Bývalá menšinová škola v M. Třebové by měla být kulturní památkou

Bývalá menšinová škola v M. Třebové by měla být kulturní památkou

(18. 4. 2013) (ČTK) - Bývalá menšinová škola ve Svitavské ulici v Moravské Třebové by měla být prohlášena kulturní památkou. Navrhuje to Národní památkový ústav (NPÚ) v Pardubicích, podle nějž je budova příkladem školské stavby významného českého architekta 20. století Vojtěcha Vanického ve stylu české architektonické moderny ovlivněné holandským hnutím De Stijl. ČTK o tom informovala Žaneta Králová z pardubického pracoviště NPÚ.

 
 
 
 

Bývalá menšinová škola v M. Třebové by měla být kulturní památkou

(ČTK) - Bývalá menšinová škola ve Svitavské ulici v Moravské Třebové by měla být prohlášena kulturní památkou. Navrhuje to Národní památkový ústav (NPÚ) v Pardubicích, podle nějž je budova příkladem školské stavby významného českého architekta 20. století Vojtěcha Vanického ve stylu české architektonické moderny ovlivněné holandským hnutím De Stijl. ČTK o tom informovala Žaneta Králová z pardubického pracoviště NPÚ.

Budova menšinové školy v Moravské Třebové od architekta Vojtěcha Vanického (zdroj: Wikipedie, autor: Miroslav Kaňka)
Vojtěch Vanický (1898 až 1983) byl žákem významných architektů Jana Kotěry a Josefa Gočára. Ve Svitavské ulici stojí také dva domy pro státní úředníky podle jeho návrhu a díky tomu tam vznikl jednotný styl zástavby. Škola podle památkářů představuje ojedinělou realizaci tohoto typu a také v rámci Pardubického kraje jde o významného zástupce školské stavby daného období. Dochovala se ve značné míře v autentickém stavu.

Budova se stavěla v letech 1925 až 1927 pro českou menšinu v oblasti osídlené převážně německy mluvícím obyvatelstvem. V době vzniku byla škola dvoutřídní, rezervní třetí třída byla v zimě využívána jako tělocvična. V objektu byla umístěna i mateřská škola s opatrovnou. Dnes slouží Oblastní charitě Moravská Třebová.


Budova menšinové školy v Moravské Třebové od architekta Vojtěcha Vanického (zdroj: Wikipedie, autor: Miroslav Kaňka)

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Škola, věda

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz