Centrum environmentální výchovy v Horažďovicích

Centrum environmentální výchovy v Horažďovicích

(10. 10. 2012) Rekonstrukcí podbranského mlýna (nebo také Miňovského či Pod Kocourem) vznikne nové Centrum enviromentálního vzdělávání. Pro architektonickou studii a přípravu projektové dokumentace byla vybrána společnost Atelier 25.

 
 
 
 

Centrum environmentální výchovy v Horažďovicích

Rekonstrukcí podbranského mlýna (nebo také Miňovského či Pod Kocourem) vznikne nové Centrum enviromentálního vzdělávání. Pro architektonickou studii a přípravu projektové dokumentace byla vybrána společnost Atelier 25.


V Horažďovicích začala přestavba mlýna na ekologické centrum

(ČTK) - Pobytové environmentální centrum pro žáky a studenty z Čech a Bavorska by mělo zhruba do roka vzniknout v objektu bývalého starého mlýna v Horažďovicích na Klatovsku. Historickou stavbu v havarijním stavu koupil za 2,5 milionu korun Plzeňský kraj za vedení ODS v roce 2008 pro Galerii Klatovy/Klenová. ČSSD po nástupu do čela kraje koupi kritizovala a odmítla v domě v záplavovém území umístit výtvarná díla. Nakonec se hejtmanství rozhodlo zřídit zde pobytové centrum zaměřené na ekologii, na řeku Otavu a na obnovitelné zdroje, řekl dnes ČTK hejtmanův náměstek Ivo Grüner (ČSSD).
Podbranský mlýn v Horažďovicích - současný stav (zdroj foto- Atelier 25)
Přestavbu objektu, která přijde téměř na 40 milionů korun, bude z většiny hradit dotace ze společného česko-bavorského přeshraničního programu. "Celkem je projekt asi za 1,5 milionu eur (asi 38 milionů Kč), z toho dotace je 1,2 milionu eur (30 milionů Kč)," popsal Grüner. Projekt počítá s tím, že do opraveného objektu, který nabídne několik desítek lůžek, budou jezdit napůl čeští a napůl bavorští školáci a středoškoláci, mohou ho využívat i zájmové organizace, spolky a podobně.

Centrum bude provozovat místní dům dětí a mládeže a bude spolupracovat s bavorskými partnery, například s tamním šumavským parkem. Uvnitř objektu se lidé dozvědí o řece Otavě, o zvířatech, která kolem ní žijí, a o rostlinách. Nebudou chybět informace o Šumavě, o zlatě, které se dříve z Otavy získávalo, či o perlách, neboť perlorodky se v řece chovaly už v 16. století. Zlatonosná ruda se před staletími mlela přímo v mlýně, na sklonku 19. století město instalovalo v objektu první elektrárenskou turbínu, mlýn pak sloužil také na mletí vápence. Expozice pohlédne do historie, zaznamená současný stav i výhled do budoucna.

Projekt počítá také s využitím atraktivního pozemku - poloostrova u řeky. "Na těch pozemcích, které k mlýnu patří, by měly být například ukázky zařízení na výrobu zelené energie - sluneční kolektory, tepelná čerpadla, v budoucnu se počítá i s vodní elektrárnou," doplnil Grüner.

Na opravení mlýna, který zmiňují historické prameny už v roce 1370, má zájem i vedení horažďovické radnice. Stavba není památkově chráněná, nyní je to ale ruina. Sousedí s opravenou městkou památkovou zónou a kazí dojem. Kraj už má stavební povolení, v nejbližších dnech vypíše soutěž na zhotovitele rekonstrukce. S opravou by se mělo začít na jaře.

Doplněno Stavbaweb:

Podrobnosti o vzniku projektu naleznete na stránkách měsíčníku Horažďovický obzor -
zde.
Projekt naleznete i na stránkách autorů - Atelieru 25 - zde.

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Škola, věda

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz