Cena ARCH 2013

Cena ARCH 2013

(12. 11. 2013) Ve čtvrtek 7. listopadu 2013 byla v Moyzesově síni v Bratislavě předána v pořadí již šestnáctá Cena ARCH. Laureátem Ceny ARCH 2013 se stal bytový komplex Slnečnice v Bratislavě-Petržalce.

 
 
 
 

Cena ARCH 2013

Ve čtvrtek 7. listopadu 2013 byla v Moyzesově síni v Bratislavě předána v pořadí již šestnáctá Cena ARCH. Laureátem Ceny ARCH 2013 se stal bytový komplex Slnečnice v Bratislavě-Petržalce.

Cena ARCH je prestižní cenou za slovenskou architekturu, kterou od roku 1998 uděluje odborný časopis ARCH vydavatelství Eurostav, s. r. o. Záměrem ceny je vyzdvihnout pozoruhodná díla slovenské architektonické scény a přispět tak k její další kultivaci. Cena ARCH má vysoký profesionální kredit, který zabezpečuje účast špičkových evropských architektů v porotě. Do soutěže se nelze přihlásit. Nomináce na Cenu ARCH uděluje redakční rada časopisu, kterou tvoří významné osobnosti slovenské a středoevropské architektonické scény.
O udělení Ceny ARCH 2013 rozhodovala mezinárodní porota ve složení Andrea Bacová (šéfredaktorka časopisu ARCH, Slovensko), Dieter Henke (Rakousko), Ladislav Kuba (Česká republika), Juraj Šujan (Slovensko) a Ľubomír Závodný (Slovensko) ve dnech 18.–20. září 2013. Porota posuzovala deset architektonických děl, ktoré na letošní cenu nominovala redakční rada časopisu.
Nominované objekty
â?? Polyfunkční centrum Nová Mýtna v Bratislavě (Zdeněk Machanec, Rudolf Benček, Jaroslav Tkáč),
â?? Letní pavilón SNG v Bratislavě (Martin Jančok / Plural, Aleš Šedivec / Totalstudio),
â?? Refinery Gallery v Bratislavě (Martin Paško / ADOM . M STUDIO / design factory),
â?? rodinný dům Patio v Nitře (Ivan Matušík),
â?? SPOTs – konverze výměníkových stanic na kulturní body v Košicích (kolektivy architektů),
â?? rodinná usedlost na Oravě (Peter Lacko, Filip Tittelbach, Anna Eiseltová / A.LT architekti),
â?? bytový komplex Slnečnice v Bratislavě-Petržalce (Juraj Benetin, Lenka Beňušová, Peter Cibulka, Miroslav Čatloš, Juraj Česelský, Ján Droždiak, Miroslava Gašparová, Matej Grébert / COMPASS),
â?? rodinný dům na Dlhých dieloch v Bratislavě (Maroš Fečík / plusminusarchitects),
â?? pasivní dřevoslaměný dům v Melčiciach-Lieskovom (Martin Šichman, Boris Meluš / oximoron)
â?? Košický hrad – revitalizace na vrchu Hradová (Ján Sekan, Richard Krajči, Branislav Ivan / ARCHIKON).
Laureát Ceny ARCH 2013
Bytový komplex Slnečnice, Bratislava-Petržalka
Architekti: Juraj Benetin, Lenka Beňušová, Peter Cibulka, Miroslav Čatloš, Juraj Česelský, Ján Droždiak, Miroslava Gašparová, Matej Grébert / COMPASS,
spolupráce – realizační projekt: KONSTRUKT PLUS.
 
Z hodnocení poroty:
Andrea Bacová: Prímestská suburbanizácia je to, čo sa na Slovensku neuberá správnym smerom. V týchto polohách nevzniká veľa kvalitných konceptov. Tu by som rada vyzdvihla práve Slnečnice. Sú tým priaznivým príkladom, ako by sa to mohlo robiť, a majú kvalitu, ktorá spĺňa naše očakávania v tomto segmente. Aj keď ide o štandardný dom, určite je to nasledovaniahodný vzor. Koncept Slnečníc dôsledne pracuje aj s verejným priestorom.
Dieter Henke: Slnečnice považujem za dobrý projekt. Z pohľadu architekta pohybujúceho sa na rakúskej scéne považujem verejné priestory za výborne vyriešené. To, že investor upustil od predzáhradiek, považujem za veľký benefit, pretože to vygenerovalo verejný priestor, ktorý je hodnotou pre všetkých obyvateľov. To je v obytných sídliskách na periférii veľmi dôležité.
Ladislav Kuba: … vytvořit na zelené ploše, kde není vůbec nic, něco, co funguje a má vnitřní prostor – svůj vlastní urbanismus –, je určitě těžký oříšek. Ve městě se dá navázat na okolní uliční zástavbu. … u Slunečnic urbanismus je a je vytvořen nově.
Juraj Šujan: … pri bytovkách (je) obzvlášť dôležité, aký vytvárajú spoločný priestor, a to nielen vonku, ale aj vo vnútri domu, čo je v moci architekta a na čo by sa mal sústrediť. A s ním sa autori vysporiadali excelentne. Myslím si preto, že Slnečnice sú jednou z prác, ktorá by mohla takýto signál vyslať.
tisková zpráva
 
Všechny nominované objekty si můžete prohlédnout zde.
 

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Bytové domy

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

20. 10. 2022 17:55:02

Re: Odborníci apelují na vládu: odložte projednávání novely stav...

Kromě toho, že se připojuji k této výzvě, upozorňuji na to, že velkým přičiněním pana Františka Lukla, tuším že z 13.1.2021 bylo z novely SZ vyloučeno to podstatné, co mělo být hlavním motorem zlepšení výkonnosti stavebních úřadů základního stupně a tedy i zkrácení doby trvání správního řizení. A to jistě víte, je vyjmutí těchto úřadů z gesce a působnosti místních, obecních a městských úřadů, tedy z vlivu starostů a z jejich rozhodování o personálním obsazení míst odborých pracovníků vč. určování jejich platů podle tabulek a jiného odměňování podle vlastního uvážení. Tedy z vlivu korupčního prostředí, které jednoznačně na mnoha radnicích trvale vládne. Tedy shrnu to takto: žádné změny (ani o 30% podle názoru paní Žanety Hadžič) v trvání správního řízení pro vydání povolení stavby nebo souhlasu s jejím umístěním ani náhodou nečekejme, když je již známo, že přes 3 tisíce pracovník stav.úřadů odejde do důchodu a 3 tisíce na jiná méně exponovaní místa, protože za takové mizerné platy si nebudou dále ničit zdraví, jak z novely SZ již nyní vyplývá. to jsou informace jak z MMR, tak z "terénu", kde se pohybuji již 50 let. Tedy bude chybět víc než 6000 odborníků (a nečekejme, že mladší náhradníci z jiných oborů budou vykazovat potřebné výsledky) a slučováním úřadů nebude ničeho dosaženo, spíše naopak přijdou další odchody těch opravdu zkušených lidí, o nichž si ministr Bartoš myslí, že jsou ti nejslabší. Jak úsměvný je jeho amatérský názor. Holt kozel je opět jednou zahradníkem a paní ing. Hadžič ho ještě podporuje. Tedy ona ví víc než pan ing., Bartoš, ale jen po právní stránce, o praxi v terénu přímo na úřadech ví zrovna tak málo, jako ministr.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz