Carsten Höller: rozhledna se skluzavkou

Vitra představila svůj nejnovější projekt, vyhlídkovou věž a skluzavku od Carstena Höllera. Je to další příspěvek do světoznámé sbírky budov a staveb v kampusu Vitry ve Weil am Rhein.



Nachází se na promenádě navržené Alvarem Sizou, která spojuje Vitrahaus od Herzoga & de Meurona s požární stanicí od Zahy Hadid a v blízkosti Diogena od Renza Piana. Nová věž nabízí dva způsoby, jak spatřit Vitra Campus jako nikdy předtím: shora je možné se podívat na ostatní budovy z vyhlídkové plošiny věže; a při závratném sjezdu můžete díky průhledné střeše klouzačky letmo zahlédnout budovy kolem vás.



30,7 m vysoká věž má zasklenou vyhlídkovou plošinu, kterou podporuje trojnožka sloupů, a spirálovitou skluzavku. V místě, kde se tři sloupy stýkají, jsou šestimetrové rotující hodiny – zdánlivě pragmatický přídavek k této náladové soše, který se však míjíse svou praktickou užitečností, protože je namontován diagonálně a nemá čísla, takže není jasné, kde je dvanáctka.




Skluzavky jsou tématem, které se v díle Carstena Höllera opakuje; již dříve instaloval skluzavky v New Mueum v New Yorku a v Turbine Hall v Tate Modern v Londýně. Ke konceptu skluzavky Höller poznamenal: „Skluzavka je sochařská práce s pragmatickým aspektem, socha, jejímž vnitřkem můžete cestovat. Bylo by ovšem chybou myslet si, že smysl sochy se vyjeví, jen když skluzavku použijete. Pohled na dílo z vnějšku je jiným, ale stejně platným zážitkem.“ A pokračoval: „Z architektonického a praktického hlediska jsou skluzavky jedním z prostředků přepravy lidí v budově, ekvivalentním eskalátorům, výtahům a schodištím. Skluzavky dopraví lidi rychle, bezpečně a elegantně na místo určení, je levné je postavit a jsou energeticky úsporné. Jsou také zařízením, kde můžete zažít jedinečný emocionální stav, něco mezi rozkoší a šílenstvím.“


Fotografie © Vitra

 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*