Carsten Höller: rozhledna se skluzavkou

Carsten Höller: rozhledna se skluzavkou

(7. 7. 2014) Vitra představila svůj nejnovější projekt, vyhlídkovou věž a skluzavku od Carstena Höllera. Je to další příspěvek do světoznámé sbírky budov a staveb v kampusu Vitry ve Weil am Rhein.

 
 
 
 

Carsten Höller: rozhledna se skluzavkou

Vitra představila svůj nejnovější projekt, vyhlídkovou věž a skluzavku od Carstena Höllera. Je to další příspěvek do světoznámé sbírky budov a staveb v kampusu Vitry ve Weil am Rhein.Nachází se na promenádě navržené Alvarem Sizou, která spojuje Vitrahaus od Herzoga & de Meurona s požární stanicí od Zahy Hadid a v blízkosti Diogena od Renza Piana. Nová věž nabízí dva způsoby, jak spatřit Vitra Campus jako nikdy předtím: shora je možné se podívat na ostatní budovy z vyhlídkové plošiny věže; a při závratném sjezdu můžete díky průhledné střeše klouzačky letmo zahlédnout budovy kolem vás.30,7 m vysoká věž má zasklenou vyhlídkovou plošinu, kterou podporuje trojnožka sloupů, a spirálovitou skluzavku. V místě, kde se tři sloupy stýkají, jsou šestimetrové rotující hodiny - zdánlivě pragmatický přídavek k této náladové soše, který se však míjíse svou praktickou užitečností, protože je namontován diagonálně a nemá čísla, takže není jasné, kde je dvanáctka.
Skluzavky jsou tématem, které se v díle Carstena Höllera opakuje; již dříve instaloval skluzavky v New Mueum v New Yorku a v Turbine Hall v Tate Modern v Londýně. Ke konceptu skluzavky Höller poznamenal: „Skluzavka je sochařská práce s pragmatickým aspektem, socha, jejímž vnitřkem můžete cestovat. Bylo by ovšem chybou myslet si, že smysl sochy se vyjeví, jen když skluzavku použijete. Pohled na dílo z vnějšku je jiným, ale stejně platným zážitkem.“ A pokračoval: „Z architektonického a praktického hlediska jsou skluzavky jedním z prostředků přepravy lidí v budově, ekvivalentním eskalátorům, výtahům a schodištím. Skluzavky dopraví lidi rychle, bezpečně a elegantně na místo určení, je levné je postavit a jsou energeticky úsporné. Jsou také zařízením, kde můžete zažít jedinečný emocionální stav, něco mezi rozkoší a šílenstvím.“


Fotografie © Vitra

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Interiéry/design

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz