(ČTK) – Bývalá menšinová škola ve Svitavské ulici v Moravské Třebové by měla být prohlášena kulturní památkou. Navrhuje to Národní památkový ústav (NPÚ) v Pardubicích, podle nějž je budova příkladem školské stavby významného českého architekta 20. století Vojtěcha Vanického ve stylu české architektonické moderny ovlivněné holandským hnutím De Stijl. ČTK o tom informovala Žaneta Králová z pardubického pracoviště NPÚ.
Vojtěch Vanický (1898 až 1983) byl žákem významných architektů Jana Kotěry a Josefa Gočára. Ve Svitavské ulici stojí také dva domy pro státní úředníky podle jeho návrhu a díky tomu tam vznikl jednotný styl zástavby. Škola podle památkářů představuje ojedinělou realizaci tohoto typu a také v rámci Pardubického kraje jde o významného zástupce školské stavby daného období. Dochovala se ve značné míře v autentickém stavu.
Budova se stavěla v letech 1925 až 1927 pro českou menšinu v oblasti osídlené převážně německy mluvícím obyvatelstvem. V době vzniku byla škola dvoutřídní, rezervní třetí třída byla v zimě využívána jako tělocvična. V objektu byla umístěna i mateřská škola s opatrovnou. Dnes slouží Oblastní charitě Moravská Třebová.
Budova menšinové školy v Moravské Třebové od architekta Vojtěcha Vanického (zdroj: Wikipedie, autor: Miroslav Kaňka)
Pochybuji, že si dnes ještě někdo dobrovolně vybere dvojsklo...
O tom trojskle nepochybuji. Na to jsem rozhodnutý na 100%, aspoň v tom mám jasno na začátek. Ale vypadá to…
To tlumení zvuku je tam docela slušné, co tak koukám.
Mohu poprosit víc info co se týče stavby domu z těchto cihel prosím? Alespoň v nějaké skrácené verzi klidně 😁…
I to byl důvod, proč jsme si na stavbu domu vybrali právě cihly Heluz. Jasně, šlo hlavně o ty technické…