Bytový dům Zvonařka

Bytový dům Zvonařka

(4. 1. 2016) Rezidence má být postavena na zahradě památkově chráněné roubenky.

   
 
 
 
 

Bytový dům Zvonařka

Rada schválila smlouvu s investorem rezidence Pod Zvonařkou
(ČTK) - Rada Prahy 2 schválila smlouvu s firmou, která chce stavět rezidenci Pod Zvonařkou na zahradě památkově chráněné roubenky. Smlouva deklaruje spolupráci, přičemž městská část se zavazuje nevznášet proti stavbě žádné námitky, pokud developer splní podmínky. Mezi nimi je například rozšíření ulice Pod Zvonařkou na úkor pozemku a opravení roubenky. Zastupitelé přitom stejný dokument před dvěma týdny odmítli. Opozice postup rady kritizuje. Podle městské části bylo v kompetenci rady.

"Zastupitelé žádné usnesení nepřijali a nelze tedy hovořit o tom, že vydali nějaký verdikt. Věc se tak, bez usnesení ze zastupitelstva, vrátila opět do kompetenčních pravomocí Rady Městské části Praha 2, jež o Zvonařce hlasovala na svém jednání 14.12.," uvedla městská část v tiskové zprávě.

"Zelení toto jednání za zavřenými dveřmi, jehož výsledek je zcela v rozporu s vyjádřenou vůlí zastupitelstva a obyvatel, považují za skandální, a vyzývají radu městské části Praha 2 v čele se starostkou Janou Černochovou k okamžité rezignaci," uvedla organizace Strany zelených (SZ) z Prahy 2 v tiskové zprávě.

"Souhlas s výstavbou u roubenky, a to v utajení za zavřenými dveřmi, aniž by byl návrh usnesení zveřejněn na programu jednání rady, je plivnutím do obličeje obyvatelům Zvonařky a také více než 1700 signatářům a signatářkám petice proti výstavbě," doplnila zastupitelka Kateřina Jechová (SZ).

Městská část není vlastníkem majetku, sousedních pozemků, ani přímým účastníkem řízení, proto nemůže podle místostarosty Václava Vondráška (ODS) do procesu vydání územního rozhodnutí a stavebního povolení nijak zasahovat. Na jednání zastupitelstva dále řekl, že smlouva s investorem, kterou označil za "dohodu gentlemanů", by podle něj byla lepší než nic, byť obtížně vymahatelná. Opozice ji tehdy označila za "cár papíru".

Ve schváleném usnesení rady je i část návrhu SZ, aby se městská část pokusila roubenku i s pozemkem odkoupit. Do jednání s majitelem má vstoupit, pokud do roka nebude mít souhlas všech orgánů státní správy se stavbou. "Dlouhodobě se Praha 2 snaží donutit investora ke změnám projektu tak, aby projekt v nejvyšší možné míře prospěl svým sousedům a okolí - což se daří," píše se dále v tiskové zprávě městské části. O projektu se jedná už devět let, dosud ho Praha 2 vždy odmítala.

Investor plánuje stavbu s 35 byty a 42 garážemi ve dvou podzemních podlažích. Nad úroveň okolního terénu má vystupovat skleněný trojúhelníkový hranol, zbytek domu má tvořit terasovitý objekt přiléhající k opěrné zdi. Opravenou roubenku nabízí městské části k využití.

Památkově chráněná roubená vila má tři obytná patra s přibližně 20 místnostmi a technický suterén. V době druhé světové války ji využíval jako ubytovnu Hitlerjugend, po válce ji získala Univerzita Karlova, která ji používala jako kolej pro prominentní studenty z Afriky a Asie. V 80. letech byla upravena pro pracoviště Prognostického ústavu Akademie věd ČR, po revoluci část Vysoké školy ekonomické. Nyní je po restituci v rukou soukromého majitele.

Doplněno Stavbaweb:
Autorem projektu je ateliér RH - ARCH - projekt najdete na jejich stránkách ZDE.
ulice Pod Zvonařkou

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

20. 10. 2022 17:55:02

Re: Odborníci apelují na vládu: odložte projednávání novely stav...

Kromě toho, že se připojuji k této výzvě, upozorňuji na to, že velkým přičiněním pana Františka Lukla, tuším že z 13.1.2021 bylo z novely SZ vyloučeno to podstatné, co mělo být hlavním motorem zlepšení výkonnosti stavebních úřadů základního stupně a tedy i zkrácení doby trvání správního řizení. A to jistě víte, je vyjmutí těchto úřadů z gesce a působnosti místních, obecních a městských úřadů, tedy z vlivu starostů a z jejich rozhodování o personálním obsazení míst odborých pracovníků vč. určování jejich platů podle tabulek a jiného odměňování podle vlastního uvážení. Tedy z vlivu korupčního prostředí, které jednoznačně na mnoha radnicích trvale vládne. Tedy shrnu to takto: žádné změny (ani o 30% podle názoru paní Žanety Hadžič) v trvání správního řízení pro vydání povolení stavby nebo souhlasu s jejím umístěním ani náhodou nečekejme, když je již známo, že přes 3 tisíce pracovník stav.úřadů odejde do důchodu a 3 tisíce na jiná méně exponovaní místa, protože za takové mizerné platy si nebudou dále ničit zdraví, jak z novely SZ již nyní vyplývá. to jsou informace jak z MMR, tak z "terénu", kde se pohybuji již 50 let. Tedy bude chybět víc než 6000 odborníků (a nečekejme, že mladší náhradníci z jiných oborů budou vykazovat potřebné výsledky) a slučováním úřadů nebude ničeho dosaženo, spíše naopak přijdou další odchody těch opravdu zkušených lidí, o nichž si ministr Bartoš myslí, že jsou ti nejslabší. Jak úsměvný je jeho amatérský názor. Holt kozel je opět jednou zahradníkem a paní ing. Hadžič ho ještě podporuje. Tedy ona ví víc než pan ing., Bartoš, ale jen po právní stránce, o praxi v terénu přímo na úřadech ví zrovna tak málo, jako ministr.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz