Centrála Správy železnic

Centrála Správy železnic

(14. 10. 2020) Mezinárodní jednofázová otevřená architektonická projektová soutěž o návrh podoby nového sídla Správy železnic

 
 
 
 

Centrála Správy železnic

Předmětem soutěže je zpracování architektonického návrhu podoby nového sídla Správy železnic, státní organizace v jižním sousedství připravovaného Terminálu Smíchov podél ulice Nádražní v Praze 5.

V současnosti sídlí Generální ředitelství a organizační jednotky Správy železnic na řadě míst v Praze, což je neefektivní z pohledu jejich vzájemné spolupráce a komunikace. Navíc jde často o nevyhovující starší objekty a prostory, které jsou ze stavebně technického pohledu náročné jak na provoz, tak i na údržbu. Tento stav není dlouhodobě udržitelný, a proto je snahou Správy železnic prakticky celou administrativní část vedení společnosti centralizovat na jednom místě. Díky tomu chce v budoucnu stoprocentně dostát všem povinnostem manažera infrastruktury a významného zaměstnavatele.

Z tohoto důvodu přistoupila Správa železnic k vyhlášení architektonické soutěže s názvem „Centrála Správy železnic“. Cílem stavby nové Centrály Správy železnic je vytvořit centrální pracoviště, které by odpovídalo nejen současným požadavkům na architektonické, technické a provozní řešení stavby, ale také zvýšilo efektivitu a flexibilitu pracovních procesů a celkově reprezentovalo budoucí vizi Správy železnic jako správce komplexního dopravního systému pro 21. století. Její budova by měla být zároveň navržena tak, aby naplnila principy ekologie a trvalé udržitelnosti.

Předpokládá se, že v Centrále bude sídlit Generální ředitelství Správy železnic a pět organizačních jednotek s celkovým počtem cca 1350 zaměstnanců. Zadavatel preferuje umístění Generálního ředitelství (GŘ) v samostatné budově s možností propojení s dalšími objekty (např. subtilními konstrukcemi). V těch se předpokládá umístění Stavební správy západ (SSZ), Centra telematiky a diagnostiky (CTD), Správy železniční geodézie (SŽG), Centra sdílených služeb (CSS) a Hasičského záchranného sboru (HZS).

Termíny soutěže:
2. 10. 2020 - vyhlášení soutěže
12. 1. 2021 - odevzdání soutěžních návrhů
1. 2. - 5. 2. 2021 - hodnotící zasedání poroty

Soutěžní podmínky:

Veškeré informace o soutěži, včetně soutěžních podmínek v české i anglické verzi, jsou dostupné zde nebo na stránkách ČKA.

podle podkladů pořadatele

Související článek:
Správa železnic vypsala architektonickou soutěž na terminál Praha východ

Komentáře ke článku

 
 
 
 

15. 10. 2020 19:47:39. Re: Centrála Správy železnic. Jitka

 
 
 
 

15. 10. 2020 19:47:39. Re: Centrála Správy železnic. Jitka

  Co se děje s budovami, které sloužily jako administrativní a pro provozní nevhodnost byly opuštěny?

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz