Centrum ELI Beamlines v Dolních Břežanech

Centrum ELI Beamlines v Dolních Břežanech

(10. 10. 2012) Projektantem stavby je renomovaná britská společnost BFLS (nyní Bogle Architects). Areál ELI Beamlines bude charakteristický „univerzitním“ stylem, který je nejen v souladu se specifickými technologickými potřebami vyplývajícími z funkce výzkumného centra, ale také zapadá do moderní zástavby v jiných částech obce Dolní Břežany (doplněno Stavbaweb - zdroj: ELI Beams).

 
 
 
 

Centrum ELI Beamlines v Dolních Břežanech

Projektantem stavby je renomovaná britská společnost BFLS (nyní Bogle Architects). Areál ELI Beamlines bude charakteristický „univerzitním“ stylem, který je nejen v souladu se specifickými technologickými potřebami vyplývajícími z funkce výzkumného centra, ale také zapadá do moderní zástavby v jiných částech obce Dolní Břežany (doplněno Stavbaweb - zdroj: ELI Beams).


(ČTK) -
V Dolních Břežanech u Prahy začali včera stavět centrum ELI Beamlines s dosud nejvýkonnějším laserem na světě. Náklady dosahují sedmi miliard korun, většinu hradí Evropská unie. Špičkové pracoviště zaměstná tři stovky lidí, dalších 50 míst vznikne v sousedním laserovém centru HiLASE, které bude vznikat souběžně. Také tento projekt Fyzikálního ústavu podpořila EU, celkové náklady mají činit kolem 800 milionů korun. Premiér Petr Nečas (ODS), který spolu s ministrem školství Petrem Fialou poklepal na základní kámen stavby, ocenil mezinárodní rozměr největšího výzkumného projektu v dějinách ČR.

"Vidím to jako nesmírně důležitý podnět pro českou vědu, pro její mezinárodní integraci, již proto, že se jedná o největší a nejvýznamnější vědeckou instalaci, která bude v českých zemích umístěna,"
uvedl premiér, kterého prý zdar projektu těší i proto, že je původním povoláním fyzik.

Podle šéfa Akademie věd Jiřího Drahoše půjde o první špičkovou mezinárodní výzkumnou infrastrukturu na východ od někdejší železné opony. "Je to projekt národní, s panevropským a světovým významem," uvedl. Fiala upozornil, že se očekává vybudování výzkumných center ELI také v Maďarsku a Rumunsku. Břežanské centrum podle něj posílí nejen konkurenceschopnost českého výzkumu, ale dlouhodobě i konkurenceschopnost České republiky.

Podle ředitele Fyzikálního ústavu Jana Řídkého nemají tak výkonný laser dosud na žádném pracovišti na světě. "Zároveň se ale několik takových laserů po světě staví. Doufejme, že se to podaří a budeme jedni z prvních, kteří ho budou mít," řekl ČTK.

Pracoviště má do budoucna přilákat experty z celého světa a zastavit takzvaný odliv českých mozků. Nečas i Fiala věří, že řada českých odborníků se díky němu vrátí ze zahraničí a spolu s nimi přijdou i cizí špičkoví specialisté. "Předpokládáme také, že význam tohoto centra se promítne ve zkvalitnění doktorského studia, že tady doktorští studenti budou mít možnost pracovat ve špičkových týmech na vynikajících přístrojích," poznamenal ministr.

Laserové centrum začne fungovat v roce 2016, plný výkon se podle Řídkého očekává v roce 2019. Hlavními přínosy superlaseru bude výzkum léčby rakoviny, lékařského zobrazování a diagnostiky, laser bude také nástrojem pro vývoj a testování nových materiálů či pro nakládání s radioaktivním odpadem. Menší projekt HiLASE má být zaměřen na aplikovaný výzkum a bude se zabývat i použitím laseru v průmyslu. "Naše koncepce je taková, že ten menší ústav by měl neustále pracovat na zdokonalování a vyvíjení dalších laserových technologií, zatímco ELI bude poskytovat veškerý možný čas svým uživatelům," vysvětlil Řídký.

Podle starosty Dolních Břežan Věslava Michalika získá obec díky těmto projektům podobu malého vědeckého městečka. "Znamená to i příliv obyvatel, kteří budou v ústavu pracovat," podotkl. Ocenil i to, že díky výstavbě bude zrevitalizován prostor, který byl dosud ve zdevastovaném stavu. Podle biskupa Václava Malého, který dnes požehnal základní kámen stavby, dříve pozemky, na nichž centrum vznikne, patřily pražskému arcibiskupství. "Došlo ke vzájemné dohodě a je to prospěšné pro obě strany," dodal.

Ve Středočeském kraji je několik vědeckých center především v blízkém okolí Prahy. V Roztokách od konce loňského roku vědci pracují na vývoji a výzkumu motorů v areálu. Výstavba vědeckotechnického parku na výzkum materiálů byla nedávno zahájena také v Čelákovicích u Prahy. V Kralupech nad Vltavou se zase chystá centrum na výzkum chemických a fyzikálních vlastností stavebních materiálů i stavebních odpadů.

Doplněno Stavbaweb:
Na stránkách projektu můžete sledovat výstavbu budovy ELI Beamlines v reálném čase -
zde.
www.eli-beams.eu/cs/

Související články:
BFLS budou projektovat zařízení pro nejvýkonnější laser na světě 3.5.2011Vizualizace - zdroj:
ELI beams.ue/cs
 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Škola, věda

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz