Bytový dům v Brně

Bytový dům v Brně

Šumavská ulice, Brno

(12. 10. 2020) Atelier RAW

   
 
 
 
 

Bytový dům v Brně

Ulice Šumavská je dobrá adresa – pět minut městskou hromadnou dopravou od centra a pět minut volné chůze od parku Lužánky. Bytový dům stojí v klidné části Králova Pole s jednou fasádou orientovanou k areálu Univerzity obrany, kterou tvoří komplex budov z 19. století a jižní fasádou obrácenou do zeleného vnitrobloku. 


Dům má sedm nadzemních podlaží a dvě komunikační jádra opatřená schodištěm a výtahem. V každém z pater jsou tři byty různých velikostí. Každý z nich má směrem na jižní stranu do vnitrobloku prostornou hlubokou terasu, umožňující umístění například jídelního stolu nebo lehátka. Do vnitrobloku je fasáda na terasách otevřená formou posuvných oken. Ložnice větších bytů jsou pak orientovány na sever, některé z nich mají balkon. Ve všech bytech jsou prostorné vnitřní haly, koupelny a komory. Pokoje mají dostatečné rozměry, umožňující umístění potřebného nábytku. V přízemí jsou k dispozici dvě pronajímatelné jednotky pro služby nebo ateliéry. Každý byt má v podzemním podlaží stání a sklepní kóji. 

Vjezd do podzemních garáží je navržen pomocí komfortní jednopruhové rampy z ulice Šumavské. Součástí domu je i ozeleněný vnitřní dvůr, přístupný ze vstupních hal prvního nadzemního podlaží, sloužící k rekreaci obyvatel domu.

Materiály použité při stavbě domu vycházejí ze shodné filozofie developera i architektů používat kvalitní výrobky s patřičnou trvanlivostí a efektem. Jedná se především o použití přírodních kamenů, skla, omítky, nadstandartních keramických dlažeb a obkladů, hliníkových okenních rámů, kvalitních podlah, dveří a zařizovacích předmětů.

Architektonické řešení navazuje na to nejlepší z tradice výstavby bytových domů v 30. letech 20. století, kdy je v Brně stavěli špičkoví funkcionalističtí architekti, jakými byli Fuchs, Wiesner, Kuba, Dvořák. Detaily použité na fasádě domu tak navazují na brněnskou tradici použití přírodních kamenů – v tomto případě travertinu na špaletách oken a na parteru, dále také výrazné prosklené stěny na schodištích a kvalitní atypické zámečnické detaily na výkladcích. Fasáda domu směrem do ulice Šumavské je traktována půlkruhovými balkóny, které objektu dávají až nautický výraz a jsou výrazným a nezaměnitelným výtvarným akcentem. Velkorysé terasy směrem na jih do vnitrobloku jsou opatřeny zábradlím z čirých skel, umožňujících dostatečný průnik světla a výhled do zeleně.
Výsledkem měl být krásný dům, který obstojí ve zkoušce časem tak, aby i po delší době stále vykazoval vysokou estetickou a užitnou laťku, nasazenou v jeho počátku. Kvalitní městský dům, harmonicky komunikující se svým okolím, v němž se dobře žije.

Investor: MAGNUM Etos, s.r.o.
Autoři: Atelier RAW s.r.o. – doc. Ing. arch. Tomáš Rusín, doc. Ing. arch. Ivan Wahla, Ing. arch. Lukáš Vágner
Stavební firma: Komfort a.s.

Autorská zpráva 
Foto: Bořivoj Čapák


Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2020

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

16. 4. 2021 15:44:03

Re: Praha má plán, jak zlepšit bytovou situaci

Velké fráze plné prázdných slov. Ani jedno o tom, jak se společně s růstem zastavěnosti a zahuštění stavbami zlepší životní prostředí bývalých industriálních ploch, často bez veřejné zeleně, ani jak se vyšší počet obyvatel projeví v přeplnění sítí MHD v době špiček. ani Ň o tom, jak bude ošetřena prostupnost přeplněných vnitřních pražských komunikací i magistrály a spojek a totéž platí o umístění parkovacích a odstavných ploch pro nové rezidenty, když dnes jich až 50% chybí pro ty stávající téměř v celé Praze. Samé plány plné ničeho. Jen byty, a související TI a DI je vedlejší, přitom je základnou pro další rozvíjení osídlení v Praze. Kapacity starých inženýrských sítí, ČOV i zdrojů vody jsou již dnes přetíženy. Významné orgrtanizace zásadní pro denní provoz města, jako je mj. i TSK, jsou bez potřebného počtu kvalifikovaných techniků a takové zajímavé, leč postradatelné organizace jako je IPR , ty mají lidí a schopných přebytek. Co vše se v Praze dělá špatně, na co lidé na Magistrátě absolutně nestačí? Na všechno. Pouze zaměstnanost úředníků pořád zvyšují. Jak hloupé, jak sebevražedné, jak nekompetentní! Pan Hřib celou tuto vážnou roli řídit moudře chod města nezvládá, zrovna jako VŠICHNI JEHO PŘEDCHŮDCI! I v Praze ryba smrdí od hlavy a je jedno, zda jde o vládu nebo Magistrát. Stejní lidé, nezodpovědní, s plnými kapsami peněž za své benefity, ale výsledek jejich činností pro občany je katastrofální.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz