byly pro tuto lokalitu v minulosti typické. Jde například o vertikální žebrování vznikající na stěnách v důsledku stékání dešťové vody z tašek domů a průčelí, nebo o povlávající prádlo sušící se na šňůrách původních stínadelských dvorů,“ říká prof. Ing. arch. Zdeněk Fránek, autor vítězného návrhu.

Společnost V Invest oslovila po převzetí projektu Rezidence U Milosrdných celkem sedm renomovaných architektonických studií, z nichž svoji vizi nakonec představilo pět studií. Konkrétně šlo o studia Chybík+Kristof, MS Architekti, Qarta Architektura, CMC architects a Fránek Architects. O vítězném návrhu rozhodovala šestičlenná porota, ve které zasedli zástupci developera a přední čeští architekti prof. Ing. arch. Ladislav Lábus, doc. Ing. arch. Zdeněk Lukeš a Ing. arch. Josef Pleskot. Zástupci odborné veřejnosti se na vítězi jednoznačně shodli.

„Z mého hlediska byl nejlepším návrhem právě projekt architekta Zdeňka Fránka. Jedná se o komplexně kvalitní dílo s nápaditě vyřešeným průčelím, které ovšem na rozdíl od předchozího projektu pro jiného investora nepůsobí provokativně a do dané lokality perfektně zapadá. Ze všech účastníků měl také nejlépe vyřešen provoz a dispozice vnitřních prostor. Současně respektoval zadání, včetně regulačních podmínek. Návrh působil vyzrále a profesionálně, a proto jsem ho vybral jako nejkvalitnější,“ vysvětluje doc. Ing. arch. Zdeněk Lukeš.

Podobně vnímá nový návrh Rezidence U Milosrdných z dílny studia Fránek Architects také Ing. arch. Josef Pleskot: „Aktivita společnosti V Invest vytvořila příležitost pro překonání původního designu bytového domu v ulici U Milosrdných v Praze 1 od pana architekta Zdeňka Fránka. Přestože původní návrh byl velmi kritizován, nastavil pomyslnou laťku kvality hodně vysoko. Všichni soutěžící se s různými odchylkami snažili k laťce přiblížit.  Osobně jsem nepředpokládal, že se někomu podaří ji překonat. Nakonec jsem však byl překvapen, že architekt Zdeněk Fránek svým finálním návrhem překonal sám sebe, svůj vlastní původní návrh, a velmi se vzdálil ostatním soutěžícím. Nový design domu v jeho podání je nejen architektonicky vyzrálý a originální, ale i památkářsky akceptovatelný.“

Společnost V Invest nyní novou podobu budovy a jejího dispozičního řešení promítne do podkladové dokumentace pro stavební řízení projektu.
tisková zpráva

___

Návrh nového "maršmelounu" vytvořil opět Fránek
(ČTK) - Nový projekt domu původně přezdívaného maršmeloun vytvořil autor původního návrhu, architekt Zdeněk Fránek. Upravený projekt v úterý 27. listopadu 2018 představili zástupci odborné poroty a společnosti V Invest, která projekt v ulici U Milosrdných na Starém Městě letos převzala od italského developera Augusta Razetta. Nový návrh podle firmy vychází z prvků přítomných v okolní historické zástavbě. Bytový dům bude mít šest nadzemních pater, dvě podzemní k parkování a parter bude sloužit pro obchody a služby. Byty firma neprodá, ale využije k dlouhodobým pronájmům. Předchozí podobu projektu kritizovala řada místních obyvatel a odborníků.

Společnost při výběru nové podoby oslovila sedm architektonických studií, pět z nich představilo své návrhy. Z těch poté vybírala vítěze šestičlenná porota, složená ze zástupců developera a architektů Ladislava Lábuse, Josefa Pleskota a Zdeňka Lukeše. Podle investora se odborníci i zástupci investora na vítězi jednoznačně shodli.

V domě vznikne kolem třiceti bytů velikosti od 2+kk do 5+kk. Společnost chce do konce příštího roku získat stavební povolení. Archeologický průzkum by ráda zahájila v září příštího roku, s počátkem stavby počítá v roce 2020.

"Vnější fasáda budovy čerpá inspiraci z vizuálních prvků, které byly pro tuto lokalitu v minulosti typické. Jde například o vertikální žebrování vznikající na stěnách v důsledku stékání dešťové vody z tašek domů a průčelí,"
uvedl autor návrhu Fránek. Nová podoba má odrážet atmosféru "pražských Stínadel," jak se staroměstské čtvrti Na Františku přezdívá. Předchozí investor podle architekta požadoval co nejvýraznější návrh, zatímco V Invest chce lokalitu spíše zklidnit, i když nová podoba nerezignovala na vizuální zajímavost. Kromě barevné varianty, která je na zveřejněných vizualizacích, je stále ve hře i fasáda v cihlové barvě.

Podle architekta Pleskota byl velmi zdařilý i původní, kritizovaný návrh, Fránek jej nicméně novou podobou překonal. "Nový design domu v jeho podání je nejen architektonicky vyzrálý a originální, ale i památkářsky akceptovatelný," uvedl.

Ředitel společnosti V Invest Jaroslav Vondřička řekl, že hlavním limitem pro celý projekt bylo platné územní rozhodnutí, které stanovilo poměrně přísné podmínky. Aktuální návrh společnost už při přípravě konzultovala s památkáři. "Chtěli bychom se pokusit vytvořit přechod mezi velmi kvalitní historickou architekturou a moderní architekturou, o které si myslíme, že do města nezbytně patří," dodal Vondřička.

Bytový dům v blízkosti Anežského kláštera se plánuje téměř 20 let. Původní italský investor v minulosti přišel s návrhem, jehož vizualizace prezentoval s fasádou v bílé a růžové barvě. Podle toho získal projekt přezdívku maršmeloun a sklidil vlnu kritiky.

Společnost V Invest převzala spolu s projektem i smlouvu s hlavním městem z roku 1999, na základě které má magistrát po kolaudaci budovy odprodat developerovi pozemky, na kterých projekt vznikne. V roce 2007 byla uzavřena předkupní smlouva za cenu zhruba 27.000 korun za metr čtvereční, která je stále platná. Minulé vedení Prahy zvažovalo přímý prodej parcel, ze záměru však sešlo. Podle Vondřička chce společnost na jednání navázat s novým vedením radnice. Do začátku stavby by se podle něj po dohodě se samosprávou mohly parcely využívat pro setkávání lidí.

Doplněno Stavbaweb:
Domu na Starém Městě se přezdívalo maršmeloun hlavně kvůli barvě fasády, jež se objevila na některých vizualizacích. Architekt Zdeněk Fránek ale nikdy nepočítal s fasádou v růžové barvě.

Související články:
V Invest koupil projekt domu přezdívaný maršmeloun  27.3.2018
MK už nebude přezkoumávat povolení památkářů pro dům U Milosrdných  27.7.2017
Pražští památkáři dali znovu zelenou stavbě domu U Milosrdných  16.12.2016
Investor novostavby u Anežského kláštera žaluje ministerstvo kultury 16.3.2016
MK zrušilo povolení památkářů pro dům U Milosrdných 27.11.2015
Památkářská asociace žádá přezkoumání povolení pro ”maršmeloun” 24.6.2015
”Maršmeloun” získal stavební povolení 18.6.2015
Bytový dům U Milosrdných 18.5.2015
Bytový dům u Milosrdných, Praha 1 17.4.2015 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Bytové domy

Komentáře ke článku

 
 
 
 

28. 11. 2018 16:33:49. Re: Bytový dům U Milosrdných. Pavel Nosek

 
 
 
 

28. 11. 2018 16:33:49. Re: Bytový dům U Milosrdných. Pavel Nosek

  Architektonicky návrh nechci hodnotit, ale prakticky to znamená stále velmi silně zastříkaná okna od deště, kterého je letos velmi málo?!

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz