(ČTK) – Bývalá menšinová škola ve Svitavské ulici v Moravské Třebové by měla být prohlášena kulturní památkou. Navrhuje to Národní památkový ústav (NPÚ) v Pardubicích, podle nějž je budova příkladem školské stavby významného českého architekta 20. století Vojtěcha Vanického ve stylu české architektonické moderny ovlivněné holandským hnutím De Stijl. ČTK o tom informovala Žaneta Králová z pardubického pracoviště NPÚ.
Vojtěch Vanický (1898 až 1983) byl žákem významných architektů Jana Kotěry a Josefa Gočára. Ve Svitavské ulici stojí také dva domy pro státní úředníky podle jeho návrhu a díky tomu tam vznikl jednotný styl zástavby. Škola podle památkářů představuje ojedinělou realizaci tohoto typu a také v rámci Pardubického kraje jde o významného zástupce školské stavby daného období. Dochovala se ve značné míře v autentickém stavu.
Budova se stavěla v letech 1925 až 1927 pro českou menšinu v oblasti osídlené převážně německy mluvícím obyvatelstvem. V době vzniku byla škola dvoutřídní, rezervní třetí třída byla v zimě využívána jako tělocvična. V objektu byla umístěna i mateřská škola s opatrovnou. Dnes slouží Oblastní charitě Moravská Třebová.
Budova menšinové školy v Moravské Třebové od architekta Vojtěcha Vanického (zdroj: Wikipedie, autor: Miroslav Kaňka)
Kdo ma na starost stavební dozor na stavbě sv.Barbora v Peci pod Sněžkou
Taková onyxová stěna, to by bylo něco. Podsvícená, jako by byla průsvitná ...
Třeba místo madla stačí ta síť. Madlo může být jen jednostranné. V každé případě je dobře, že ta síť je…
Jo díky, vyzkouším to.
Pokud chcete znát přesnou cenu za digitálně potištěnou podsvícenou stěnu ze skla, nejprve si změřte rozměry. Pak si vyžádejte cenové…