Bytový dům v Brně

Bytový dům v Brně

Šumavská ulice, Brno

(12. 10. 2020) Atelier RAW

   
 
 
 
 

Bytový dům v Brně

Ulice Šumavská je dobrá adresa – pět minut městskou hromadnou dopravou od centra a pět minut volné chůze od parku Lužánky. Bytový dům stojí v klidné části Králova Pole s jednou fasádou orientovanou k areálu Univerzity obrany, kterou tvoří komplex budov z 19. století a jižní fasádou obrácenou do zeleného vnitrobloku. 


Dům má sedm nadzemních podlaží a dvě komunikační jádra opatřená schodištěm a výtahem. V každém z pater jsou tři byty různých velikostí. Každý z nich má směrem na jižní stranu do vnitrobloku prostornou hlubokou terasu, umožňující umístění například jídelního stolu nebo lehátka. Do vnitrobloku je fasáda na terasách otevřená formou posuvných oken. Ložnice větších bytů jsou pak orientovány na sever, některé z nich mají balkon. Ve všech bytech jsou prostorné vnitřní haly, koupelny a komory. Pokoje mají dostatečné rozměry, umožňující umístění potřebného nábytku. V přízemí jsou k dispozici dvě pronajímatelné jednotky pro služby nebo ateliéry. Každý byt má v podzemním podlaží stání a sklepní kóji. 

Vjezd do podzemních garáží je navržen pomocí komfortní jednopruhové rampy z ulice Šumavské. Součástí domu je i ozeleněný vnitřní dvůr, přístupný ze vstupních hal prvního nadzemního podlaží, sloužící k rekreaci obyvatel domu.

Materiály použité při stavbě domu vycházejí ze shodné filozofie developera i architektů používat kvalitní výrobky s patřičnou trvanlivostí a efektem. Jedná se především o použití přírodních kamenů, skla, omítky, nadstandartních keramických dlažeb a obkladů, hliníkových okenních rámů, kvalitních podlah, dveří a zařizovacích předmětů.

Architektonické řešení navazuje na to nejlepší z tradice výstavby bytových domů v 30. letech 20. století, kdy je v Brně stavěli špičkoví funkcionalističtí architekti, jakými byli Fuchs, Wiesner, Kuba, Dvořák. Detaily použité na fasádě domu tak navazují na brněnskou tradici použití přírodních kamenů – v tomto případě travertinu na špaletách oken a na parteru, dále také výrazné prosklené stěny na schodištích a kvalitní atypické zámečnické detaily na výkladcích. Fasáda domu směrem do ulice Šumavské je traktována půlkruhovými balkóny, které objektu dávají až nautický výraz a jsou výrazným a nezaměnitelným výtvarným akcentem. Velkorysé terasy směrem na jih do vnitrobloku jsou opatřeny zábradlím z čirých skel, umožňujících dostatečný průnik světla a výhled do zeleně.
Výsledkem měl být krásný dům, který obstojí ve zkoušce časem tak, aby i po delší době stále vykazoval vysokou estetickou a užitnou laťku, nasazenou v jeho počátku. Kvalitní městský dům, harmonicky komunikující se svým okolím, v němž se dobře žije.

Investor: MAGNUM Etos, s.r.o.
Autoři: Atelier RAW s.r.o. – doc. Ing. arch. Tomáš Rusín, doc. Ing. arch. Ivan Wahla, Ing. arch. Lukáš Vágner
Stavební firma: Komfort a.s.

Autorská zpráva 
Foto: Bořivoj Čapák


Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2020

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

20. 10. 2022 17:55:02

Re: Odborníci apelují na vládu: odložte projednávání novely stav...

Kromě toho, že se připojuji k této výzvě, upozorňuji na to, že velkým přičiněním pana Františka Lukla, tuším že z 13.1.2021 bylo z novely SZ vyloučeno to podstatné, co mělo být hlavním motorem zlepšení výkonnosti stavebních úřadů základního stupně a tedy i zkrácení doby trvání správního řizení. A to jistě víte, je vyjmutí těchto úřadů z gesce a působnosti místních, obecních a městských úřadů, tedy z vlivu starostů a z jejich rozhodování o personálním obsazení míst odborých pracovníků vč. určování jejich platů podle tabulek a jiného odměňování podle vlastního uvážení. Tedy z vlivu korupčního prostředí, které jednoznačně na mnoha radnicích trvale vládne. Tedy shrnu to takto: žádné změny (ani o 30% podle názoru paní Žanety Hadžič) v trvání správního řízení pro vydání povolení stavby nebo souhlasu s jejím umístěním ani náhodou nečekejme, když je již známo, že přes 3 tisíce pracovník stav.úřadů odejde do důchodu a 3 tisíce na jiná méně exponovaní místa, protože za takové mizerné platy si nebudou dále ničit zdraví, jak z novely SZ již nyní vyplývá. to jsou informace jak z MMR, tak z "terénu", kde se pohybuji již 50 let. Tedy bude chybět víc než 6000 odborníků (a nečekejme, že mladší náhradníci z jiných oborů budou vykazovat potřebné výsledky) a slučováním úřadů nebude ničeho dosaženo, spíše naopak přijdou další odchody těch opravdu zkušených lidí, o nichž si ministr Bartoš myslí, že jsou ti nejslabší. Jak úsměvný je jeho amatérský názor. Holt kozel je opět jednou zahradníkem a paní ing. Hadžič ho ještě podporuje. Tedy ona ví víc než pan ing., Bartoš, ale jen po právní stránce, o praxi v terénu přímo na úřadech ví zrovna tak málo, jako ministr.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz