Bytový dům v Sargans

Bytový dům v Sargans

Sargans

(5. 11. 2021) Apropos Architects

   
 
 
 
 

Bytový dům v Sargans

Nájemní bytový dům se nachází v kantonu St. Gallen ve Švýcarsku, na průsečíku tří velkých údolí, které zde vytváří mezi jinak strmými vrcholky Alp úrodnou nížinu. V bezprostřední blízkosti leží Lichtenštejnské knížectví a známá lyžařská střediska.


Původním zadáním bylo rekonstruovat starý rodinný dům, který už byl na konci své životnosti a nevyhovoval požadavkům majitele. Po dohodě s investorem, jeho rodinou a statikem jsme se rozhodli, že dům odstraníme a na jeho místo navrhneme nový. Pro získání nejkvalitnějšího řešení byla uspořádána vyzvaná architektonická soutěž, kterou jsme vyhráli a v roce 2016 jsme začali pracovat na dalších fázích projektu.

Kontext, inspirace, koncepce
Okolní masivy hor se staly jednou z hlavních linek projektu. Vrcholky hor jsou důležitými body, na které jsme orientovali výhledy z pokojů a utvářely tak formu a půdorys domu. Narůžovělý kámen Verrucano-Schiefer, který se v okolí vyskytuje, se stal předobrazem pro materializaci fasády a vnitřních prostor. S ohledem na udržitelnost a ekologii byla navržena kompaktní obálka objektu. Dům působí jako vysekán z kamene, jednotlivé plochy fasád jsou definovány různými povrchy omítky a rozehrávají hru světla a stínu. Barva domu se v průběhu dne mění od světle šedivé při ranním rozbřesku až po růžovou při západu slunce.

Nájemní bydlení určovalo řešení prostor a materiálů. Ty jsme vybrali kvalitní, odolné a neutrální tak, aby splnily očekávání rozdílného spektra obyvatelů. Vnitřní řešení prostor je přehledné, využití pokojů variabilní. Schodišťový prostor, terasy a venkovní prostory jsou místem k pozdravení a setkávání.

Jádrem a srdcem objektu je schodiště s výtahem, které jsme umístili uprostřed domu. Fasáda je tak k dispozici pro byty, které disponují velkorysými půdorysy s několikastrannou orientací místností, dostatkem denního světla a výhledy, a to i z často přehlížených místností domu jako jsou koupelny a kuchyně. Kompozičně jsou byty navrženy na stejném principu – bez slepých chodeb a s přímým propojením na obývací prostory. Díky tomu je vždy zaručen průhled ven na okolní krajinu. V bytech není dodrženo rozdělení na pobytovou a spací část, pokoje jsou přístupné i z obývacího pokoje čímž je dosaženo zefektivnění plochy bytu.

Obyvatele domu si vybral majitel objektu, stali se jimi i jeho přátelé nebo rodinní příslušníci. Viladům tak funguje jako jeden organismus, kde se i přes individuální bydlení lidé potkávají. Byty přízemní mají vlastní předzahrádky, byty v patře mají dvě terasy. Největší byt v horním podlaží má terasu po celém svém obvodu. Z vířivky na jeho střešní terase je výhled na všechny okolní horské vrcholky. Všem obyvatelům domu slouží grilovací místo se zahradou, kde se pravidelně pořádají společné večery.

V podzemní garáži je sedm parkovacích stání pro auta včetně dobíjecí stanice pro elektromobil a osm míst pro kola. Další stání pro kola se nacházejí při vstupu do domu. Ve Švýcarsku se běžně počítá jedno stání pro kolo na každý pokoj v domě.

Konstrukce a materiály

Dům je založen na pilotech jdoucích do únosné vrstvy podloží do hloubky 16-20 m. Spodní stavba byla navržena jako bílá vana. Vertikální nosné konstrukce a stropní desky jsou monolitické, železobetonové. Toto řešení vyhoví nárokům na opatření proti zemětřesení, objekt se totiž nachází v druhé zóně bezpečnosti.

Obálka domu je zvenčí zaizolována, okna jsou dřevo-hliníková okna a je omítnuta těžkou cementovou omítkou s lehkou příměsí místního nadrceného kamene, který domu propůjčuje lehce nachový odstín. Atika, lodžie a místa, kde hmota domu ustupuje do pozadí, mají vertikálně proškrabovanou omítku.

Společné prostory jsou z trvalých materiálů – černá ocel, pohledový beton a teraco na podlaze. Pohledový beton ve schodišti a koupelnách podtrhuje určitou surovost domu. Materializace objektu odkazuje jak na dlouholeté podnikání s kovy otce investora, tak na kontext a historii místa s okolními železnými doly.

Jednotným jmenovatelem interiéru pro nájemníky jsou minimalistické kuchyně s odolnými žulovými pracovními deskami, vícevrstvé dřevěné podlahy, vestavěné skříně, koupelny laděné do béžové a světle modré barvy. Vnitřní prostory tak svojí lehkostí splní rozličné požadavky nájemníků.

Energie

Dům byl vzhledem ke své poloze a vztahu k přírodě navržen ve švýcarském ekologickém standardu Minergie. Jako hlavní zdroj energie slouží tepelné čerpadlo země-voda, v zahradě jsou 4 x 85 m hluboké vrty. Čerpadlo je poháněno a podporováno solární elektrickou energií ze střechy. Přebytky energie se využívají v provozu objektu, případně prodávají do veřejné sítě. Byty jsou řízeně větrány. Čerstvý vzduch se přivádí z úrovně střechy, pomocí vertikálních šachet je přes tepelný výměník distribuován do jednotlivých bytů. Interiéry jsou chráněny proti přehříváním externími žaluziemi. Instalační boxy exteriérového zastínění jsou skryty v tepelné izolaci fasády a omítnuty.

Rozvody vzduchotechniky jsou uloženy ve stropních deskách. Přívod a odtah je realizován pomocí stropních mřížek.

Materiály
: pohledový beton – schodišťový prostor, koupelny; těžká proškrabovaná cementová omítka s příměsí místního nadrceného kamene Verrucano-Schiefer s povrchovou lazurou – venkovní fasáda; černá ocel – zábradlí dle autorského návrhu; teraco – podlahy ve společných prostorách; lakovaná MDF – vestavěný nábytek dle autorského návrhu; vícevrstvá dřevěná podlaha – obytné prostory.

Autorská zpráva
Foto: Alex Shoots Buildings

Autoři: Studio Apropos Architects – Michal Gabaš, Eva Gabaš Rosenová, Tomáš Beránek; spolupráce Statika3, Patrik Štancl
Zastavěná plocha: 428 m²
Hrubá podlahová plocha: 1022 m²
Užitná plocha: 867 m²
Plocha pozemku: 902 m²
Rozměry: 18,6 x 13,0 x 9,5 m, 3500 m3

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Dokončení

2020

 
 
 
 
47.0478519
9.4406105
Bytový dům v Sargans

Bytový dům v Sargans
Sargans

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2021 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz